Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти искат програмният код на софтуерните системи, разработени за българските институции, да бъде отворен

Снимка: pixabay

Да бъде отворен програмният код и на вече съществуващите софтуерни системи, разработени за нуждите на българските институции, както го направиха Великобритания, Германия, Израел, Естония и десетки други държави. Държавата се нуждае от повече честност и прозрачност при софтуерните разработки, които касаят работата с граждани и фирми на държавните институции като НАП, НОИ, Здравната каса, Агенция „Митници“ и много други. Това се казва в петицията „Лесно се приказва, покажете ни кода“, която се появи след изтичането на данни от Националната агенция за приходите и изявленията на спецпрокуратурата и ГДБОП. 

Един от инициаторите ѝ - IT- експертът Константин Спиров коментира пред БНР изказването на ръководителя на ГДБОП, че заради електронните услуги системите са станали уязвими:

„Той е заинтересован от това, защото ако няма компютърни системи, няма да има и компютърни престъпления и те ще си вършат работата по-лесно….Компютърните системи трябва да се правят правилно и да се грижат за потребителя, защото зле направената компютърна система може да се окаже, че увеличава бюрократичната тежест и всъщност е по-добре да се върнем в каменната ера, отколкото да имаме зле написани компютърни системи".

Спиров обясни в ефира на „Преди всички“ по „Хоризонт“ и защо експертите искат отваряне на кода:

„Представете си човек с къща, който има солидна циментова ограда, не особено висока и отвътре има разграден двор. Човекът може да си мисли, че солидната ограда е, за да го пази от крадци, но всъщност пазенето се прави по много различни, други начини. Нито циментовата ограда, нито разграденият двор няма да решат първичния проблем - че той не си е направил сигурността на къщата както трябва и не си е подредил двора. Може всъщност да се окаже, че солидната ограда е, за да не виждат съседите в какво ужасно състояние е дворът му“.

Заради липсата на прозрачност експертите в бранша не могат да кажат дали течът на данни от НАП е защото системата е била „разграден двор“ от гледна точка на информационните технологии, обясни той и допълни, че пробивът в сигурността говори за липса на поддръжка:

„Очевидно е, че мащабите може да са значително по-ужасни, отколкото се предполага, включително и този инструмент, който НАП пусна - за търсене дали вашите данни са изтекли или не. Най-чудовищното е, че според официалните изказвания на следствените органи и на прокуратурата течът на данни е значително по-голям. Кой дава гаранция, че тази част от айсберга, която е под водата, в момента вече не е на черния пазар.... Най-голямо учудване буди лекотата, с която се говорят най-различни неща, които могат да впечатлят масовата аудитория, но всъщност изпълват мен и моите колеги буквално с ужас, стигащи дори до хакнатите пръскачки.

„Малкото неща, които ние разбираме, включително и конкретния начин, по който се случил бруталният теч на данни от НАП показва, че всъщност някаква част от системите на държавната администрация са в тотално зарязано и неподдържано състояние. Потвърждение за това, че огромна част от информационните системи в България не могат да се поддържат и са зарязани, откриваме от официален документ, който е одобрен от Министерския съвет - Стратегията за развитие на електронното управление от 2014-та година до 2020 година. Там се казва, че в голяма част от информационните системи, които са разработени в рамките на някакви проекти, липсва устойчивост. Когато даденото финансиране бъде оттеглено, се оказва, че тези проекти не са разработени с мисълта за лесна поддръжка в бъдеще и буквално става въпрос за системи, които са зарязани, които няма кой да поддържа“.

Отвореният код ще помогне на сигурността на системите, смята той. Милиони левове са дадени за електронно управление у нас, а с много по-малка сума в Естония то вече успешно функционира, обясни той:

„В началото би имало някакви предизвикателства, особено ако кодът е позарязан, но, в дългосрочен план предимствата са изключително големи. Първо, това дава възможност за граждански контрол. Както когато се разхождате по плочките на Граф Игнатиев можем да кажем, че има проблеми в качеството на изпълнението. По същия начин отворения код дава възможност за граждански контрол над софтуерните системи, които се разработват“.

Парадигмата, че софтуерът, разработен с публични средства, трябва да е публичен, е в стратегията на израелското правителство, коментира още Спиров:

„Същите думи бяха използвани от френския Върховен съд при едно дело, когато студент пожела софтуерна система, свързана с данъците, да бъде отворена публично. Френският съд реши, че кодът на софтуерните приложения трябва да има същия статут както публичните документи, разработени от държавната администрация“.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Системата на НАП не е била технологично надеждна

"Сигурността е способност да се защитиш. Когато си най-защитен винаги се намира някой, който да пробие защитата. Следователно трябва да увеличаваш своята способност", съветва професорът по национална сигурност към Варненския университет "Черноризец..

обновено на 02.08.19 в 13:46
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева

Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в..

публикувано на 08.04.25 в 20:53

24-часова жп стачка в Италия

Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни.   В националния протест,..

публикувано на 08.04.25 в 20:42
Върховният командир на съюзническите сили в Европа, генералът от армията на САЩ Кристофър Каволи.

Високопоставен американски генерал заяви, че САЩ не трябва да намаляват присъствието си в Европа

Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на..

публикувано на 08.04.25 в 20:30
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Белият дом: САЩ ще наложат от полунощ общо мито в размер на 104% на китайските стоки

Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това..

публикувано на 08.04.25 в 20:14
Заседание на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният..

публикувано на 08.04.25 в 20:06

Милен Керемедчиев: Турция в момента има огромен шанс да увеличи търговския си обмен с ЕС

Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати  Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки..

публикувано на 08.04.25 в 19:47

ЦИК поиска създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване

От Централната избирателна комисия (ЦИК) поискаха създаване на държавен склад за съхранение на машините за гласуване и ангажимент на държавата за поддръжката им. Това беше заявено по време на дискусията на последното четвърто заседание на Работната..

публикувано на 08.04.25 в 19:46