17 часа продължи изтощителният дебат в парламента. 85 депутата подкрепиха премиера, точно толкова бяха и гласовете на опозицията - недостатъчни, за да свалят правителството. За да мине вотът, бяха нужни гласовете на 101 депутата в 200-местната долна камара на парламента. Социалдемократическата партия, коалиционен партньор на Бабиш, подкрепи кабинета, а комунистическата се е въздържала от гласуване.
Вотът на недоверие беше предшестван от най-големия протестен митинг в Чехия от „Нежната революция“ насам - четвърт милион недоволни граждани в десетмилионна Чехия поискаха независимо съдебно разследване на Бабиш и оставката на премиера. За събитията в Чехия Весела Владкова разговаря с чешкия политолог и колега от Радио Прага Страхиня Бучан.
„Човек, който лъже и мами в политиката, лъже и мами и в личния си живот. И обратното“ -Тези думи на първия президент на Чехословашката република Томаш Масарик бяха един от най-често срещаните надписи на плакатите, които носеха протестиращите в Чехия. 250 000 души на едно място с едно искане - кадрите наистина бяха впечатляващи, и може би дори в България малко завидяхме на мобилизацията в чешкото гражданско общество.
„Въпросът е доколко протестите са израз на промяна и доколко имат изглед за успех“, каза Страхиня Бучан, който не е безгранично възторжен от протестната вълна, която за сега си дава почивка - следващите митинги са планирани за есента.
„Причината е от една страна чисто практична, но от друга - символична. От следващата седмица чехите тръгват на море и организаторите добре осъзнават, че няма да могат да съберат толкова много хора. Освен това те избраха дните около 17-ти ноември за следващия си протест умишлено, за да напомнят за нежната революция преди 30 години. Естествено, в чужбина коментарите са, че чехите не се примиряват с корумпирания си премиер. Затова и статиите и репортажите са толкова възторжени, че гражданското общество е живо и се опълчва на политическия елит. Следя чуждата преса и трябва да кажа, че тя много опростява нещата. Според мен дори влиятелните западни издания прибързано сложиха Бабиш рамо до рамо с Орбан или с полската управляваща партия „Право и справедливост“. Нещата не са толкова прости. Бабиш е много по-предпазлив в действията и думите си. Той не смее да коментира, камо ли да поиска да промени правния ред в Чехия. Упреците, че се опитва да манипулира правосъдния министър според мен също са прибързани. Бабиш е бизнесмен и търси изгодата. Така че е склонен да се приспособява, включително и към Брюксел“.
Управляващата партия на премиера Андрей Бабиш се нарича АНО, което е съкращение от "Действие на недоволните граждани" на чешки. Кои са недоволните граждани, които излязоха така масово да протестират и надпартиен ли е този протест според Страхиня Бучан:
„Именно в това се крие причината да смятам, че протестите няма да се увенчаят с успех. В митингите участват опозиционно настроените чехи, онези, които така или иначе не подкрепят Бабиш и правителството му. Т.е. това не са хора, които са гласували за него, а сега са разочаровани и шокирани от обвиненията в корупция. Доказателство за това бяха европейските избори, които Бабиш спечели. Същото сочат и социологическите проучвания. Разбира се, виждаш 250 000 души на едно място, което е много впечатляващо, но трябва да вникнеш и в подробностите. А част от истината е, че Бабиш съвсем не е така омразен, както изглежда на пръв поглед. Изборите показаха, че хората си гласуват за него“.
По време на дебата за вота на недоверие опозиционен политик заяви от трибуната, че търпението на чехите се е изчерпало и те са по улиците, защото така повече не може да продължава. Така ли е обаче в действителност?
„Бабиш по принцип е спорна личност. Дори само това е достатъчно за много хора да излязат на улицата. Обвиненията в корупция са черешката на тортата. Много по-важно за протестиращите е, че Бабиш управлява благодарение на комунистическата партия и че през 80-те години е бил сътрудник на държавна сигурност.
Бабиш твърди, а и статистическите данни го потвърждават, че заплатите растат, безработицата е на най-ниското си ниво от промените насам, така че чехите всъщност нямат причина да са недоволни. Затова според мен проблемът е личността Андрей Бабиш. На пръв поглед икономическото състояние на страната изглежда добре, но при по-внимателно вглеждане ще видите, че животът става все по-скъп, доходите не могат да наваксат цените“.
След неуспешния вот на недоверие опозицията ще използва всеки повод да протестира и може би тогава ще се сформира политическа вълна, която да предизвика обрат в обществото, смята Страхиня Бучан.
„На това трябва да заложи опозицията - да привлече и гласувалите за Бабиш, като ги убеди, че в момента нещо не е наред. Проблемът обаче е, че и опозиционните партии не са особено убедителни. Организаторите на протестите умишлено се дистанцират от партиите и се представят като аполитични. Водачите на протеста са студенти по богословие, които нямат връзки с партийни централи. На митингите говорят интелектуалци, а не политици. Това е умишлено, защото те знаят много добре, че ако протестът им придобие политически оттенък, ще загубят“.
На парламентарните избори, които партията АНО на Андрей Бабиш спечели, анализиаторите посочиха, че една от причините е надеждата, която избирателите са свързали с успешния бизнесмен за своето по-добро икономическо състояние. Бучан обаче е скептичен:
„По-скоро останалите партии, които се явиха на изборите, са също толкова дискредитирани, колкото и Бабиш и неговата АНО. В чешката политика няма нито един неопетнен политик. В този смисъл Бабиш спечели с това, че е ново лице на политическата сцена и че е успешен бизнесмен. В неговата програма, ако изобщо може да става дума за програма, имаше за всекиго по нещо - малко социална политика, малко национален гъдел срещу бежанците, малко твърд тон спрямо Брюксел, малко либерална икономика. Така че всеки можеше да намери нещо за себе си. Към това се добавят социалните ангажименти, например повишаването на минималната работна заплата, което всъщност е идея на коалиционните партньори от социалдемократическата партия. Така Бабиш успя да запише успехите на правителството само на своя сметка, което си пролича от катастрофалните резултати на социалдемократите на европейските избори“.
Бабиш определя политиката си според социологическите проучвания. Според настроенията на чехите.
„У нас сме сравнително свикнали с корупцията, защото няма политик, който да не е бил замесен в някаква афера. Така че заради този скандал хората няма да му обърнат гръб и да кажат, че не ръководи добре държавата. Неговите избиратели не вярват в обвиненията и казват, „той е успешен бизнесмен и толкова богат, за какво му е да краде още“? Бабиш ще остане на власт, докато съществува управляващата коалиция. А тя зависи от социалдемократите, които са в дълбока криза на доверието с около 3 процента подкрепа. Колкото и да са големи проблемите им обаче, не вярвам да свалят правителството, защото това ще е политическо самоубийство за самите тях. За социалдемократите от една страна всеки следващ ден в коалиция с АНО е равен на самоубийство. От друга страна, ако излязат от правителството, рискуват да изчезнат. Така че не изключвам Бабиш да остане на власт до края на мандата след близо две години“, коментира политологът.
Кипърската столица Никозия е домакин днес на два важни международни форума – втората междуправителствена среща на върха Кипър-Гърция и четвъртата тристранна среща на върха Кипър-Гърция-Йордания. Регионалните проблеми са сред основните въпроси, които ще бъдат обсъдени. "Двете срещи на върха са осезаемо доказателство, че Кипър е..
Полша няма да приеме споразумението на ЕС с държавите от Меркосур в сегашния му вид, тъй като противоречи на условията, определени за местните земеделски производители, заяви министър-председателят Доналд Туск, цитиран от Полската агенция по печата, предаде БТА. "Ние не сме сами в това отношение, тъй като много държави членки споделят..
Във Великотърновски окръжен съд днес продължава делото за катастрофата, при която загина футболният треньор Ферарио Спасов. На 11 ноември миналата година неговият автомобил беше блъснат на главни път София - Варна край великотърновското село Шереметя от скъпия автомобил, шофиран от Начо Пантелеев от Лясковец. Днес е насрочен разпитът на..
Днес започва кампанията на Националната асоциация на зърнопроизводителите, съвместно с Министерството на земеделието и храните по възстановяването на полезащитните пояси. Доброволци и експерти от Държавното горско стопанство ще залесят 20 декара в землището на община Балчик. Кампанията се изпълнява със средства на Националната асоциация и е под..
Силви Кирилов не е скритият служебен премиер - това обясни в интервю за БНР Станислав Балабанов от ИТН. "Пълна глупост" той нарече " опорките, че едва ли не Силви Кирилов е скритият служебен премиер и задкулисно се е договорило мнозинство за управление на държавата". Шести опит за избор на председател на парламента ИТН даде ясна алтернатива..
Съединените американски щати ще предоставят на Украйна всичко необходимо, за да "се бие през 2025 г." Това изявление направи държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън след среща с министрите на външните работи на страните от Г-7 в Италия. Украйна се бори не само за себе си, тя се бори за нас", коментира Блинкен. Министрите на външните..
Русия забрани на министри от британското правителство, включително и на вицепремиера Анджела Рейнър, на вътрешните работи Ивет Купър и на финансите Рейчъл Рийвс, да влизат в страната, съгласно новите санкции, обявени от московското Министерство на външните работи, пише "Гардиън". Около 15 високопоставени лейбъристки политици са сред 30-те..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..