Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Транспортният министър инспектира строежа на магистралата от Ниш до България

| обновено на 20.07.19 в 17:37
Росен Желязков заедно с вицепремиера и министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Зорана Михайлович провериха строителните дейности по изграждащата се магистрала в Сърбия, по направлението от Ниш до границата с България.
Снимка: БГНЕС

Министрите на транспорта на България и Сърбия - Росен Желязков и Зорана Михайлович инспектираха строителството на магистралата по направлението от Ниш до граничния пункт “Калотина“ на българо-сръбската граница.

Сръбският участък от магистралата от Ниш до София е готов до Цариброд, а двамата министри Росен Желязков и сръбският вицепремиер Зоран Михайлович правят проверка на строителните работи при село Градина между Цариброд и между държавната граница.

Обсъдиха и вариантите за намаляване на задръстванията по границата.

Трасето е част от трансевропейския коридор номер 10, свързващ Европа с Азия. Българската автомагистрала "Европа", която също е част от коридора, започна да се строи в края на май и се очаква да бъде завършена до 2021-ва година, съобщи министър Росен Желязков:

"Нашите приятели от Сърбия показаха значителен напредък. Ние ги уверихме, че в най-скоро време и българския участък от Сливница-Драгоман-сръбска граница ще бъде успешно приключен до края на 2021-ва година".

Сръбският вицепремиер и министър на транспорта Зорана Михайлович заяви, че с колегата си ще работят за облекчаване на трафика през границата:

"С колегите искаме да намерим техническо решение на проблема със задръстванията, които видяхме днес на границата. Радваме се, че и България строи магистралата. Това е в интерес и на двете държави".

Министрите  на транспорта на България и Сърбия обсъдиха и изграждането на железопътната магистрала от коридор номер 10. От сръбска страна се очаква тя да е готова до 2024-а година, увери Зорана Михайлович, а поради сложния релеф българската част ще стане готова година по-късно - през 2025-а.

Провежда се и работна среща между делегациите на двете страни.

В края на май от българската страна започна изграждането на автомагистрала "Европа" – от София до ГКПП "Калотина", а трасето на магистралата е част от трансевропейския коридор, който свързва Европа и Азия. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск - Рим, Ватикана, 26 юни 2024

Леко подобрение в здравословното състояние на папа Франциск

Пресслужбата на Светия престол съобщи снощи за напредък в състоянието на папа Франциск, хоспитализиран от 14 февруари в римската болница "Джемели" където му бе поставена диагноза за двустранна пневмония. В прессъобщението на Ватикана се казва, че: "Клиничните състояния на Светия отец са стабилни. Кръвните изследвания, оценени от медицинския..

публикувано на 20.02.25 в 09:12
Стефан Тафров

Стефан Тафров: С Путин се преговаря когато имаш мускули!

С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският премиер днес на среща във Вашингтон с Тръмп , коментира бившият дипломатът и политик Стефан Тафров в интервю пред БНР. "По-важното е, в тази ситуация европейските лидерите и България да запазят..

публикувано на 20.02.25 в 09:02

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Лимасол е карнавалната столица на Кипър.

Започва най-големият карнавал в Кипър

Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..

публикувано на 20.02.25 в 08:39

Масирани проверки: БАБХ, НАП и КЗП тръгват из хранителните магазини

От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..

публикувано на 20.02.25 в 08:30

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23