Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланията на Колю Фичето оживяват в новия сайт на Историческия музей в Дряново

Явор и Ралица Атанасови
Снимка: Ани Петрова
Навършват се 50 години от създаването на Историческия музей в Дряново. По този повод Ралица и Явор Атанасови са подарили нов сайт на музея. Прадядото на Ралица Атанасова е бил ръководител на бригадата, построила музея преди пет десетилетия.

"Другата причина е тази, че искахме със създаването на този сайт да почетем паметта на всички строители, участвали не само при построяването на музея, но също така всички строители от Дряновския окръг. Сайтът е посветен на тях. В сайта има раздел, специално галерия със снимки описания на строители от Дряновския край, които са строили всъщност в цяла България", разказа пред "Хоризонт" Ралица Атанасова.

Създаването на сайта е изисквало да потърсят задълбочена информация за строежите на Колю Фичето, също така за градежите на всички останали строители.

"В сайта може да се види една хронология на строежите на майстор Колю Фичето. Прави впечатление наистина как много от строежите остават и до наши дни. Можем да видим за какво строителство е ставало въпрос. И в днешно време не знам дали е възможно да се постигне такъв мащаб", обясни Явор Атанасов в предаването "Преди всички".

Майката на Ралица Атанасова също е издирвала информация в архивни документи, за да събере повече данни за строителите на Историческия музей в Дряново.

"Прави ми впечатление, че строители, технически ръководители, с които тя специално е говорила, споменават, че преди 50 години строителите са смятали тяхното майсторство като дело. Не просто като работа, нещо, което трябва да се свърши, а дело, което ще остане след тях. Нещо, което те завещават реално на своите потомци."

Създаването на сайта е съобразено с модерните тенденции. За целта е анализирана информация и от сайтовете на други музеи в България и в други държави.

"И сме гледали да изработим един сайт, който да бъде хем модерен, хем да предоставя достатъчно информация на своите потребители. И също така ето и ние влагаме сърце да може да остане по-дълго време, и по-дълго време да бъде популярен", допълни Явор Атанасов.

"На сайта могат да се открият много любопитни факти освен за Колю Фичето, и за строителите от Дряновския край. Има богата галерия от снимки, с малко информация за всеки от строителите. Почели сме голяма част от строителите и също така имаме секция за спомени: потомци на строителите, които биха искали да споделят своите спомени относно професионалния живот и, разбира се, личен живот на тези строители, че са влагали сърце и душа в своите майсторства. Може да се открие също така интерактивна снимка на сайта с част от строителите, с информация отново за тях, с имена. Предполагам, че за потомците ще бъде наистина много интересно", сподели Ралица Атанасова.

Повече за инициативата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27