Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей в Горна Оряховица се включва в унгарски проект за изследване на куманското поселение на Балканите

Археологическият сезон тази година в крепостта „Ряховец“ приключи с разкриването на над 200 находки.
Снимка: Здравка Маслянкова

Историческият музей в Горна Оряховица се включва в унгарски проект за изследване на куманското поселение на Балканите. Това дава възможност музеят да получи за няколко години безплатни ДНК изследвания на намерените средновековни скелети в крепостта „Ряховец“ и по този начин да се постави началото на събирането на ДНК база данни в българската археология, коментира за БНР археологът Илиян Петракиев. Археологическият сезон тази година в крепостта „Ряховец“ приключи с разкриването на над 200 находки. В теренната работа се включиха 30 деца от първата в страната детска археологическа школа. 

С куманския проект на Унгарския национален музей историците в Горна Оряховица получават възможност за безплатни анализи в Харвард, където се провеждат мащабни изследвания на антропологичен материал от Балканите. Намерените артефакти в крепостта „Ряховец“ със следите от материалната култура и жилищното строителство дават податки за куманско присъствие в региона, обясни археологът Илиян Петракиев, който ръководи археологическите разкопки в историческата крепост до Горна Оряховица:

„Не знам защо не се повдига този въпрос в археологията, че все пак царската династия на Второто българско царство, всичките царе имат кумански произход. Ние не трябва да си мислим, че те са дошли отвъд Дунав самостоятелно. Това е една голяма компактна маса население, която си оставя своите следи от живота тука, пребивават тука, така че нормално е ние като археолози да откриваме останки от техни селища. Имахме покана от Унгарския национален музей да се включим в такъв международен проект за издирване на куманско ДНК на Балканите. Така че този кумански проект ще ни позволи да можем да си правим ДНК анализите и да започнем да събираме една база данни, защото не е тайна, че в България никой още не е започнал да прави ДНК база данни“.

Редки амфорни печати, имитационни монети и некропол са част от находките това лято в крепостта „Ряховец“. „Затвърждава се теорията за силната фортификация на крепостта през 13-и век“, обясни археологът Мая Иванова от музея в Горна Оряховица:

„Продължихме работата си в района на западната порта като продължи разкриването на северната крепостна стена. Успяхме да открием един доста сериозен участък от нея до 2,50 метра ширина. Външна бойна кула с размери 4 на 5 метра и некропол от 13-и век извън крепостната стена. Тази година продължихме да разкриваме гробове от Средновековната епоха от 13-и век, с което се потвърди нашата теория от миналата година, че извън крепостната стена през 13-и век се развива некропол“.

За четвърта година в археологическите разкопки в крепостта „Ряховец“ се включиха ученици от първата в страната детска археологическа школа, създадена от Мая Иванова и Илиян Петракиев. Тази година 30 деца от Горна Оряховица, Лясковец и Велико Търново заедно с учителите си помагаха на археолозите. Целта е чрез забавното да се случи и сериозното в усвояването на нови знания и умения, обясни Мая Иванова:

„Има дечица, които доста сериозно приемат нашите ателиета, с годините виждам тяхното развитие. Първо ги научаваме какво представлява изобщо археологията. Показваме им как се работи с нивелир, с металдетектор, как се прави планквадратна мрежа, как се проучва археологически пласт, как трябва да работиш на терена методически, как трябва да събираш материала, как да го разделяш, как трябва да описваш находки“. 

Археологическите разкопки в крепостта „Ряховец“ това лято бяха финансирани с 20 000 лева от Община Горна Оряховица и с 20 000 лева от Министерството на културата. Предстои в поредица от семейни съботи в историческия музей доброволци да помогнат на археолозите в почистването на керамичните находки. В началото са занятията с реставратора Александра Янакиева:

„Показах на децата в най-общи линии как се случва реставрацията и консервацията на различни керамични предмети. Децата първо трябва да се докоснат, да видят какво се случва в археологията. Музейните експонати през какви неща минават, за да стигнат до музея и по този начин да разберат важността и може би един ден и те да станат археолози или реставратори“.

Участниците от детската археологическа школа се събраха в двора на музея в Горна Оряховица и чупиха керамични саксии, които след това реставрираха:

„Тънкостите са, че трябва да намериш къде се намира всяка част от предмета и да я слепиш със съседката ѝ. Те се слепяват с лепило. Работата на уредниците е интересна, има много забавления. Те уреждат и развеждат хора из музея. Те знаят повече неща за историята, отколкото обикновените хора“.

„При реставрацията ме впечатли трудността на подреждането на парчетата. В музея има много хубави изложени неща, интересно е, уча нови работи. Реших да идвам всяка събота“.

„Обичам игрите с предметите, защото научавам повече за тях, освен това обичам и заниманието, за което съм дошла. По-забавно ми беше, когато възстановявах предмета“.

„По-миналата събота се научих как да плета на стан. Сега се научих как да сглобявам керамиката, да правя съдчета и ми е забавно, което правя“.

Археолозите провеждат и ученически кръжок през учебната година, а детската археологическа школа „Ряховец“ вече има и първия си студент.

Репортажа на Здравка Маслянкова можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

За ДНК анализ в Харвард предстои да бъдат изпратени откритите средновековни скелети.

Редки печати, имитационни монети и некропол откриха археолози в крепостта „Ряховец“

Над 200 находки разкриха археолозите през този сезон при разкопките в крепостта „Ряховец“ до Горна Оряховица. За ДНК анализ в Харвард предстои да бъдат изпратени откритите средновековни скелети. Историческият музей в Горна Оряховица се включва в..

публикувано на 28.07.19 в 13:41
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Майчина грижа" връчи първите си стипендии на талантливи деца в Добрич

В навечерието на коледните празници сдружението "Майчина грижа" в Добрич връчи първите си стипендии на талантливи деца от областта. За подпомагане през следващата година са одобрени 48 таланти. Стипендиантите ще получават в рамките на десет месеца..

публикувано на 25.12.24 в 08:42

170 машини са почиствали снега през изминалата нощ в София

170 машини - снегопочистваща техника, са работили през тази нощ в столицата. Интензивният снеговалеж е започнал към 1 часа. Извършени са две обработки на уличната мрежа с избутване на снежна маса и разпръскване на смеси против заледяване във всички..

публикувано на 25.12.24 в 08:38
Коледно шествие от центъра на Лвов, 24 декември 2024 г.

За втори път Украйна отбелязва Рождество на 25 декември

Украинският президент Володимир Зеленски приветства факта, че сънародниците му вече празнуват Рождество Христово със Запада. Тази нощ Русия предприе поредната атака с дронове "Шахед" и ракети "Калибър" срещу Украйна. В навечерието на Рождество..

публикувано на 25.12.24 в 08:23

Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа"

Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга. Благотворителната инициатива се провежда за 22-ра поредна година. Концертът започва в 20 часа в Народния театър..

публикувано на 25.12.24 в 08:07
Джеймс Хюс

Как празнуват Коледа дигиталните номади в Банско?

На Коледа Банско отново е любима дестинация за хиляди българи и чужденци. В много от хотелите и заведенията в зимния ни курорт беше спазена традицията за Бъдни вечер, а от рано сутринта коледари обикалят града и възвестяват Рождество Христово...

публикувано на 25.12.24 в 07:59

Коледарско шествие и празнична литургия за празника в Ловеч

В деня на Рождество Христово ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи празничната литургия в катедралата в Ловеч, а кметът Страцимир Петков като стопанин на града ще посрещне Коледарското шествие. Празникът ще продължи на площада в стария..

публикувано на 25.12.24 в 07:50

Има ли нужда Дядо Коледа от втора шейна, друг чувал за подаръци, допълнителен елен и още едно джудже?

Каква да е съдбата на подаръците, които не харесваме? Как Дядо Коледа обикаля целия свят само за една нощ и какво да му подарим в знак на благодарност за усилията? Момичетата и момчетата от трета група в софийската 119-та градина "Детска планета"..

публикувано на 25.12.24 в 07:42