„Скептичен съм по отношение на избора. Офертата на френско-германския консорциум „Соф Конект“ като концесионно възнаграждение е на трето място, а по отношение на инвестициите е на последно място с 608 млн., като най-високото предложение за инвестиции беше 1 млрд. Трудно ми е да оценя ползата за държавата и защо тя е избрала този концесионер“. Това каза пред БНР Александър Трифонов, експерт по концесиите.
По думите му единственото, което е по-добро в сравнение с всички останали оферти, е ръстът на пътниците, който при „Соф Конект“ е 23%, като концесионерът предвижда до 2022 година пътниците да нараснат от 7 млн. до 8,8 млн., след това има едно забавяне, за да стигнат 14 млн. около 2035 година.
„Терминал три няма да има ръкави, а пътниците ще ходят сами от летището до самите стоянки, които ще бъдат 11 спрямо 36 на Терминал 2 и седем ръкава. Това било изискване на нискотарифни компании. Това означава, че не можем да чакаме големи такси от заможни пътници и приходите няма да дойдат от голяма част от пътниците, а от търговска дейност, тъй като за разлика от други оферти, „Соф Кънект“ предвижда да се изградят търговски площи на площ от 2000 кв. метра, тоест тук ще има повече „идвам, купувам и си заминавам“, допълни Трифонов в предаването „Преди всички“.
Според него явно летище София ще бъде междинно или добавка към по-големи аеропорти.
На въпрос дали е възможно предоговаряне на условия в ущърб на държавата или в нейна полза през годините на тази концесия, Трифонов отговори:
„По време на процедурата, по предложение на консултанта, беше променен Законът за концесиите. Допусна се дори при разваляне на договора по вина на концесионера държавата да се задължи да изплати всички дългове и разходи, направени от концесионера. Договорът се подписва от държавата, от министъра на транспорта и от концесионера, но има едно предложение 13 към този договор, което се подписа първо от министъра, второ от банките заемодатели, след това от банките – агенти по обезпечението и най-накрая от концесионера. В това пряко споразумение се допуска, че тези заемодатели могат по всяко време да заменят концесионера, ако не ги устройва той по изплащането на заемите. Това означава, че договорът става неразваляем“.
Интервюто с Александър Трифонов можете да чуете в звуковия файл.
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Налагането на мита от 30 на сто от президента Тръмп върху износа от ЕС към Съединените щати ще прекъсне основни трансатлантически вериги за доставки в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни - това се казва в изявление на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на обявеното решение от американския..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Вносът от Мексико ще бъде обложен със същата ставка. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в социалната си мрежа Трут Соушъл, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски..
Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител, в която днес беше тържествено отбелязан и празника на чудотворната икона на Света Богородица Троеручица , която се пази там от векове. Досегашния итумен на Троянския манастир Величкият епископ Сионий предаде на епископ Василий..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..