Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатичните промени се отразяват и на насажденията в горите

Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие
Снимка: Ани Петрова

Прогнози за неблагоприятните последици от климатичните промени върху горските насаждения са направени по проект на Югозападното горско предприятие, финансиран от Националния доверителен екофонд към Министерството на околната среда и водите.

„Първите гори, първите участъци от горите, които биват най-тежко засегнати и са флагманът на проблемите, са именно иглолистните култури, създадени на площи над 1,8 млн. декара в цяла България през последните 60-70 години“. Това каза Александър Дунчев, експерт в Югозападното държавно предприятие.

Засегнати от климатичните промени са най-нестабилните екосистеми:

„Ако иглолистните насаждения, за които говорим, са били засадени на твърде ниска надморска височина, то с климатичните промени даже естествените видове, които се срещат на тези надморски височини след 60-70 години, и те няма да са си на мястото. Тези прогнози, които са направени по проекта, показват, че, ако на 500-600 метра се развива обикновено дъб, то в бъдеще вече ще е не зимен дъб, а ще е космат дъб. Един много по-сухоустойчив вид. Там, където в момента се развиват букови гори около Стара планина, Боровец, Рила, Пирин, там скоро няма да е бук, а 50-60 години гората плавно ще започне да се променя в посока зимен дъб и другите видове дъб“.

„Едно от предизвикателствата е да подобрим механизмите за мониторинг за това, което се случва в горите. Все повече търсим начини и търсим бизнеса, който да ни помогне с по-бързия мониторинг чрез сателитни снимки, включително чрез дронове, как бързо да установяваме участъците, в които загиват горите, за да може максимално бързо да се реагира. Всяко забавяне води до бързото пагубно загиване на горите, а загинат ли горите, губим водата, тръгва отново ерозията, която е била спряна преди 100 години. Един от ефектите на климатичните промени е зачестяване на поройните дъждове“.

„Създаването на една гора наново на опожарена територия струва повече от 1000 лева на декар“.

Интервюто с Александър Дунчев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49