Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обмислят отделянето на терени за офроуд на Витоша

Върху интерактивна карта ще бъдат маркирани трасетата за велосипеди, туризъм и офроуд

Снимка: Кърджали Офроуд Фест

Югозападното държавно предприятие обмисля обособяване на зони за моторни спортове в горите около София. Как горските територии да се поделят хармонично между туристите, колоездачите, ловците и офроуд почитателите?

"Към момента Законът за горите и действащата нормативна уредба в по-голямата си част забранява тези дейности", отбеляза директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов пред БНР. Според него идеята за регламентиране на страничните дейности в горите ще обслужва устойчивото им развитие и стопанисване.

Намеренията са да се обособят терени и места, където любителите на офроуд спортовете да ги практикуват, без да нанасят щети на природата и туристическата инфраструктура.

"Целта е да ги изнесем от местата, за да не пречат на туристите и на ловците. Мисля, че нашата гора и нашата природа позволява да намерим такива места, където да могат хората спокойно да практикуват тези малко по-екстремни спортове от една страна, от друга страна да минимализираме щетите, които те биха нанесли на инфраструктурата", коментира Дамянов.

Хората, които практикуват офроуд, използват изградената инфраструктура от горски пътища и в немалка част и туристическата инфраструктура, допълни той.

"Тръгваме от Витоша с идеята да облекчим туристите, да облекчим любителите на природата - в частите, където е разрешено ловуването, да успокоим и ловците, и в същото време да създадем нормални условия. Започнахме първо с любителите на велоспортовете. Сега отиваме с хората, които са с офроуда. Има къде в съседство да се оформят такива полигони, които няма да са в разрез с действащото законодателство."

Обособяването на бъдещите офроуд участъци се планира да се случи върху терени с по-бедна почвена настилка, където и щетите ще бъдат по-малки, уточни още Дамян Дамянов. Югозападното държавно предприятие ще има ангажимента да поддържа тези "полигони", като не се очаква това да доведе до сериозни такси за практикуването на екстремното каране, допълни той. 

Направена е интерактивна карта за територията на цялото Югозападно държавно предприятие, на която всеки може да види собствеността на горите и видовете гори. Тази карта ще бъде надградена с новата информация за трасета на велоалеите, а след това и за трасетата за офроуд спортовете.

"Така че всеки един любител,  независимо на кой от спортовете, за които говорим или на чистия туризъм, да може да има представя къде, кога, каква дейност се извършва, за да разграничим и успокоим изпълнителите на различните дейности и участниците в различните спортни мероприятия." 

Бъдещето е в хармоничното използване на територията, изтъкна директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов.

"Идеята за началото на тази инициатива е да създадем най-добри условия, за да може всеки един гражданин, любител на природата, и на гората да практикува своите занимания и да практикува своите интереси в максимално най-спокойна и добра обстановка. Така че няма как да дадем превес на офроуда или на велоспортовете. Има достатъчно инфраструктура, където всичко това би могло да бъде организирано."

Повече по темата ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Стоянов

Александър Стоянов: С апатията лишаваме себе си от по-добър живот, който бихме могли да имаме

След т.нар. промени от 1989 г. България остана в ръцете на хората, които са я управлявали и преди това. Това мнение изказа пред БНР историкът и преподавател Александър Стоянов и коментира: "Разликата е, че сега те вече се маскират като някакъв политически плурализъм, а това не е плурализъм. Просто имаме замяната на един червен цвят с пъстра..

публикувано на 02.11.25 в 14:01

Георги Тошев за филма - "От любов", посветен на Силви Вартан

Документалният филм на режисьора Георги Тошев и Ема Константинова "Силви. Вартан. От любов", посветен на живота и кариерата на певицата Силви Вартан, предизвика голям интерес и адмирациите на зрителите. "От любов" е документален филм на Георги Тошев за живота и кариерата на Силви Вартан - родената в България звезда, покорила световните сцени.  Тя..

публикувано на 02.11.25 в 13:58
Снимката е илюстративна

Защо е най-трудно е да опазят интелектуалната си собственост менталистите

Патенти, авторски права, запазени марки и лого. Изглежда, че всичко е написано и казано по въпроса. Но тази област става още по сложна, когато се включва изкуствения интелект при изготвянето на готовия продукт или когато някой от авторите има академична степен или най-малкото е студент. Тогава всеки университет също може да има претенции да авторски..

публикувано на 02.11.25 в 08:30
Кубрат Пулев

Кубрат Пулев: Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не

Никой не може да ми каже с кого да играя и с кого - не! Това заяви в предаването "РадиоТочка" шампионът по бокс Кубрат Пулев, който ще играе определян от Световната боксова асоциация като сензационен мач срещу руснака Мурат Гасиев на 12 декември на международна боксова галавечер в Дубай. Тотално неправилно е да се вкарва спортът в някакви..

публикувано на 31.10.25 в 17:51

Всяка стъпка нагоре е важна - катерене в подкрепа на деца с епилепсия

Деца с епилепсия и техни връстници без здравословни проблеми се катериха заедно по изкуствена стена, за да покажат, че всяка стъпка нагоре е важна. Отново заедно, децата рисуваха и се забавляваха по време на събитие, организирано от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. На 1 ноември е Световния ден за информираност относно синдрома..

публикувано на 31.10.25 в 14:29
Д-р Мари Паникян

С д-р Мари Паникян и Юлия Пискулийска в ритъма на човешкото сърце

Днес ще се вслушаме в онзи най-верен ритъм... ритъма на човешкото сърце. Гост в "Нощен Хоризонт" е д-р Мари Паникян, кардиолог с дългогодишна практика и впечатляваща професионална биография. Завършила медицина в София през 1977 г., започва пътя си в Бърза помощ, в гр. Бургас, а след това защитава дисертация по инвазивна кардиология в Националния..

публикувано на 31.10.25 в 10:12
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Доц. д-р Йосиф Аврамов: По следите на парите, властта и символите върху монетите

Връщаме се назад във времето, пътуваме през вековете - по следите на парите, на властта и на символите, които съпътстват човечествот о от зората на историята до наши дни. Ще говорим за монетите не само като разменна единица, а като свидетелство за култура, дух и държавност .  От тракийските племена, които започват да секат свои монети само..

публикувано на 30.10.25 в 12:47