Хореографката Мила Искренова търси не само естетическия израз на танца, но и въздействието му върху здравето. Тя е сред най-изявените български хореографи, работещи в сферата на съвременния танц. Автор е на книгите „Радостта на тялото“, „Вкусът на Твоето тяло“, „Анна и Алената глутница“ и на пиесата „Меломимик“.
"Наистина танцът се използва за терапия и то отдавна", обясни Мила Искренова в предаването "Закуска на тревата".
"Има техники, танцови, които се намират на ръба на терапията - Feldenkrais например. Това е една техника, която много добре владее Възкресия Вихърова. Тя я специализира. Аз съм била на нейния курс по Feldenkrais. Нещата са изключително статични и леки и се заключават в едно продължително лежане на пода, но то изисква осъзнаване на абсолютно всяка част от тялото и много деликатно раздвижване, което обаче след това прогресира и дава много добри резултати, включително при хора с различни заболявания, физически."
Всякакъв вид изкуство развива въображението, вярва Мила Искренова.
"Доказано е, че възрастни хора, които започват да се занимават с рисуване например, забавят процесите на деменция в мозъка. И то е много просто за обяснение, защото се активират определени центрове на мозъка, които иначе не работят толкова активно и това довежда до едно общо подобряване на мозъчната дейност. Същото важи за практикуването на някакъв вид инструмент, или пеене, или танцуване."
Изкуството ни прави здрави, категорична е хореографката.
"Ние сме, така или иначе, едни силно потиснати, резигнирани същества по ред причини, цивилизационни, и това, което ние не можем да изразим спонтанно, остава скрито в нашето подсъзнание. А, както е известно, болестите се предизвикват точно от подсъзнанието. То е това, което дреме като някаква бомба вътре в нас и под някаква форма в даден момент, когато е по-слаба имунната система, експлодира. Така че, колкото повече подсъзнанието ни е освободено, изчистено и спокойно, а това става чрез някакъв вид изкуство най-вече, толкова по-добре."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...