Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томас Майер: „Дойче банк“ може да изчезне, ако преструктурирането ѝ не сработи

Дойче банк лого
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Дойче банк“ обяви най-мащабния план за преструктурирането си, който включва - съкращаването на 18 000 служители и обособяването на „лоша банка“ за най-проблемните активи.

В интервю за „Събота 150“ бившият главен икономист на банката Томас Майер, който в момента прави анализи в института „Флосбах фон Щорх“ в Кьолн, заяви, че това е последният шанс историческата германска банка да продължи да съществува. Пред Марта Младенова Майер изрази увереност, че до фалит няма да се стигне, но това не означава, че банката ще продължи да развива бизнес:

„За да разберем какво се случва с „Дойче банк“ сега, е необходимо да се върнем назад в историята на банката и да проследим как се стигна дотук. Банката е създадена през 1870 година, за да обслужва германската индустрия вътре в страната и в чужбина. Тогава тя се справя добре, но през 80-те години на XX век, клиентите на банката - независимо дали са метни или чужди компании, поискаха повече услуги, свързани с капиталовите пазари“.

„Класическите отношения между компаниите и банките, в които финансовите институции отпускат кредити, се промениха. Те започнаха да търсят финансиране през капиталовите пазари, придобиваха имущество. Това бяха времената на глобализацията. Банките търсеха и консултантски услуги. Така през 1989 година ръководителят на „Дойче банк“ Алфред Херхаузен придобива британската „Морган Гренфел“, за да осигури експертиза за новите услуги, които изискват клиентите му“. 

„Херхаузен е убит от терористи с леви убеждения. Хората, които застават на поста през годините Хилмар Копер и Ролф Бройер, имат още по-големи амбиции. Те искат да изградят истинска инвестиционна банка, която да се състезава с американските. За целта те наемат хора от "Мерил Линч" и под ръководството на Бройер купуват "Бенкърс тръст“. 

„Дойче банк" премина през финансовата криза горе-долу като своите конкуренти. Със сигурност не беше по-зле и не се наложи да потърси финансиране от правителството, за да се справи със ситуацията. Не бяха в добро, но със сигурност бяха в прилично състояние. Когато изпълнителният директор Йозеф Акерман напусна банката през 2002 година, трябваше да се направи оценка на състоянието. Бизнесите, в които банката беше добра, западаха и другите играчи бавно се оттегляха от тях“. 

„Дойче банк“ наблегна именно на тези бизнеси. Чак сега - при ръководството на Крисчън Севинг, коригира бизнес модела си и се връща към корените си. Идеята е отново да се превърне в банка, която обслужва индустрията“.

- Да разбирам ли, че одобрявате програмата за преструктуриране?

Мисля, че това е единствената останала възможност пред банката. Не знам дали е достатъчно добра, за да я спаси, но е последното нещо, което може да се предприеме, поне за да се направи опит за спасяване на банката.

- Говорите за „спасяване на банката“. Представяте ли си изобщо вариант, при който „Дойче банк“ фалира?

- Не мисля, че „Дойче банк“ ще фалира. Тя е твърде голяма и системна финансова институция, за да бъде допуснато да фалира. Това ще има огромно отражение върху финансовите пазари. Не бих очаквал фалит, но изчезване на банката - със сигурност, ако програмата на Севинг за преструктурирането ѝ не сработи.

- И „Лемън брадърс“ беше твърде голяма, за да фалира ....

- Точно така. Мисля, че фалитът на „Лемън брадърс“ създаде толкова голям шок сред хората, които са отговорни за стабилността на финансовите пазари, че те никога не биха допуснали той да се повтори. Ако планът на Севинг не успее, може да се стигне до несъстоятелност и разпродаване на активи, но не и до нов "Лемън Брадърс".

- Обвиненията от Доналд Тръмп и разследването за пране на пари не спомагат особено в ситуацията, нали?

- „Дойче банк“ е имала, за съжаление, много казуси в миналото си. Това показва, че управлението на риска в банката не е било достатъчно добро.

- Каквото и да се случи, политическият риск също ще тегне над „Дойче банк“. Все пак именно това бе в основата на идеята за сливането с „Комерцбанк“.

- Идеята за сливането на „Дойче банк“ и „Комерцбанк“ беше политическа, а не провокирана от самите банки. Правителството мислеше, че ако ги консолидира в една голяма банка, която да прави международен бизнес, всичко ще е наред. Банкерите обаче знаят, че не може да създадеш една силна банка, когато слееш две слаби.

Но вие сте права, че има усещането, че има необходимост от една голяма германска банка, която да обслужва бизнеса в глобален мащаб. В противен случай германската индустрия ще трябва да се разчита на американските банки. Като се има предвид нестабилността на ситуацията и търговското напрежение, никога не е сигурно дали може да се разчита в пълна степен на американските банки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18