Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучават ловците заради случаите на чума по свинете

Снимка: БГНЕС

Заради новите случаи на африканска чума по свинете (АЧС) в България, експерти от Североизточното държавно предприятие започват срещи-обучения с членовете на ловните сдружения. Първите събирания ще бъдат в стопанствата, където има доказани случаи на АЧС и са обособени санитарни зони за достъп и лов. 

По време на обученията ще бъдат обсъдени новите случаи на чума по свинете, както и мерките за биосигурност и ограничаване разпространението на болестта. Обсъжда се и идеята на дружините да бъде предоставена безвъзмездно едра и средна строителна дървесина за изграждане на чакала, за да може да се улесни индивидуалния лов. Чрез него ще се намали запаса от дива свиня по места и щетите от заболяването ще бъдат по-малки, смятат експертите. 

Срещите целят още веднъж да се припомни на ловците какво трябва да се прави при отстрел на диво прасе, от кои части на тялото се вземат проби, как и къде се изпращат те.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България ще поиска заем между 2,7 и 3 милиарда евро по линия на SAFE

България има намерение да иска заем от 2,7 млрд. до малко над 3 милиарда евро по линия на инструмента "Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост". Правителството одобри проекта на заявление за интерес на страната ни за финансова помощ по линия на инструмента за спешни инвестиции в подкрепа на..

публикувано на 23.07.25 в 14:50
Радостин Василев

Няма да има обща среща за вот на недоверие, обявиха от МЕЧ

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви, че общата среща за обсъждане на мотиви за депозиране на вот на недоверие за провал във вътрешната сигурност при управлението на Даниел Митов няма да се състои.  От ПП и АПС получили молби за индивидуални срещи. С АПС ще разговарят днес, а с ПП - утре от 14.00 часа. Срещата с тях ще бъде публична и в нея..

публикувано на 23.07.25 в 14:22
Лъчезар Динев

Лъчезар Динев, БКТПП: Има огромен спад на износа за Китай

Вносът от Китай расте с 26%, а износът спада с 34,3% , това е проблем, че има такъв огромен спад в износа . Това каза пред БНР Лъчезар Динев, председател на Българо-китайската търговско-промишлена палата, като подчерта, че през 2021 г. България е била шестият най-голям износител на медни катоди за Китай, а тази година сме 0, подобна е ситуацията..

публикувано на 23.07.25 в 14:19
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО след 7. и 10. клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 14:04
Мястото на трагичния жп инцидент с десетки жертви през февруари 2023 г. в Гърция.

Гърция: Съдебна процедура срещу бивш министър на транспорта заради тежката жп катастрофа от 2023 г.

Гръцкият парламент гласува снощи за започване на съдебна процедура срещу бившия министър на транспорта Костас Караманлис заради железопътната катастрофа в прохода Темпе през 2023 г., предаде АНА-МПА, цитирана от БТА. Гласуването бе по предложение за разследване на Караманлис от съдебен съвет във връзка с дейността на гръцкия железопътен..

публикувано на 23.07.25 в 14:01
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47

Мъжът, блъснал умишлено дете в Русенско, остава за постоянно в ареста

Мъжът, опитал да убие с автомобила си 16-годишно момче от русенското село Басарбово, остава за постоянно в ареста след решение на Окръжния съд в Русе.  Според прокуратурата става дума за битов скандал, който ескалирал до опит за убийство. Това обяви на брифинг зам.-окръжният прокурор на Русе Мирослав Маринов по повод инцидента, станал в..

публикувано на 23.07.25 в 13:43