Вече са известни победителите в конкурса за дизайн на сувенири за Епископската базилика в Пловдив, в който се включиха 23 млади дизайнери, художници, архитекти, възпитаници на художествени училища, академии и университети както в България, така и в чужбина.
Участниците в инициативата „Подкрепи артист“ представиха рисунки, 3D модели и прототипи на тениски, шапки и шалове, текстилни чанти, сувенирни магнити, пъзели, чаши, бижута, макети на базиликата, а също и играчки за деца.
"Самият конкурс наистина отговори на нашия въпрос възможно ли е миналото да продължи да ни вдъхновява. Това е един паметник, създаден през IV-V век. Минали са вече 17 века. Видяхме модно ревю, видяхме най-различни предмети, които използваме всеки ден в съвремието и отговорът е еднозначно "да", което и нас много ни радва", заяви пред "Хоризонт" Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондация „Америка за България“.
"Всъщност конкурсът е само малка част от усилията ни да дадем нов живот на Епископската базилика на Филипопол", допълни тя.
"Амбицията е Базиликата да не е просто един красиво възстановен исторически паметник, както често се случва, а там той да продължи да живее. Затова създаваме и детска площадка, затова на мястото ще има зарядно за електрически автомобили. Важното е той да бъде оживен културен център, в който със желание и с интерес да идват както жителите на Пловдив, така неговите гости от България и чужбина. Той да бъде културно средище повече, отколкото музей например, в който гостите и посетителите да се наслаждават само на изложбите", коментира още Десислава Тальокова.
"Място, където възстановяването и архиологическите разкопки ще продължат да се случват, ще продължат да се реставрират останалите мозайки, децата и учениците ще могат да се вдъхновяват от мозайките, от тяхната красота, от геометрията в тях, от природата, която е изобразена. Те ще могат да провеждат часовете си по история, по изкуство, по математика там. Също така сме се постарали по смислен начин, с уважение към историята и миналото, да бъдат използвани и съвременните технологии."
Габаритите на сградата, която сега се изгражда, реално повтарят размерите на базиликата като контур, не като височина, коментира архитект Николай Трайков.
"Тя е била два пъти по-висока, отколкото в момента. Височината е такава поради това, че има два пласта мозайки. Затова ни е вторият етаж. По-малко от това не би било функционално и не би било красиво, ако искаме да покажем всички мозайки естествено", коментира той.
"На партерното ниво вече са напълно възстановени две пана", допълни архитект Трайков. В момента реставраторите работят по второто ниво на горния пласт мозайки. В пълния им блясък пловдивчани и гостите на града ще могат да ги видят на 26 септември.
Проектирането и строителството на сградата се финансира от Фондация „Америка за България“. Площадът и техническата инфраструктура се изграждат със средства на Община Пловдив. Уникалният културен център вече е включен в индикативния списък на ЮНЕСКО.
Повече по темата ще научите от звуковия файл.Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първият рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната до сега ислямска..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..