Управителят на Централната банка на Турция е бил сменен с указ на президента на страната Реджеп Тайип Ердоган, публикуван тази сутрин в официалния вестник на страната. Наблюдатели смятат, че основна причина за решението са разминавания между вижданията на държавния глава и на ръководителя на институцията за нивата на лихвените проценти в страната.
На мястото на досегашния управител на Централната банка Мурат Четинкая е назначен досегашният му заместник Мурат Уйсал.
4-годишният мандат на Четинкая изтичаше след 10 месеца.
Новият управител Мурат Уйсал заяви, че ще продължи независимото прилагане на инструментите на паричната политика и ще използва каналите си за комуникация на най-високо ниво при прилагането на политиките на банката за финансова и ценова стабилност, предаде частната телевизия НТВ.
Президентът Реджеп Ердоган настоява за ниски лихви, за да се стимулират производството и потреблението, докато досега ръководството на Централната банка поддържаше 24-процентни лихвени стойности, за да привлича чужди капитали.
Новият управител на турската централна банка Мурат Уйсал е роден през 1971 г. в Истанбул. Завършил е икономика и банково дело в университетите "Галатасарай" и "Мармара", работил е на ръководни длъжности в държавната "Халкбанк", а от 9 юни 2016 г. е подуправител на Централната банка на Турция.
Решението е публикувано в събота сутрин, когато борсите са затворени и поради това то не може да има непосредствен негативен ефект върху валутния курс на турската лира.
Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел. Той е напуснал страната със самолет, придружаван от специалния пратеник на американския президент за Близкия изток Стив Уиткоф. Това съобщи в социалната мрежа Х съветникът по националната сигурност Майк Уолц. Уолц уточни, че Фогел е освободен в рамките на..
Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене" НС..
Северна Корея (КНДР) е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия, твърди източник от южнокорейското военно разузнаване, цитиран от АФП. Според източника, пожелал анонимност, през последните месеци Северна Корея е предоставила и значително количество боеприпаси наред с 11 000 войници, които се включиха в боевете край Курск миналата есен...
При изпълнение на тренировъчен полет днес самолет РС-12 с регистрационен знак 020 от състава на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили спука гума на основната стойка на колесника при кацане на Летище София в 19:15 часа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Екипажът не е пострадал и не са нанесени други щети на самолета,..
За първи път тази зима водата в езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана замръзва. От петък температурите паднаха под нулата. В последните дни в града бяха отчетени до минус 10 градуса, което доведе до покриването с лед на водата в езерото. В него има и много риба, като през последните години от местната управа пуснаха шаран и бял..
Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни..
Ремонтът на ул. "Опълченска" продължава, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. Вчера от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) съобщиха, че са издали заповед за спиране изпълнението на строежа по ул. "Опълченска" до отстраняване на допуснатите нарушения. ДНСК спира ремонта на столичната ул. "Опълченска"..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..