Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Риголето” на фестивала „Opera Open” в Пловдив

Автор:

Летните фестивали в България винаги събират много публика - музикални ценители, любопитни зрители и туристи. Особена магия витае над всяко едно от тези места, но Античният театър в Пловдив носи особена енергия. Тази година е особено силна и много специална за екипа на Пловдивската опера и фестивала „Opera Open“. След грандиозното откриване, изумителната „Орфей и Евридика“ на Глук, ето че дойде ред на „Риголето“. Оказа се, че това е първата постановка на акад. Пламен Карталов с тази трупа на тази сцена. В творческата му биография има много постановки на различни открити сцени – на крепостта Царевец във Велико Търново, на летния театър във Варна, на площади в София, Белоградчишките скали, пещерата Магура, на шлеп на Дунав и на крепостта „Баба Вида”. Сигурно изпускам нещо... Поканата да гостува в Пловдив води до предложение за копродукция за софийската постановка на „Риголето“. Разбира се, мащабите на пловдивския открит театър всъщност водят до нова концепция за оформяне на сцената. Прочутата колонада от софийската постановка, тук разгърната по-просторно, чудесно допълваше известните антични колони и оформяше пространствата според сюжетното развитие – балната зала на Херцога, къщата в предградията, бърлогата на Спарафучиле.

От първата си сценична реализация до ден днешен тази творба на Верди се радва на непрестанен успех. Със сигурност малко са хората, които си спомнят за първообраза - пиесата на Виктор Юго „Кралят се забавлява“, а спорът на Юго с Верди отдавна е преминал в графата „градски легенди“.Да, чудесно е „четирима да говорят едновременно, като в същото време се разбира какво казва всеки един от тях“. В тази опера дори и обикновеният зрител знае поне половината от всички великолепни арии и ансамбли, и те винаги са били сред най-обичаните оперни моменти. За да поставиш подобна творба със сигурност трябва да разполагаш с великолепен състав. За щастие Пловдивската опера ни поднесе точно такъв. Ще започна с изпълнителката на Джилда – Станислава Момекова. Тази роля сякаш е създадена за очарователната, гласовита и артистична певица. Бях я гледала преди години като Олимпия от „Хофманови разкази“ на Офенбах с онези кристални височини и брилянтни вокални пасажи, а след това и като Адина от „Любовен еликсир“ на Доницети – искряща, пламенна, забавна. Сега отново бях възхитена от чудесния й, овладян глас, от елегантните пианисими и от по-драматичните нюанси в центъра. Гостувалият многократно в София мексикански баритон Карлос Алмагер беше импозантен Риголето, който владееше сцената и с недотам елегантните си закачки с придворните, и с нежната обич към дъщерята, а след това и с избухналата ярост към господаря. Италианският тенор Паоло Лардицоне представи арогантен и обсебващ Херцог, който дори и в най-лиричните моменти ясно показваше кой е господарят. В тази опера мисля няма малки роли. Много се зарадвах да чуя отново Камелия Кадер като Мадалена, чийто матов глас и ярка артистичност приковаха вниманието. Изграждане направи и Пламен Кумпиков като Спарафучиле – величествен и целеустремен. Не бих пропуснала да отбележа и останалите солисти, които се раздадоха вокално и актьорски Елена Чавдарова-Иса – Джованна, Август Методиев - Маруло, Борис Кучков - Борса, Живко Пейчев - граф Чепрано, Цветанка Ангелова – графиня Чепрано, Благовеста Господинова - Паж и Михаил Пулиев - граф Монтероне. Диригентът Лучано Ди Мартино уверено ръководеше спектакъла с грижа към всеки солист, към хоровите сцени и музикалното изграждане на партитурата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди години млади художници от Кюстендил нарисуваха над 4 км гайтани по каменното корито на река Банщица през града.

Каменното корито на р. Банщица през Кюстендил става арт-пространство

Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..

публикувано на 27.05.25 в 10:09
Георги Митов

Какви са летни латино програми, които да очакваме през лятото?

На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив.  За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори.  Това съобщи..

публикувано на 26.05.25 в 14:43
Вицепрезидентът Илияна Йотова и министърът на културата Мариан Бачев откриват Пролетния панаир на книгата.

Близо 100 са съпътстващите събития на Пролетния панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата беше открит днес пред НДК. Над 140 издателства представят най-новите книги в 67 шатри.  Близо 100 ще са съпътстващите събития, премиери на книги и срещи с автори до неделя - 1 юни, когато е последния ден на панаира. Това разказа пред БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска..

публикувано на 26.05.25 в 11:53

Започва Пролетният панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата се открива днес. Щандовете на издателствата вече са разположени около Националния дворец на културата. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложението, което по традиция събира на едно място издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето на столицата. Организатор е асоциация "Българска книга". До първи юни..

публикувано на 26.05.25 в 08:04
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45