Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

д-р Богомил Бойчев

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост – всичко е възможно.

МБАЛ-Тутракан е болница със сърце – така я описват хората, които са преминали през нея. А зад нейната стабилност стоят усилията на екип, който не гледа на медицината като бизнес, а като на служене. Управителят – д-р Богомил Бойчев – казва, че финансовата стабилизация е плод на години труд и подкрепа от местната власт. Задълженията ѝ към НАП намаляват чувствително – от 5 милиона лева през 2018 г. до малко над 1 милион лева към момента.

„Справяме се с предизвикателствата. Знаете, имаше колективен трудов договор – повишавахме основните заплати. При нас сестрите получават възнаграждения, напълно съответстващи на договора. Сумарно часовете им се заплащат като извънреден труд – това е добре за тях, а засега се справяме успешно с трудностите. Продължаваме да покриваме споразуменията си с НАП. Знаете, дългът беше голям, но основната част вече е погасена – остават само лихви, и то не в първоначалния размер. Основното предизвикателство е неактуализираното финансиране от Здравната каса при нарастващи разходи. Това прави задачата още по-трудна.

Намаляването на дълга се постига с много дисциплина и стриктен контрол върху приходите. И разбира се – с изключителната подкрепа от община Тутракан. Не само финансова – общината ни помага с реализиране на важни проекти. Тази година ремонтирахме паркинга и прилежащите улици около болницата, подменихме канализацията – сериозен проект. Предстои изграждане на фотоволтаична система. Имаме и проект за енергийна ефективност – с подмяна на покривната конструкция, топлоизолация, и преминаване към отопление с пелети. Това сериозно намали разходите за отопление.“

За населението на общините Тутракан и Главиница болницата е основен здравен център, но с пациенти от цяла Североизточна България, лечебното заведение доказва, че качеството не е въпрос на голям град, а на големи усилия.

Около 35% от пациентите са от други области. През 2024 г. 3 530 души са преминали лечение, идвайки от други общини, а 1 633 от тях – от различни области на страната.

Близо 450 раждания годишно – половината от тях на жени, дошли от други области. Никога не е имало случай пациент да бъде върнат, защото нямат ресурс или капацитет в лечебното заведение.

„Не можем да си позволим – нито морално, нито етично, а и имиджово – да връщаме пациенти само защото в момента няма свободно легло или не отговаря на изискванията на Здравната каса. Винаги намираме решения. Важното е пациентът да бъде приет и обгрижен.

Болницата е акредитирана като база за обучение. В момента нямаме специализанти, но последната беше д-р Бойчева – тя вече завърши специализацията си по акушерство и гинекология. Общо петима лекари специализираха при нас – един в хирургия и четирима в АГ. Всички останаха да работят в болницата – за нас това е голямо постижение.

Разбира се и при нас се наблюдава кадрови дефицит. Имаме нужда от педиатър, от специалист по образна диагностика, от още хирурзи. Болницата може да осигури специализации по хирургия, акушерство и гинекология и образна диагностика. Но също така – чрез съществуващи механизми – можем да финансираме специализации и в други бази, например по вътрешни болести или педиатрия.

Сериозен е и въпроса с дефицита на медицински сестри. Той е реален и не сме изключение. Имаме няколко момичета, които в момента учат – стипендианти на болницата. Работим активно с училища и кандидат-студенти. Понякога организираме съвместни презентации с Русенския университет. Забелязва се известен интерес към специалността. Тя има бъдеще – за разлика от много професии, които ще бъдат изместени от изкуствения интелект, нуждата от специалисти по здравни грижи ще остане – и то в световен мащаб.“

Една от най-големите трудности е несъответствието между високите нормативни изисквания и реалното финансиране от НЗОК. Това поставя в неравностойно положение общински болници в малки и отдалечени райони.

„Цената на услугата не покрива високите изисквания. Болници в по-малки населени места не могат да имат същата натовареност като тези в големите градове. Образната диагностика се разви – апаратите са дигитализирани и позволяват консултации на разстояние. Но стандартите все още изискват специалисти на 8-часов трудов договор, което не е адаптирано към новата реалност. Имаме колеги, които вече работят дистанционно за няколко болници от дома си – в чужбина. Липсва прагматизъм в нормативната рамка – и това затруднява болници като нашата.

А доверието на пациентите го поддържаме с прозрачност, честност и отношение. Когато хората видят, че нямаме користни цели и правим всичко в техен интерес – те го усещат. Затова ни вярват.“

В свят, в който доверието в системите често се губи, МБАЛ-Тутракан дава ясен пример, че когато зад болницата стоят хора с кауза, здравето не е лукс, а грижа, която достига до всяко легло и всяко човешко сърце. Един малък град, една общинска болница и една голяма вяра – че промяната започва отвътре.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40