Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ и Русия напуснаха договора за ракетите със среден и малък обсег

| обновено на 02.08.19 в 14:11
Снимка: www.aif-nn.ru

САЩ и Русия потвърдиха официално днес, че напускат Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, като взаимно се обвиниха за изтегляне от договореността от края на Студената война, която намаляваше напрежението в Европа.

Вашингтон обяви, че Русия е „единствената отговорна“ за това страна, защото нарушавала споразумението.

Москва пък заяви, че това се случва „по инициатива на САЩ“.

Договорът забраняваше на двете страни да произвеждат, изпитват и разполагат балистични и крилати ракети с наземно базиране с обсег от 500 до 5500 км. 

„Изтеглянето на САЩ по силата на член 15 от Договора влиза в сила днес, защото Русия не се върна към пълното и подлежащо на проверка спазване“ на споразумението, се казва в изявление на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, който е на посещение в Банкок за регионална среща. Неизпълнението на поетите по силата на договора ангажименти вреди на интересите на САЩ, защото "разработването и разполагането на нарушаващи договора ракетни системи от страна на Русия е пряка заплаха за САЩ и нашите съюзници и партньори", се подчертава още в изявлението.

„На 2 август 2019 г. по американска инициатива изтича валидността на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег, подписан на 8 септември 1987 г. във Вашингтон от СССР и САЩ“, се казва в декларация на руското външно министерство.

До разтрогването на договора се стигна, след като НАТО многократно призова Русия да спре с разработката на нови ракети, които според алианса са в нарушение на подписания документ. Поетапното оттегляне от договора на Съединените щати започна преди половин година.

Високопоставени представители на американското правителство заявиха пред Ройтерс, че Русия е разположила много батареи с крилати ракети на цялата си територия, в нарушение на договора. Подобни сили има и в Западна Русия, като те „могат да ударят важни европейски цели“.

Москва отрича тези обвинения и твърди, че обхватът на спорната ракета "Новатор" 9M729 (SSC-8 по класификацията на НАТО) я поставя извън разпоредбите на договора.

Русия продължава да нарушава споразумението за ядрените оръжия с междинен обсег, въпреки увещанията на САЩ и съюзниците от НАТО, включително и дадената ѝ финална възможност в продължение на шест месеца да спази своите задължения по договора, се казва в декларация на Северноатлантическия съвет, публикувана на сайта на Алианса днес, предаде БТА.

Русия носи цялата отговорност за разпадането на договора. Съжаляваме, че тя не показва желание и не прави видими стъпки да се върне към спазването на международните си задължения. Не може да продължава положение, при което САЩ изцяло спазват договора, а Русия - не, се казва в декларацията.

НАТО ще отговори по премерен и отговорен начин на значителните рискове, които руската ракета 9М729 представлява за сигурността на съюзниците. Ние съгласувахме балансиран, координиран и отбранителен пакет от мерки, който да гарантира, че способността на НАТО за сдържане и отбрана ще остане надеждна и ефикасна, се казва още в становището.

Помощникът на американския президент по национална сигурност Джон Болтън заяви преди два дни, че САЩ са спазвали прекалено дълго време договора, докато Русия е продължавала да разработва съвременни балистични и хиперзвукови системи в нарушение на документа.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще даде брифинг по този повод в централата на алианса по-късно днес.

Кореспондентът на военното издание „Джейнс дифенс уикли“ в Брюксел Брукс Тигнър прогнозира в интервю за БНР, че с разпадането на договора за ядрените ракети със среден и малък обсег ще се повиши напрежението в Черноморския регион.

Германия се обяви за сключването нанов договор, който да замени руско-американския за  ликвидирането на  ракетите със среден и малък обсег на действие, след като Москва и Вашингтон се оттеглиха от него. Изявление по този въпрос направи германският външен министър Хайко Маас, цитиран от Ройтерс.

Според Маас в новия договор трябва да бъде включен и Китай, но засега Пекин реагира сдържано. „Китайското правителство е изключително резервирано и затова трябва непрекъснато да повдигаме въпроса“, подчерта Маас. По думите му краят на договора не означава автоматично подновяване на съревнованието във въоръженията, но Европа няма да участва в такъв процес.

От своя страна депутат от Бундестага Александър Ной смята, че Европа би могла самостоятелно да подпише договор с Русия за ракетите със среден и малък, обсег, тъй като този проблем  я засяга пряко. В интервю за РИА Новости той посочва, че по този начин ЕС би утвърдил своята роля на глобален играч на международната сцена.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия, заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Великобритания обсъждат присъдите на "българската шпионска клетка"

Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..

публикувано на 20.02.25 в 20:42
Педро Санчес в испанския парламент - Мадрид, 15 ноември 2023

Испанският премиер ще посети Киев в понеделник

Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 19:57
Марчел Чолаку

Румъния намалява държавния си апарат, закрива 1800 длъжности

Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск".  "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..

публикувано на 20.02.25 в 19:46
На заседанието на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната, провежда заседание в сградата на Народното събрание - 20 февруари 2025 г.

Трайни тенденции за намаляване на подземните води води у нас отчитат хидролози

Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология:  "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..

публикувано на 20.02.25 в 19:05