Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Любомир Киров и Григор Димитров пред БНР

Издават ли се фалшиви болнични у нас

2
Доц. Любомир Киров
Снимка: БГНЕС

“Никой не може да каже дали има, или няма, но е възможно да са издавани такива документи срещу заплащане. Това не се коментира - такова нещо, докаже ли се това, трябва наистина да бъде наказано.“

Това заяви председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров пред "Хоризонт" след предупреждението на премиера Бойко Борисов за драстичното увеличение на болничните.

Лекарите преценяват дали някой трябва да бъде изведен от работната среда, но не е в техните компетенции да контролират какво прави човек, на когото е издаден болничен лист, каза още доц. Киров. В предаването “Преди всички“ по "Хоризонт" той коментира, че темата е повдигната в навечерието на преговори за бюджета. “Сега се коментира нов бюджет за здравеопазване, така че, чисто тактически, е един от подходящите моменти да бъде напомнено колко са лоши всички доктори и че парите, които се дават там, не трябва да са толкова много“.

Според Григор Димитров от Българската стопанска камара работодателите не могат да злоупотребят с болничните листове. "Защото, първо, лицето отива при лекар, той му издава болничен лист, работодателят получава болничния лист и заплаща първите дни, а останалите се заплащат от общественото осигуряване...“.

“Всяко осигурено лице или всеки, който прави осигурителни вноски, има суверенното право, когато настъпи нетрудоспособност или се разболее, да получи съответна компенсация. Колкото до това, което каза премиерът и което разбуни духовете – ние от години поставяме въпроса, че има трайна тенденция на увеличаване на болничните и, съответно, на обезщетението, което се получава. Всички знаем, че населението на България в последните години не е в добро здравословно състояние и издаването на болнични листа е в резултат на влошеното състояние на населението… “, посочи Димитров.

Статистиката показва, че между 15% и 18% от болничните листове се издават от общопрактикуващите лекари, а повече от половината - от медицинските центрове, каза  Димитров:

"За миналата година броят на болничните листа е 17 000 000. Около 5 000 000 е са болничните листа, които работодателят е платил. Ощо взето сумата, която се изплаща за обезщетение за болест е около 700 милиона, а общо болничните листа са 23 милиона. Колкото и да е невярна статистиката, се падат седем и половина - осем дни на човек да е отсъствал по болест. Това не е малко! Това, което става с болничните листа е резултат от големия хаос, който съществува в административното обслужване на населението. Сигурно има и нарушения, които се извършват и от лекарите, но има и от принуда от някои собственици на фирми...".

Двете мнения можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35