Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти искат програмният код на софтуерните системи, разработени за българските институции, да бъде отворен

Снимка: pixabay

Да бъде отворен програмният код и на вече съществуващите софтуерни системи, разработени за нуждите на българските институции, както го направиха Великобритания, Германия, Израел, Естония и десетки други държави. Държавата се нуждае от повече честност и прозрачност при софтуерните разработки, които касаят работата с граждани и фирми на държавните институции като НАП, НОИ, Здравната каса, Агенция „Митници“ и много други. Това се казва в петицията „Лесно се приказва, покажете ни кода“, която се появи след изтичането на данни от Националната агенция за приходите и изявленията на спецпрокуратурата и ГДБОП. 

Един от инициаторите ѝ - IT- експертът Константин Спиров коментира пред БНР изказването на ръководителя на ГДБОП, че заради електронните услуги системите са станали уязвими:

„Той е заинтересован от това, защото ако няма компютърни системи, няма да има и компютърни престъпления и те ще си вършат работата по-лесно….Компютърните системи трябва да се правят правилно и да се грижат за потребителя, защото зле направената компютърна система може да се окаже, че увеличава бюрократичната тежест и всъщност е по-добре да се върнем в каменната ера, отколкото да имаме зле написани компютърни системи".

Спиров обясни в ефира на „Преди всички“ по „Хоризонт“ и защо експертите искат отваряне на кода:

„Представете си човек с къща, който има солидна циментова ограда, не особено висока и отвътре има разграден двор. Човекът може да си мисли, че солидната ограда е, за да го пази от крадци, но всъщност пазенето се прави по много различни, други начини. Нито циментовата ограда, нито разграденият двор няма да решат първичния проблем - че той не си е направил сигурността на къщата както трябва и не си е подредил двора. Може всъщност да се окаже, че солидната ограда е, за да не виждат съседите в какво ужасно състояние е дворът му“.

Заради липсата на прозрачност експертите в бранша не могат да кажат дали течът на данни от НАП е защото системата е била „разграден двор“ от гледна точка на информационните технологии, обясни той и допълни, че пробивът в сигурността говори за липса на поддръжка:

„Очевидно е, че мащабите може да са значително по-ужасни, отколкото се предполага, включително и този инструмент, който НАП пусна - за търсене дали вашите данни са изтекли или не. Най-чудовищното е, че според официалните изказвания на следствените органи и на прокуратурата течът на данни е значително по-голям. Кой дава гаранция, че тази част от айсберга, която е под водата, в момента вече не е на черния пазар.... Най-голямо учудване буди лекотата, с която се говорят най-различни неща, които могат да впечатлят масовата аудитория, но всъщност изпълват мен и моите колеги буквално с ужас, стигащи дори до хакнатите пръскачки.

„Малкото неща, които ние разбираме, включително и конкретния начин, по който се случил бруталният теч на данни от НАП показва, че всъщност някаква част от системите на държавната администрация са в тотално зарязано и неподдържано състояние. Потвърждение за това, че огромна част от информационните системи в България не могат да се поддържат и са зарязани, откриваме от официален документ, който е одобрен от Министерския съвет - Стратегията за развитие на електронното управление от 2014-та година до 2020 година. Там се казва, че в голяма част от информационните системи, които са разработени в рамките на някакви проекти, липсва устойчивост. Когато даденото финансиране бъде оттеглено, се оказва, че тези проекти не са разработени с мисълта за лесна поддръжка в бъдеще и буквално става въпрос за системи, които са зарязани, които няма кой да поддържа“.

Отвореният код ще помогне на сигурността на системите, смята той. Милиони левове са дадени за електронно управление у нас, а с много по-малка сума в Естония то вече успешно функционира, обясни той:

„В началото би имало някакви предизвикателства, особено ако кодът е позарязан, но, в дългосрочен план предимствата са изключително големи. Първо, това дава възможност за граждански контрол. Както когато се разхождате по плочките на Граф Игнатиев можем да кажем, че има проблеми в качеството на изпълнението. По същия начин отворения код дава възможност за граждански контрол над софтуерните системи, които се разработват“.

Парадигмата, че софтуерът, разработен с публични средства, трябва да е публичен, е в стратегията на израелското правителство, коментира още Спиров:

„Същите думи бяха използвани от френския Върховен съд при едно дело, когато студент пожела софтуерна система, свързана с данъците, да бъде отворена публично. Френският съд реши, че кодът на софтуерните приложения трябва да има същия статут както публичните документи, разработени от държавната администрация“.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Системата на НАП не е била технологично надеждна

"Сигурността е способност да се защитиш. Когато си най-защитен винаги се намира някой, който да пробие защитата. Следователно трябва да увеличаваш своята способност", съветва професорът по национална сигурност към Варненския университет "Черноризец..

обновено на 02.08.19 в 13:46
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горски служители блокираха Е-79 край Кресна

Блокадата на главен път Е-79 вече започна. Стотици служители от горските и ловни стопанства от Югозапада се събраха в центъра на град Кресна на протест за достойно заплащане.  В района е изпратена полиция и жандармерия. Изключително натоварено..

публикувано на 10.07.25 в 10:27

Евакуират туристи на остров Тасос заради пожар

Евакуират туристи на остров Тасос поради мащабен пожар. Голямо пожарно огнище има и в област Атика. Няма пострадали туристи. Пожарът обхвана горски масив и гори в близост до къщи и хотели. Засега евакуираха туристите от един хотел, като ги..

публикувано на 10.07.25 в 10:15

РИОСВ - Пазарджик: При пожара в кв. "Запад" е отчетен серен диоксид, няма опасност за хората

Регионалната екоинспекция в Пазарджик обяви, че при вчерашния пожар в квартал "Запад" е установено наличието на серен диоксид, но отчетените стойности не са опасни за здравето на хората.  Към момента въздухът в града е с нормални показатели...

публикувано на 10.07.25 в 10:15

Парк-дворец "Врана" затвори врати. Как се стигна дотук?

Ето какво споделиха пред БНР разочаровани от невъзможността да посетят парка граждани: "Няма много зелени пространства в София, където човек може да се разхожда свободно". "Един парк по-малко! Няма къде да заведем чужденците".  Целият..

публикувано на 10.07.25 в 10:10

Денков и Костадинов в спор за мащабите на протеста в подкрепа на кмета на Варна

Депутатите промениха дневния си ред и започнаха работа с окончателно приемане на промени в Закона за противодействие на корупцията. Кметът на Варна и още трима - задържани за срок до 72 часа В декларация от парламентарната трибуна..

публикувано на 10.07.25 в 10:08

Разбиха нелегална фабрика за цигари, иззети са над 100 млн. къса цигари

Най-голямата до момента нелегална фабрика за цигари е разбита при акция на ГДБОП и Върховната касационна прокуратура. Фабриката се е намирала в землището на село Момково, област Хасково. На място са били открити над 100 милиона къса цигари от..

публикувано на 10.07.25 в 09:58
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за КПК: Политическа неотложност, рейдове към политически неудобни

"На управляващата коалиция в момента не ѝ пука, понеже нямаме червен картон от ЕК , пък и да имахме, какво от това?" Това каза пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи след излизането на общия европейски годишен доклад..

публикувано на 10.07.25 в 09:50