Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Симидчиев: Миенето на улиците няма да ни спаси от фините прахови частици

Снимка: Георги Нейков, БНР

„Миенето на улиците премахва едрите замърсявания, но фините прахови частици плуват във въздуха и се свалят на земята, когато вали дъжд, но самото миене не може да ги премахне. Така че тази мярка, разпоредена от съда на Столична община, няма да има драматичен ефект за преодоляване на замърсяването на въздуха. Това коментира в предаването „Хоризонт до обед“ пулмологът Александър Симидчиев от сдружение „Въздух за здраве“.

Сдружение „Въздух за здраве“ и факултетът по обществено здраве организират по-късно днес среща по проект, който цели да установи връзката между фините прахови частици във въздуха и здравните последици за хората.

„Ще предприемем инициатива за повишаване на разбирането и познанието на лекарите по отношение на замърсяването на въздуха. Проучването, което ще предложим, е първото по рода си в Европа“, допълни Симидчиев.

„Когато е мръсен въздухът, той влиза през входната врата – белия дроб. И започва да уврежда дихателната лигавица. Различните заболявания на белия дроб започват да се развиват на базата на това ниво на замърсяване. Най-малките частици преминават в кръвта и започват да увреждат кръвоносните съдове. Започва повишаване на кръвното налягане, което рефлектира върху сърдечно-съдовата система. А когато частиците влязат в циркулацията на централната нервна система, хората започват да се оплакват от усещане за притеснение, депресия“.

Александър Симидчиев обясни, че към замърсяването с фини прахови частици през зимата се добавят и частиците, които се отделят по време на отоплението с твърдо гориво, но през лятото въздухът е не по-малко замърсен:

„С интензивната слънчева светлина различните химикали, които излизат от ауспусите на колите, под въздействието на ултравиолетовите лъчи и високата температура, преминават в нов замърсител – озон. Повечето хора знаят за озона като за нещо полезно, когато се намира в атмосферата и ни предпазва от Слънцето, но това е т.нар. стратосферен озон, който е високо и не се диша. Този, който се образува ниско – т.нар. тропосферен озон, е нещото, което дразни много силно дихателните пътища. Затова по този проблем не може да се говори само два-три месеца в годината, а целогодишно“.

Интервюто с Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: В Европейския съюз са замразени частни руски активи за 28 млрд. евро

Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията.  Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...

публикувано на 21.02.25 в 14:15

До юни – промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма.  Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..

публикувано на 21.02.25 в 14:13
Ивана Георгиева от Дупница е в неизвестност от 22 февруари

В Дупница питат докъде е стигнало разследването за изчезналата Ивана

Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана.  За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо.  Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Синдикатите недоволни от ръста на заплатите в Бюджет 2025, бизнесът - против този на максималния доход

От бизнеса се обявиха против планираното увеличение на максималния осигурителен доход от сегашните 3750 лева на 4130 лева, което е заложено в проектобюджета за 2025 година. Синдикатите са недоволни от заложения в новата план-сметка на държавата за ръст на заплатите само с 5%, вместо очакваните 10 на сто. В специално становище по проектобюджета..

публикувано на 21.02.25 в 13:38

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС – семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23