Предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм„Каста дива” гостува на фестивалите „Варненско лято” и „Опера в Летния театър” във Варна по покана на Варненската опера. Беше ми трудно да си избера седмица. Богата и интересна е програмата на 10-ото юбилейно издание на „Опера в Летния театър”, събитията от което са част от най-стария музикален фестивал в България „Варненско лято”, който пък е част от EFFE и тази година е номиниран от европейската фестивална асоциация. Избрах седмица, в която гледах спектакли в 3 различни жанра. Първият беше балетът „Лебедово езеро” от Чайковски.
„Каста дива” следи с интерес както спектаклите на Националния ни балет, така и на балетните трупи на извънстоличните театри. През последните няколко сезона интензивно развитие имат балетите на Старозагорската опера под ръководството на прима балерината Силвия Томова и на Варненската опера под ръководството на з.а. на Русия Сергей Бобров. Интересното е, че двамата имат различен подход. Силвия Томова се фокусира върху изграждането на силна местна балетна трупа, а Сергей Бобров се фокусира върху създаването на силни балетни спектакли, в които използва ресурси от Държавния театър за опера и балет в Красноярск и Варненската опера.
В „Лебедово езеро” в ролята на Одета-Одилия гледахме прима балерината на Красноярския театър Елена Свинко, а в ролята на принц Зигфрид – лауреатът на миналогодишния международен балетен конкурс във Варна Андраш Ронай от Унгария. Нека да напомня, че той получи специалната награда на Варненската опера – участие в главна роля в спектакъл на трупата. Елена Свинко, която също е лауреат на балетния конкурс във Варна – носителка на трета награда през 2016 г., беше красива и изящна Одета и самоуверена Одилия. Андраш Ронай все още няма осанката и маниерите на принц, но има силно и свежо младежко излъчване и дава заявка за успешно развитие. Както забеляза едно красиво малко момиче в публиката, питайки: „Бабо, защо лебедите са по-малко?”, кордебалетът не беше в пълния състав за „Лебедово езеро”, а с 16 балерини, но пък изпълнението им беше убедително. Бях впечатлена от 4-те малки лебеда, които успяха да постигнат пълен сихрон. В ролите бяха Нерея Асторя, Пердита Ланкастър, Аделина Калинова и Меган Рейд. Запомних и изпълнението на Марко ди Салво в ролята на Бино. Може би ще го видим и в следващото издание на балетния конкурс във Варна… Добра изява на концертмайстора на Варненската опера Красимир Щерев. А на диригентския пулт беше един много интересен музикант, който работи като балетен диригент в Кралската опера в Лондон „Ковънт Гардън” – маестро Мартин Георгиев.
Хореографията на Сергей Бобров е класическа. В неговата редакция за първи път се появява ято черни лебеди. Променена е и сюжетната линия в края на балета. Одилия и Принцът загиват, а Одета остава сама с мъката си, но нейният край също е предизвестен, защото лебедът е единствената птица, която не може да живее без половинката си. Акцентът е поставен върху сблъсъка между добрите и светли страни, заложени у всеки човек, и злите сили, които, уви, тук побеждават.
„За мен е много голяма отговорност да танцувам във Варна, тъй като тук получих награда и тук танцувах за първи път в ролята на Китри в един от най-любимите си балетни спектакли – „Дон Кихот”. Винаги много се вълнувам, защото знам, че публиката ме обича и аз я обичам. Винаги подхождам много отговорно към ангажиментите във Варна и очаквам нови покани. Бях щастлива тази вечер да танцувам с такъв партньор като Андраш Ронай. Ние много бързо подготвихме спектакъла, буквално за три дни и всички много се вълнувахме“ сподели прима балерината на Красноярския балет Елена Свинко.
„За първи път изпълнявам такъв тип класическа главна роля на принц, която е доста далече от моя натюрел и предизвикателството беше най-вече емоционално. Тази сцена е чудесна, публиката е прекрасна! Най-напред преминах през трудна ситуация. Когато пристигнах във Варна, се оказа, че по грешка са ми изпратили и съм подготвял различна хореография. Трябваше да я направя тук за три дни и съм много щастлив, че успяхме! Мечтая да продължа да пътувам много и да танцувам по цял свят, да бъда на сцената и да чувствам атмосферата на пълната с публика зала” каза Андраш Ронай, който танцува в балетната трупа на Операта в Будапеща.
Целите интервюта с Елена Свинко и Андраш Ронай, както и оценката на варненската публика за спектакъла „Лебедово езеро” чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..