Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Лебедово езеро” от програмата на „Варненско лято” и „Опера в Летния театър” във Варна

4
Снимка: Росен Донев


Предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм„Каста дива” гостува на фестивалите „Варненско лято” и „Опера в Летния театър” във Варна по покана на Варненската опера. Беше ми трудно да си избера седмица. Богата и интересна е програмата на 10-ото юбилейно издание на „Опера в Летния театър”, събитията от което са част от най-стария музикален фестивал в България „Варненско лято”, който пък е част от EFFE и тази година е номиниран от европейската фестивална асоциация. Избрах седмица, в която гледах спектакли в 3 различни жанра. Първият беше балетът „Лебедово езеро” от Чайковски.

„Каста дива” следи с интерес както спектаклите на Националния ни балет, така и на балетните трупи на извънстоличните театри. През последните няколко сезона интензивно развитие имат балетите на Старозагорската опера под ръководството на прима балерината Силвия Томова и на Варненската опера под ръководството на з.а. на Русия Сергей Бобров. Интересното е, че двамата имат различен подход. Силвия Томова се фокусира върху изграждането на силна местна балетна трупа, а Сергей Бобров се фокусира върху създаването на силни балетни спектакли, в които използва ресурси от Държавния театър за опера и балет в Красноярск и Варненската опера.

В „Лебедово езеро” в ролята на Одета-Одилия гледахме прима балерината на Красноярския театър Елена Свинко, а в ролята на принц Зигфрид – лауреатът на миналогодишния международен балетен конкурс във Варна Андраш Ронай от Унгария. Нека да напомня, че той получи специалната награда на Варненската опера – участие в главна роля в спектакъл на трупата. Елена Свинко, която също е лауреат на балетния конкурс във Варна – носителка на трета награда през 2016 г., беше красива и изящна Одета и самоуверена Одилия. Андраш Ронай все още няма осанката и маниерите на принц, но има силно и свежо младежко излъчване и дава заявка за успешно развитие. Както забеляза едно красиво малко момиче в публиката, питайки: „Бабо, защо лебедите са по-малко?”, кордебалетът не беше в пълния състав за „Лебедово езеро”, а с 16 балерини, но пък изпълнението им беше убедително. Бях впечатлена от 4-те малки лебеда, които успяха да постигнат пълен сихрон. В ролите бяха Нерея Асторя, Пердита Ланкастър, Аделина Калинова и Меган Рейд. Запомних и изпълнението на Марко ди Салво в ролята на Бино. Може би ще го видим и в следващото издание на балетния конкурс във Варна… Добра изява на концертмайстора на Варненската опера Красимир Щерев. А на диригентския пулт беше един много интересен музикант, който работи като балетен диригент в Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън” – маестро Мартин Георгиев.

Хореографията на Сергей Бобров е класическа. В неговата редакция за първи път се появява ято черни лебеди. Променена е и сюжетната линия в края на балета. Одилия и Принцът загиват, а Одета остава сама с мъката си, но нейният край също е предизвестен, защото лебедът е единствената птица, която не може да живее без половинката си. Акцентът е поставен върху сблъсъка между добрите и светли страни, заложени у всеки човек, и злите сили, които, уви, тук побеждават.

„За мен е много голяма отговорност да танцувам във Варна, тъй като тук получих награда и тук танцувах за първи път в ролята на Китри в един от най-любимите си балетни спектакли – „Дон Кихот”. Винаги много се вълнувам, защото знам, че публиката ме обича и аз я обичам. Винаги подхождам много отговорно към ангажиментите във Варна и очаквам нови покани. Бях щастлива тази вечер да танцувам с такъв партньор като Андраш Ронай. Ние много бързо подготвихме спектакъла, буквално за три дни и всички много се вълнувахме“ сподели прима балерината на Красноярския балет Елена Свинко.

„За първи път изпълнявам такъв тип класическа главна роля на принц, която е доста далече от моя натюрел и предизвикателството беше най-вече емоционално. Тази сцена е чудесна, публиката е прекрасна! Най-напред преминах през трудна ситуация. Когато пристигнах във Варна, се оказа, че по грешка са ми изпратили и съм подготвял различна хореография. Трябваше да я направя тук за три дни и съм много щастлив, че успяхме! Мечтая да продължа да пътувам много и да танцувам по цял свят, да бъда на сцената и да чувствам атмосферата на пълната с публика зала” каза Андраш Ронай, който танцува в балетната трупа на Операта в Будапеща.

Целите интервюта с Елена Свинко и Андраш Ронай, както и оценката на варненската публика за спектакъла „Лебедово езеро” чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44