Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли нова космическа надпревара 50 г. след покоряването на Луната

Илюстрация на китайската космическа сонда „Чанъе-4“, кацнала на Луната.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната, когато астронавтът Нийл Армстронг докладва на Центъра за контрол на полетите в Хюстън, че спускаемият апарат „Ийгъл“ е кацнал. На 21 юли излиза от модула и произнася прословутата фраза: „Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната.“

Пред БНР Цветелина Йорданова, журналист от Българската национална телевизия, коментира, че това безспорно е един от най-великите и най-вълнуващите моменти в историята на човека и тогава, и днес.

„Не спираме да се връщаме към този момент“, каза тя в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Този огромен технологичен скок е резултат от надпреварата в Космоса тогава, но остава невероятно вдъхновяващ момент за цялото човечество“, допълни Йорданова.

Николай Петров, от интернет сайта на Българското национално радио, отбеляза от своя страна, че определено това постижение е резултат от надпреварата между двата блока – САЩ и СССР по време на Студената война: „Като всяка една конкуренция и надпревара тя произвежда и добри и лоши резултати. Това е един добър пример как една надпревара, благородно състезание в случая, макар че има и военен аспект, създава в човечеството усещане, че то върви напред и че може би няма непостижими неща“.

„Но основното е, че всичко това се случва в един специфичен момент от историята – в разгара на Студената война, в която трябва да привлечеш на своя страна свои съюзници. Тогава се появяват редица нови държави. С космическата надпревара ставаш един водещ пример за подражание, за следване и привличаш свои съюзници. Може би това е била една от идеите на СССР да започне да разработва – първи спътник, първи човек в Космоса“, отбеляза той.

Според него днес ситуацията е сходна – наблюдаваме една надпревара в нов момент за целия свят, в който има по-голяма регионализация – блоковете са повече, конкуренцията става по-сложна, държави и блокове отново се опитват да привлекат съюзници.

„Вероятно заради това Тръмп се стреми да прати човек на Луната“, смята Николай Петров.

Цветелина Йорданова от своя страна подчерта, че именно политическата воля и политическото решение да се постигат успехи е водещо винаги, както и в случая с това решение на Тръмп – за да си силен на Земята, трябва да си силен и в Космоса.

„Заради това новото космическо състезание, което наблюдаваме в момента, е съвсем различно – има нови играчи, от които най-силен е Китай. И ако САЩ трябва да се състезават с някого, това вече не е познатият съперник Русия, а китайците. И те се притесняват да не ги изпреварят именно китайците, защото те демонстрират изключително големи амбиции по отношение на Луната. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Астронавтът Нийл Армстронг на 20 юли 1969 г. излезе от „Аполо 11“ и остави първите човешки следи на Луната.

Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната

Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната. Американската космическа агенция НАСА отбелязва годишнината от историческата мисия "Аполо 11". Ракетата "Сатурн 5" е изстреляна от Флорида на 16 юли 1969-а. На 20 юли 1969-а..

публикувано на 20.07.19 в 08:00
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и..

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма",..

публикувано на 13.07.25 в 16:52