Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С тържествени фанфари Софийската опера откри своя VII летен Вагнеров фестивал

8
Снимка: Софийска опера и балет

С тържествени фанфари Софийската опера и балет откри своя Седми летен Вагнеров фестивал, така като това се случва по традиция на Вагнеровия фестивал в Байройт. Вагнеровият фестивал, който накара световната критика да възкликва със суперлативи за българския Байройт на Балканите, а публиката да изпълва залите не само на Софийската опера, но и в Москва, Минск, Фюсен. 

В София започна Седмият летен Вагнеров фестивал. Днес, както и на 10 юли, ще бъде представена операта „Тристан и Изолда“, а на 12 юли – „Парсифал“. И двете постановки са под режисурата на академик Пламен Карталов, а домакин на събитието е Софийската опера, съобщават организаторите.

Седмият летен Вагнеров фестивал е голямото културно събитие, което привлича на свещения хълм на древната ни столица публика от цял свят. Събитие, което разкрива новите измерения за бъдещия живот на Вагнеровия оперен театър, различен от този, който познаваме от традиционните Байройтски тържества, които се случват също в този месец. 

Стратегията на акад. Пламен Карталов да извърши този истински подвиг – изковаването на българския „Пръстен на нибелунга“ и потапянето в толкова различните светове като този на „Тристан и Изолда“ и „Парсифал“ – има важна мисия, послание към предизвикателствата на нашето време. Защото Вагнер не е само връх в оперния театър, но той е революционерът, прозрял разрушителните сили на света, в който живеем и ние днес. Така че Вагнер е настояще и бъдеще. 

Прозренията на гения Вагнер и тяхното осъществяване в мегапродукциите на Софийската опера и балет имат особен принос, български принос в голямата Вагнерова традиция. Родиха се и българските Вагнерови певци и артисти, които внесоха различната багра в познатото. Постановки и изпълнения, които предизвиква вагнерианците и критиците възторжено да възкликват – „великолепни“, „магично“, „истински шедьовър“.

Софийската опера и балет кани и очаква своята публика на 10 юли от 18.00 часа, когато ще се потопите в любовния екстаз на на „Тристан и Изолда“ и на 12 юли на спектакъла на лебедовата песен на Вагнер, която ще ви въведе „в мистиката на едно „лечебно пътуване на човешката душа към себе си“.

Снимки: Софийска опера и балет



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30