Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес започна подаването на заявления за енергийно подпомагане

| обновено на 01.07.19 в 19:02
Снимка: БГНЕС

От днес започна подаването на заявления за енергийно подпомагане. Целевата помощ ще се увеличи с над 20 процента и ще достигне 255 хиляди домакинства – с 40 хиляди повече в сравнение с миналата зима. Средно с 15 процента е повишена доходната граница за достъп, а най-много – за самотните родители, хората с увреждания и самотните пенсионери, обясни пред БНР Румен Попински от Агенцията са социално подпомагане:

"За лице над 65 години, живеещо само средномесечен доход през предходните 6 месеца 262.50 лв. За лице на възраст над 75 години, живеещо само, този доход е 277.50 лв. В случаите, когато децата не посещават училище и за техните родители, коефициентът е по-нисък. Като по този начин достъпът до помощта в тези случаи ще изисква по-нисък праг на доход".

Индексацията на пенсиите не оказва влияние на достъпа до помощите за топло, заявленията се приемат в социалните служби по настоящ адрес до 31-ви октомври.

В социалните служби от днес до 31 октомври могат да се подават заявления за целеви помощи за отопление. Бланките за тях може да се изтеглят и от сайта на Агенцията за социално подпомагане, като подаването ще е по настоящ адрес.

Тази година със средно 15 процента са увеличени  индивидуалните коефициенти за достъп до системата. Най-много са те за рисковите групи като самотноживеещи възрастни хора и родителите, отглеждащи сами децата си, а също и за хора с увреждания.

Конкретният размер на помощта ще зависи от цените, които днес ще определи Комисията за енергийно и водно регулиране, уточни за "Хоризонт" социалният министър Бисер Петков:

„И ако през миналия отоплителен сезон около 210 000 домакинства получиха тази целева помощ, очакванията са, че тази година ще бъдат около 255 000. Увеличава се и размерът на помощта, като тя ще се определя месечно на база на 500 киловатчаса електроенергия от потреблението, което ще доведе до увеличаване на паричната помощ с повече от 20%“.

За тази година в бюджета на Министерство на труда и социалната политика са осигурени 40 милиона лева допълнително за енергийното подпомагане. Това ще позволи разширяването на обхвата и увеличаване размерът на помощта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запрянов: Засилено е наблюдението на въздушното ни пространство на североизток

Радарите, които България предстои да купи от Франция ще засичат дронове, а наблюдението на въздушното ни пространство на североизток вече е засилено.  Това съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, който обясни пред депутатите в Комисията по отбрана, че България ще иска усилване на охраната на въздушното пространство със средства на съюзниците..

публикувано на 07.10.25 в 17:14

Осигурен е нов резервоар за проблемния Ф-16

Вече имаме осигурен нов резервоар за проблемния Ф-16. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред депутатите в Комисията по отбрана.  Очаква се резервоарът да бъде транспортиран до България и да бъде подменен:. " Няколко месеца загубихме няколко пъти да разглобяваме цялата горивна система, включително да надуваме резервоарите за..

публикувано на 07.10.25 в 16:57

В 9 населени места в област Монтана отмениха водния режим

В 9 населени места в област Монтана отмениха водния режим. Към момента само жителите на Горна Вереница, община Монтана имат ограничение за ползване на питейна вода. През летните месеци 10 населени места в област Монтана бяха на воден режим. Към момента е отменено ограниченото подаване на вода за селата Копиловци, Камена Рикса, Видлица,..

публикувано на 07.10.25 в 16:46
Доц. д-р инж. Петър Филков

Доц. Петър Филков, УАСГ: Няма сухи дерета - щом е текла вода, пак ще тече

Няма сухи дерета, щом са дерета, там е текла и пак ще тече вода . Това каза пред БНР доц. д-р инж. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет и преподавател в катедра "Хидротехника и хидромелиорации" в УАСГ, в коментар на наводненията във ваканционно селище "Елените". "Сухо дере е в разговорната реч. От сателитните снимки се вижда ясно..

публикувано на 07.10.25 в 16:41
Атанас Запрянов

България ще поиска усилване на охраната на въздушното си пространство със средства на съюзниците

България ще поиска усилване на охраната на въздушното си пространство със средства на съюзниците, съобщи министър Атанас Запрянов по време на заседание на парламентарната комисия по отбрана.  Комисията обсъди на първо четене промени в Закона за отбраната.  Депутатите одобриха военните да могат да свалят дронове с оръжие или чрез блокиране на..

публикувано на 07.10.25 в 16:18

ВСС пита съдиите от ВАС иска ли някой да поеме временно ръководството на институцията

След четиричасов дебат - с крехко мнозинство - 5 "за" и 4 "против", Съдийската колегия на ВСС реши да изпрати писмо до съдиите от Върховния административен съд с въпрос - желаят ли да поемат за шест месеца временното ръководство на институцията на мястото на настоящия временно изпълняващ функциите Георги Чолаков.  Първо се чака отговорът "да"..

публикувано на 07.10.25 в 16:14
Владислав Горанов

Горанов: Бюджетният дефицит отдавна не е 3%, потенциалният за догодина е 8,1%

Владислав Горанов, който беше финансов министър в периода 2014-2020 година, коментира, че бюджетният дефицит за тази година вече не е 3%.  "Дефицитът много отдавна не е 3 на сто. Дефицитът, потенциалният, за тази година е 5-6 на сто, колко ще се изпълни, зависи от това дали ще се пускат разходи. А потенциалният дефицит за догодина е 8,1%.  Колко ще..

публикувано на 07.10.25 в 16:12