„В този конкурс участват от 150 до 250 рисунки на деца от цяла България. От нашите участия имаме почти от всяка конференция награда на българско дете. Толкова са ни талантливи децата, че няма как да не ни дадат, въпреки, че конкуренцията е огромна. Там отиват рисунки от между 30 и 40 държави - по 6 рисунки от всяка държава", обясни пред БНР проф. Теменужка Бандрова, ръководител на Лабораторията по картография в Университета по архитектура, строителство и геодезия и председател на Управителния съвет на българската картографска асоциация.
Тази година рисунката на Рада е спечелила безапелационно с много първи гласове в трета възрастова група, уточни проф. Бандрова. "Ние досега в тази възрастова група не сме имали награда. Винаги сме печелили в първите групи или при най-малките: до 6 години или до 6-8. Рядко между 9 и 12 и сега за първи път при най-големите деца."
Детското състезание се провежда от 20 години. Българската картографска асоциация организира обучения на децата от училищата с изучаване на изобразително изкуство
„Имаме специален контейнер с пясък, върху който проектираме реална физическа повърхнина и имитираме валежи, които могат да предизвикат наводнения. Изключително интересно за децата - този комплексен уред. Правим с тях различни експерименти от гледна точка на отговор по въпросници и обменяме информация какво те знаят и с какво ние можем да им бъдем полезни, ако се случи например някакво бедствие.“
Българската картографска асоциация е създадена през 2011 година. „Всеки човек работи с карти, всеки човек обича картите и ние трябва да работим за това да представяме качествен продукт на нашия пазар. Опитваме се да го правим и си мисля, че за това ни оценяват и в чужбина“, посочи Теменужка Бандрова в предаването "Закуска на тревата".
Най-старата карта в България е създадена през 1643 година.
"Ще започна от 1643 година с картата на Петър Богдан. Това е първото известно картографско произведение, изработено от българин. След това 1836 година, мисля че всеки е запознат със създадения първи български глобус от Неофит Рилски, който се пази в Рилския манастир. Всеки може да го види. Александър Хаджи Росет през 1843 година издава в Страсбург карта на сегашна България - Тракия и Македония и на прилежащите й територии", разказа Бандрова.
Председателят на Българската Картографска асоциация проф. Теменужка Бандрова бе избрана за вицепрезидент на Международната картографска асоциация (МКА), като получи най-много гласове измежду всички кандидати. Изборът се проведе по време на 18-тата Генерална асамблея на асоциацията на 20 юли 2019 г. в Токио. Мандатът е четиригодишен.
Чуйте повече в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...