„В строителството само на пръв поглед работят нискоквалифицирани хора. Данните говорят за друго. 85% от заетите в строителството са квалифицирани, 15% от тях са с висше образование. Над 200 000 души са заети в строителния сектор, а формираният за миналата година оборот е в размер на 15 млрд. лева“. Това обяви пред БНР Борислав Брайков, прокурист на Дружество „Строителна квалификация“ към Камарата на строителите.
Той посочи професиите, за които продължава да има глад в сектора. Това са заварчици, оператори на кранове, на подемни машини.
Над 1100 ученици на година избират строителната професия според данни на МОН. Работодателите все по-често осъзнават, че имат ангажимент към създаването на кадри.
„Отговорността на строителните площадки се повиши“, отбеляза Брайков в предаването „Хоризонт до обед“ и съобщи, че се правят опити за дигитализиране на процеса на обучение.
„Проблемът за изтичане на кадри към чужбина е естествен и не може да бъде преодолян. Нормално е да се търси по-добро заплащане. Пътят е към подобряване на условията за работа и хората да видят, че се грижим за тях“, посочи още Борислав Брайков.
„Липсва фокусиране върху процеса. Около 40 млн. лева заделя държавата годишно за професионално образование, които минават през центровете за професионално обучение. От тези пари не сме усвоили и един лев, защото не сме бенефициенти. Ние сме хората, които са най-заинтересовани и едни от най-добре познаващите условията и нуждите на отрасъла“.
ВМРО внесе в Министерски съвет концепцията за промени в политиката за интеграция на ромския етнос. Като елемент от тази концепция е възможността за развитие на центрове за обучение на нискоквалифицирани работници, по подобие на бившите трудови войски.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..