С тържествени фанфари Софийската опера и балет откри своя Седми летен Вагнеров фестивал, така като това се случва по традиция на Вагнеровия фестивал в Байройт. Вагнеровият фестивал, който накара световната критика да възкликва със суперлативи за българския Байройт на Балканите, а публиката да изпълва залите не само на Софийската опера, но и в Москва, Минск, Фюсен.
В София започна Седмият летен Вагнеров фестивал. Днес, както и на 10 юли, ще бъде представена операта „Тристан и Изолда“, а на 12 юли – „Парсифал“. И двете постановки са под режисурата на академик Пламен Карталов, а домакин на събитието е Софийската опера, съобщават организаторите.
Седмият летен Вагнеров фестивал е голямото културно събитие, което привлича на свещения хълм на древната ни столица публика от цял свят. Събитие, което разкрива новите измерения за бъдещия живот на Вагнеровия оперен театър, различен от този, който познаваме от традиционните Байройтски тържества, които се случват също в този месец.
Стратегията на акад. Пламен Карталов да извърши този истински подвиг – изковаването на българския „Пръстен на нибелунга“ и потапянето в толкова различните светове като този на „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“ – има важна мисия, послание към предизвикателствата на нашето време. Защото Вагнер не е само връх в оперния театър, но той е революционерът, прозрял разрушителните сили на света, в който живеем и ние днес. Така че Вагнер е настояще и бъдеще.
Прозренията на гения Вагнер и тяхното осъществяване в мегапродукциите на Софийската опера и балет имат особен принос, български принос в голямата Вагнерова традиция. Родиха се и българските Вагнерови певци и артисти, които внесоха различната багра в познатото. Постановки и изпълнения, които предизвиква вагнерианците и критиците възторжено да възкликват – „великолепни“, „магично“, „истински шедьовър“.
Софийската опера и балет кани и очаква своята публика на 10 юли от 18.00 часа, когато ще се потопите в любовния екстаз на на „Тристан и Изолда“ и на 12 юли на спектакъла на лебедовата песен на Вагнер, която ще ви въведе „в мистиката на едно „лечебно пътуване на човешката душа към себе си“.
Снимки: Софийска опера и балет
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..