Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тестването на софтуера за грешки е първа стъпка за защита срещу хакери

Ако искате да разберете дали софтуерът, който сте написали, е добър, трябва да го тествате срещу друг софтуер

Снимка: pixabay.com

Качественият софтуер е важен за добрата работа на системите. И специалистите разбират това. През седмицата Софийският университет събра специалисти от няколко държави и студенти, за да обменят опит. И това се случи в контекста на изтеклите данни от НАП. 

Георги учи в София, а Ифан учи в САЩ. Но и от двете страни на океана и двамата са категорични, че тестването на софтуера за грешки, е първата стъпка за защита срещу хакери. Отборите на Георги и Ифан премериха сили в състезанието за откриване на грешки в софтуер, което се проведе по време на международната конференция за сигурността на софтуера в Софийския университет. Отборът на Ифан спечели. Той е първа година в Илинойския институт по технологии и казва, че предизвикателството да откриваш грешки помага за обучението му. 

"Много хора пишат код. А проверката ни помага да видим къде е проблемът. За това беше и състезанието. Писането на код е като да пишете статия. Тя е за хората. Така и при кодът за приложението, с което работите. Но ако не го проверите, то може да бъде неизползваемо, а и става уязвимо за хакери".

Георги, който учи в СУ и поддържа системите му, казва същото. Този път отборът му не успя да завоюва място в състезанието. Георги продължава да се бори със съмненията в професията му. Особено след като се оказа, че хакер е източил данните на над пет милиона българи от НАП.

Барбара Гутман работи в основания преди 118 години американски Институт по стандартите и технологиите. Тя отговаря за проекти, свързани с компютърната криминалистика и проверка на качеството на софтуера. За БНР тя сподели: 

"Разработваме правилата за това как да се тестват софтуери. Ние няма как да тестваме самите системи, защото те са твърде много. Но целта на нашата работа е да се уверим, че тези които тестват софтуера, си вършат много добре работата. Ще ви дам интересен пример - в криминалистика ние разполагаме с библиотека от софтуер. Публикуваме информацията за този софтуер и той може да бъде ползван от хората, които се занимават с киберпрестъпленията, дори и от приходните ни органи в САЩ, които са в борда на управление на този проект. Но присъствието на подобни библиотеки със тестов софтуер е важно. И има смисъл да бъдат създадени веднъж, защото са изключително скъпи за създаване". 

Барбара Гутман е проявила интерес и към проблема с изтичането на данни от НАП. От думите ѝ се разбра, че при идеалната ситуация още на ниво разработка на системите, тяхното тестване чрез разработени инструменти, е можело да предотврати българската ситуация. 

"Последното което успях да прочета е, че това е SQL-инжекция. Знаете - техника за инжектиране на код, която може да унищожи вашата база данни. Тоест хората биха си помислили, че това са данни, но всъщност са маскирани като зловреден код. Това е много честа софтуерна грешка. Но в нашия набор от софтуер, който трябва да бъде проверяван, имаме много примери с такива за SQL-инжекции. И ако някой иска да тества софтуер или инструмент в подобна среда, трябва да са сигурни, че техният тестов инструмент би открил подобна грешка. Аз не знам каква е конкретната ситуация с вашата кражба, но ако примерно е открадната чрез уебсайт, хората, които са писали кода за този уеб сайт е трябвало да тестват кода, за да се засече евентуалната слабост. Ако искате да разберете дали софтуерът, който сте написали, е добър, трябва да го тествате срещу друг софтуер. Трябва да сте сигурни, че и това, което сте написали, би открило тези проблеми.  Затова и нашата агенция, моята лаборатория, създават тези тестови софтуери, за да цялата общност, създаваща софтуер, да е сигурна, че техните продукти са по-добри. А това би било полезно и за техните клиенти, като в случая - вашата приходна агенция. Предполагам, че във вашия случай правителството прави анализи, за да разберат къде са проблемите. Ако е била SQL инжекция, каква е била точно? Може да е в резултат на много комбинации от бъгове в системата или някой просто е станал жертва на фишинг. (опит за придобиване на чувствителна информация чрез създаването на копие на съществуваща уеб страница. След това с мейли се пренасочва комуникацията към фалшивия уебсайт). Или примерно, ако някой е станал жертва на фишинг, защо многото нива на защита не са сработили. Може би става въпрос и за вътрешен човек?! Надяваме се, че след като направят тези свои проучвания, ще бъдат направени и необходимите поуки. Винаги се надяваме както правителства, така и компаниите да са сигурни в софтуера. По принцип, когато се получат проблеми, е добре да се говори, защото по този начин можем да предотвратим други хора да станат жертва на подобна ситуация. Знаете, че обикновено последиците са по-големи".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53