Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богданов: С имената на съвременните политици трябва да се борави пестеливо в учебниците

Има ли парадокси в съдържанието на българските учебници

Андреева: Защо политиците решиха сега да правят прочит на учебниците?

Снимка: БГНЕС

„Признавайки, че е допусната грешка при представянето на този факт, не трябва да се забравя, че това изключение по-скоро потвърждава правилото. Името на политика Ахмед Доган присъства доста сериозно в учебниците по история. Лица от политическия живот от нашето съвремие би трябвало малко по-пестеливо да се споменават в учебниците, имайки предвид, че историята все още не се е произнесла върху техния принос“. Това каза пред БНР Красимир Богданов, депутат от ВМРО и член на комисията по образование в парламента, по повод съдържанието на учебниците в българското средно училище. Конкретен спор се води за представянето на периода на комунистическото управление в учебника по история за 10 клас и за представянето на Ахмед Доган като виден учен в учебника по „Човек и общество“. 

Богданов подчерта, че „историята трябва да бъде представена такава, каквато е, но не бива да бъркаме историята с митологията или с пропагандата“.

В предаването „Неделя 150“ Кина Андреева, главен редактор на „Просвета“, поясни:

„От 2015 до 2019 година ние направихме учебниците от 1 до 10 клас. Това са почти невъзможни срокове. И през цялото време сме работили отговорно и професионално с желанието да предоставим на учениците възможно най-качествените учебници. Учудващо е, че изведнъж политици се заеха с учебник, който вече не е действащ, учебник от 2005 година, без да погледнат учебната програма. Нашите автори следват учебната програма, за да се получи след това одобрението от експертите и от учителите… Кое е по-важно днес за политиците – да наберат моментни дивиденти, или да казват истината. Защо политиците решиха сега да се намесват и да правят прочит на учебниците, когато си има изградени механизми… Очаквах политиците да се намесят, когато се създаваха учебните програми, защото в тези програми са заложени всички неща, които харесваме или не в учебниците“.

Богданов не прие упрека, че политиците не са взели отношение при създаването на учебните програми:

„Участвахме на доста активно ниво при съставянето на учебната програма за 10 клас… Виждаме сериозен проблем в комуникацията между Министерството на образованието и науката и издателите. Искаме проверка и доклад от министерството, за да установим къде се къса нишката, защото потърпевши са нашите деца… Въпросът е чия е отговорността. Да не забравяме, че народният представител е орган на законодателната власт, който има контролни функции, останалото е дейност на изпълнителната власт. Ние затова отправяме въпрос към изпълнителната власт – дали отговорността е на МОН, или на издателите. Ние виждаме, че в МОН е по-сериозният проблем. През обществото се представят едни идеи за образователната система, а има доста моменти, които се отклоняват от официалните тези на министерството“.

Кина Андреева подчерта, че в учебниците никога не могат да бъдат предложени всички факти, защото това не са енциклопедии, а място, на което материалът е представен по най-кратък, достъпен и обективен начин.

Интервюто с Красимир Богданов и с Кина Андреева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалното село Церова кория

10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..

публикувано на 28.11.24 в 20:11
Съдебната палата в Кюстендил

Пенсионер от Кюстендил е осъден на пробация заради нерегламентирани археологически находки

Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..

публикувано на 28.11.24 в 19:43

Община Силистра ще преструктурира предприятието си за сметосъбиране

Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..

публикувано на 28.11.24 в 19:24

Министър Тахов: Целта ни е поливните площи у нас да достигнат 8 млн. декара

До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..

публикувано на 28.11.24 в 19:22

Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец

Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..

публикувано на 28.11.24 в 18:51

БНБ прогнозира: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та.  Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..

публикувано на 28.11.24 в 18:47
Министър-председателят на Франция Мишел Барние

Френското правителство се съгласи да направи отстъпки за бюджета

Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46