Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Догодина е възможна пренастройка на декодерите за цифрова телевизия

| обновено на 16.07.19 в 16:51
Димитър Димитров
Снимка: Добромир Видев

Пренастройка на декодерите за цифрова ефирна телевизия ще се наложи догодина, ако бъде одобрен Националният план за разпределение на радиочестотния спектър в обхвати 700 MHz, 23 GHz и 26 GHz. Димитър Димитров, директор на дирекция „Съобщения" към Министерството на транспорта и съобщенията, каза, че пренастройката няма да наложи купуването на нови декодери.

„Всеки потребител ще трябва да си пренастрои каналите, които използва. Ако използва примерно 50-и канал, ще трябва да го настрои съобразно този канал, който е предоставен за този район. В никакъв случай няма да се купува ново оборудване, нови декодери, нови телевизори. Това нещо ще се случи най-късно до края на месец април 2020 година". 

Националният план за разпределение на радиочестотния спектър е на етап обществено обсъждане. Целта му е в България да се появят 5G мрежите за пренос на данни. Според Димитров това ще мотивира мобилните оператори да изградят мрежата си и там, където нямат покритие.

„С измененията на плана се дава възможност да се осигурят достатъчно големи честотни блокове в радиочестотната лента между 24 и 27 гигахерца, която е предназначена да бъде предоставена на операторите за използване в гъстонаселени райони, където ще има повече ползватели на високочестотен сигнал. Очакваният ефект е да се създават условия за пълно покритие, което е най-важното, на територията на страната, а не както е досега – покритие на територията само по население".

Промяната на използването на честотите обаче ще постави операторите и потребителите на цифровата ефирна телевизия пред ново предизвикателство. 

„Новото честотно разпределение не е свързано с освобождаване на честоти от Министерството на отбраната за цивилни нужди", каза още Димитров.

Към момента публикуваният за обществено обсъждане националния план за разпределение на радиочестотния спектър не е бил критикуван. Това става ясно от липсата на публикувани становища на обществения портал за обществени консултации.

Преди седмици правителството актуализира и политика в областта на електронните съобщения и даде възможност предприемачи и изследователи да тестват нови безжични технологии бързо и на ниска цена в най-различни честотни ленти чрез издаване на временни разрешения.

Европейският съюз със своите документи също насърчава внедряване на 5G технологията. Цел в документите е до края на 2020 г. всяка държава членка да определи поне един голям град за 5G град и до 2025 година всички градски райони и основни наземни транспортни маршрути да имат непрекъснато 5G покритие. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп: САЩ ще одобрят продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи, че ще одобри продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия. Тръмп говори пред репортери в Белия дом ден преди да приеме там саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Ройтерс отбелязва, че Пентагонът вече е дал принципно одобрение за сделка с Рияд за 48 изтребителя пето поколение. Това би..

публикувано на 17.11.25 в 23:01

36 години след Нежната революция протестите са срещу Фицо и Бабиш

В Прага и Братислава с протести беше отбелязана годишнината от Нежната революция, свалила комунистическото управление на Чехословакия през 1989 година.  В чешката столица, където преди 36 години полицията помита мирен студентски поход,  днешните демонстрации събраха хиляди противници на милиардера и бивш премиер Андрей Бабиш. Неговата партия АНО..

публикувано на 17.11.25 в 22:28

Хиляди излязоха в Гърция за годишнината от бунта в "Политехника"

Хиляди излязоха по улиците на големи гръцки градове на 52-та годишнина от кървавото потушаване на студентския бунт в атинската Политехника. В цялата страна се провеждат масови демонстрации в памет на десетките загинали по време на бунта срещу военната хунта. Заедно със сегашни студенти в демонстрациите участват хора на различна възраст, включително и..

публикувано на 17.11.25 в 22:24
Европейският комисар по въпросите на демокрацията, правосъдието, върховенството на закона и защитата на потребителите Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието: Необходими са усилия за създаване на солидно досие за корупция по високите етажи на властта

"Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост за всички страни-членки зависят от това дали са изпълнили ключовите етапи" - така еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт отговори на въпрос дали е възможно да бъдат удържани средства за България и по третото плащане по плана за възстановяване и устойчивост.  Комисията ни удържа 214,5 млн...

публикувано на 17.11.25 в 21:21

Пренасочени и отменени полети заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София

Заради силния вятър на летище "Васил Левски" - София полетът от Истанбул за София е бил отменен, а шест други са пренасочени. Полетите от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен са се приземили в Скопие, а от Бергамо и Варшава във Варна. Съответно заради пренасочените самолети са отменени полетите от София до Варшава, Франкфурт, Виена, Мюнхен и Истанбул...

публикувано на 17.11.25 в 21:02

Ловеч изпълнява предписаните от РИОСВ мерки, за да избегне затваряне на депото за битови отпадъци

Община Ловеч изпълнява предписаните от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен мерки, които трябваше да бъдат предприети до днес, за да не се стигне до затваряне на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци. В петък, от парламентарната трибуна, в отговор на депутатски въпрос от Николай Нанков министърът на околната среда..

публикувано на 17.11.25 в 20:19

Институциите и бизнесът в Смолянско са готови за зимния туристически сезон

Институциите и бизнеса са в готовност за зимния туристически сезон в Смолянско, чакаме първия сняг, съобщи пред медии в Смолян заместник-министърът на туризма Павлин Петров.  Той проведе работна среща при областния управител Захари Сираков с участието на представители на държавни институции, общини и туристическия бизнес в региона. На срещата..

публикувано на 17.11.25 в 19:58