С тържествени фанфари Софийската опера и балет откри своя Седми летен Вагнеров фестивал, така като това се случва по традиция на Вагнеровия фестивал в Байройт. Вагнеровият фестивал, който накара световната критика да възкликва със суперлативи за българския Байройт на Балканите, а публиката да изпълва залите не само на Софийската опера, но и в Москва, Минск, Фюсен.
В София започна Седмият летен Вагнеров фестивал. Днес, както и на 10 юли, ще бъде представена операта „Тристан и Изолда“, а на 12 юли – „Парсифал“. И двете постановки са под режисурата на академик Пламен Карталов, а домакин на събитието е Софийската опера, съобщават организаторите.
Седмият летен Вагнеров фестивал е голямото културно събитие, което привлича на свещения хълм на древната ни столица публика от цял свят. Събитие, което разкрива новите измерения за бъдещия живот на Вагнеровия оперен театър, различен от този, който познаваме от традиционните Байройтски тържества, които се случват също в този месец.
Стратегията на акад. Пламен Карталов да извърши този истински подвиг – изковаването на българския „Пръстен на нибелунга“ и потапянето в толкова различните светове като този на „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“ – има важна мисия, послание към предизвикателствата на нашето време. Защото Вагнер не е само връх в оперния театър, но той е революционерът, прозрял разрушителните сили на света, в който живеем и ние днес. Така че Вагнер е настояще и бъдеще.
Прозренията на гения Вагнер и тяхното осъществяване в мегапродукциите на Софийската опера и балет имат особен принос, български принос в голямата Вагнерова традиция. Родиха се и българските Вагнерови певци и артисти, които внесоха различната багра в познатото. Постановки и изпълнения, които предизвиква вагнерианците и критиците възторжено да възкликват – „великолепни“, „магично“, „истински шедьовър“.
Софийската опера и балет кани и очаква своята публика на 10 юли от 18.00 часа, когато ще се потопите в любовния екстаз на на „Тристан и Изолда“ и на 12 юли на спектакъла на лебедовата песен на Вагнер, която ще ви въведе „в мистиката на едно „лечебно пътуване на човешката душа към себе си“.
Снимки: Софийска опера и балет
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..