Близо 60 съдебни дела са заведени у нас за престъпления, породени от омраза. Най-малко 10 са делата, които са стигнали до Европейския съд за правата на човека. Това сочат данните на Българския хелзинкски комитет, които бяха представени на дискусия във Велико Търново, посветена на защитата на малцинствата и предотвратяване на престъпленията от омраза.
От Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ заявиха, че ромските неправителствени организации и правозащитни организации категорично не приемат стратегията за ромите, предложена от вицепремиера Красимир Каракачанов.
Картината на толерантността в България не е добра, посочи Красимир Кънев от Българския хелзинкски комитет. Като „тежко“ той определи положението с ескалиращия език на омразата:
„И за съжаление то става при едно бездействие на органите, които трябва да се борят срещу него. Дела има много, заведени от хора, срещу които е насрочено това слово. По-важното е, че има заведени дела в Страсбург, които неуспешно са завършени в България. Те са водени срещу Волен Сидеров още преди 10 години и са свързани с подбуждане на омраза, дискриминация. Едното е срещу роми, другото е срещу евреи“.
На 11 юли в Комисията за защита от дискриминация предстои да се гледа поредното дело, посочи Кънев:
„То е заведено от няколко роми срещу заместник министър-председателя Красимир Каракачанов, който през януари направи едни изказвания срещу ромите. Там ще има също такава процедура на помирение. Дали ще се стигне до помирение, или делото ще продължи, ние не знаем и как ще приключи, също не можем да кажем“.
Предложената от вицепремиера Каракачанов стратегия за ромите, която се очаква скоро да бъде разгледана от Министерски съвет, предизвиква недоволството на правозащитните и ромските неправителствени организации, коментира Деян Колев от център „Амалипе“. Според Колев България има много добра национална стратегия за интеграция на ромите, а предложението на Красимир Каракачанов ще доведе до ескалация на етническото напрежение:
„Това, което предлага вицепремиерът Каракачанов, е една фундаментална замяна на целия досегашен модел на интеграция. Ако досега се предлагаше така наречения „подход на социално включване“ - образование, заетост, плюс останалите неща, Каракачанов предлага утежняване на административните наказания, на един такъв по-силов подход, който при всички положения няма да доведе до туширане на етническото напрежение, на тлеещото етническо напрежение, а ще доведе само до неговото допълнително нагнетяване“.
На срещата във Велико Търново, посветена на езика на омразата и предотвратяването на престъпления, породени от омраза, не дойде представител на Българската православна църква, но се отзова районният мюфтия Сюлейман Масурев. Той увери, че във Великотърновска и в Габровска област няма напрежение между християни и мюсюлмани, а за това, по думите му, допринасяли и детските училища за изучаване на корана, които Мюфтийството провежда през летните ваканции:
„В момента имаме летни коран курсове. Децата се обучават предимно на религия, как да обичат другия, как да обичат различния. Ще обхванем 300 деца. Ние гледаме да обучаваме населението във връзка с душевността. Гаранцията, че в коран курсовете не се прокрадват идеи от радикалния ислям, е че ние като изповедание, всеки един наш кадър, всеки един наш имам, се знае къде се е обучил, как се е обучил. Още повече това се следи от Районното мюфтийство, ние поемаме отговорност като институция за това нещо“.
Приемането на различия се изгражда в семейството и в училището. Когато децата от малки бъдат приучени да разбират другия, няма да има проблеми с езика на омразата, посочи Анета Джингарова, учител в Основно училище „Христо Ботев“ в свищовското село Алеково, където 90 на сто от децата са от етническите малцинства:
„При нас не може да се усеща някакво напрежение. Имаме представители и на етническите българи, но роми, турци и българи живеят в единство и разбирателство, няма наченки на омраза или разделение. Децата са толкова чисти. Нямам проблеми на тази основа“.
Дискусии, посветени на езика на омразата предстои да бъдат проведени и във Видин, във Враца, във Варна, в Шумен и в Разград.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...
Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч. пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача. След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..
Освен в София протестни шествия "Нито една повече" се провеждат и в други големи градове на страната. Протест в София в подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие В Пловдив, участниците в шествието заявиха, че п роблемът с домашното насилие се пренебрегва, а обществото и институциите се срамуват и е време това да се промени...
Софийската районна прокуратура привлече тази вечер като обвиняеми три лица за извършени действия, грубо нарушаващи обществения ред, отличаващи се с особена дързост и цинизъм . Това обяви на брифинг заместник районният прокурор Атанас Доцински във връзка със задържаните непълнолетни за хулигански прояви в столичен търговски център. Един от..
Лидерът на Национал-либералната партия на Румъния и неин кандидат за президент Николае Чука подаде оставка от поста председател на формацията. Оттегля се и цялото ръководство на партията, която е коалиционен партньор в управлението на страната заедно със социалдемократите. Във видеообръщение Чука обяви, че неговата партия е наясно с грешките,..
С протестно шествие в центъра на София беше изразена подкрепа за момичетата и жените, станали жертви на насилие. Събитието е организирано от "Феминистки мобилизации" и е по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени – 25 ноември. 4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на 2024 г. Организаторите са..
Окръжна прокуратура Сливен задържа за 72 часа 34-годишния мъж, който през изминалата нощ уби с метален прът баща си и преби жестоко майка си в дома им село Сотиря. Изяснява се дали е психично болен, каквито са първоначалните подозрения. След кървавата разправа с родителите си той лично се е обадил в полицията, за да съобщи за престъплението...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..