Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма данни за нови огнища на африканска чума по свинете

Снимка: БГНЕС

Няма данни за нови огнища на болестта африканска чума по свинете, заяви за "Хоризонт" областният управител на Плевен Мирослав Петров. Той съобщи, че е приключила евтаназията на животни в плевенското село Новачене, което вчера беше включено в периметъра на засегнатия район:

"За момента ситуацията е нормализирана. Населението прояви разбиране по проблема. Полицията е на терен. На основните пътни артерии и на второстепенните, дори на селските пътища има полицейски патрули с оглед да не се изнасят или внасят животни и да плъзне заразата. За момента КППТ-та ще следят съвместно с органите на полицията и жандармерията, след което започваме, поетапно, в 10-километровата зона да се взимат проби за наличието на такава болест".

Петров допълни, че в понеделник ще бъде свикана работна среща между всички областни управители в Министерството на земеделието и храните. Те ще обсъдят какви мерки да бъдат взети в цялата страна за ограничаване на заразата:

"Госпожа Танева даже каза, че ще има вариант, след като й е докладвано в понеделник за ситуацията, да намери начин да се компенсират хората, независимо от факта, че тези животни не са регистрирани, при което не се полага такава компенсация от държавата, но Министерството на земеделието, храните и горите ще намери формула, по която хората да бъдат компенсирани". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

35 души са арестувани при акция на ГДБОП срещу трафика на културно-исторически ценности

35 души са арестувани в България в рамките на международна операция срещу трафика на културно-исторически ценности. У нас в операцията участват ГДБОП и Софийска градска прокуратура. Операцията е с участието на Европол и се провежда в общо 8 европейски държави. Намерени са хиляди артефакти и културно- исторически ценности. "На терен..

публикувано на 20.11.25 в 12:44
Данила Бабенко

Пореден отказ за убежище на руски опозиционер: Имат ли влияние у нас руските тайни служби?

"Напуснах Русия през септември 2022 година, когато беше обявена т.нар. втора фаза на войната и мобилизацията. Като всеки здравомислещ човек, който не поддържа нито войната в Украйна, нито властта в Русия, реших да замина , тъй като получих призовка". Това разказа пред БНР  Данила Бабенко, руски гражданин и активист, който е настроен опозицонно..

публикувано на 20.11.25 в 12:40

Великобритания може да се лиши от 50 000 медсестри

До 50 000 медицински сестри биха могли да напуснат Обединеното кралство заради новата имиграционна политика на правителството, което би довело националното здравеопазване до най-голямата криза с работната сила в историята ѝ, пише "Гардиън", позовавайки се на проучвания. Британският премиер Киър Стармър обеща да ограничи нетната миграция,..

публикувано на 20.11.25 в 12:35

Увеличаването на осигурителната тежест - сред най-спорните текстове в Бюджета на ДОО

Бюджетът за държавното обществено осигуряване се обсъжда на първо четене в пленарната зала. Сред най-спорните текстове е увеличаването на осигурителната тежест с два процентни пункта. С текстовете се предлага минималната работна заплата и минималният осигурителен доход да достигнат 620 евро и 20, а максималният - до 2 352 евро месечно. Пенсиите..

публикувано на 20.11.25 в 12:21
Васил Терзиев

Терзиев категоричен, че няма да промени решението за синята и зелената зона заради протестите

Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението на Столичния общински съвет, заяви кметът Васил Терзиев.  По думите на кмета реформата е задължителна, за да има ред в паркирането и средства, които да се връщат към кварталите за инвестиции. Вече са..

публикувано на 20.11.25 в 12:15

Тежка демографска криза в Гърция

Гърция е засегната от тежка демографска криза. Младите нямат средства да живеят самостоятелно и да създават семейство, посочва проучване на статистическата агенция Елстат. Едва след като навършат 30-годишна възраст част от младите гърци напускат домовете на родителите си.Финансовата страна на проблема е, че ниските заплати не им позволяват да..

публикувано на 20.11.25 в 12:00

Испания се готви за студена вълна, сняг и силни ветрове

В четири области в Испания е обявен оранжев код за опасно време заради студена вълна, нахлуваща в страната. Очакват се обилни снеговалежи в Астурия, Кастилия и Леон и Кантабрия и силни ветрове в Каталуния. Според метеоролозите е възможно в Кантабрийските планини и Пикос де Еуропа в Астурия да се натрупа 30 см снежна покривка в рамките на..

публикувано на 20.11.25 в 11:49