За да са здрави, жителите на азиатската държава следват медицински практики, които често остават загадка за Запада. Благодарение на методи като лечение с билки, акупунктура, масаж, подходяща храна, следвайки опита от няколко хилядолетия в търсенето на успешни формули за здраве и непонятни за европееца концепции за хармония между различните елементи, меридиани и точки, китайците успяват да поддържат тялото и духа си в добро състояние:
„Смятам, че голяма част от китайците вярват в традиционната медицина. Това е част от пътя да си запазят здравето“, казва Джой, която е част от екипа на международно лечебно заведение в китайския град Далиен. Болницата използва традиционни методи, съчетани с класическата медицина, и лекува сериозни хронични заболявания като използва целебните свойства на билките, иглотерапията и масажа. Създадена е преди 16 години:
„В болницата, лечението е основано на традиционна китайска медицина, в която използваме билки. В лечебното заведение чужденците могат да опитат от нашите чайове, да се докоснат до традиционните лечебни методи и до нашата култура. Китайската традиционна медицина има дълга история - поне пет хилядолетия. Тя е в основата на китайската култура. Има съществени разлики между традиционната китайска медицина и практиката на Запада. В нашата страна са смятали, че превенцията е по-добра от лечението и манипулациите. А това означава, че да се грижите за себе си превантивно ще даде много по-добър резултат от това да изпиете 10 лекарства, което ще ви се наложи, ако не обръщате внимание на здравето си…. Посещавали са ни много известни личности. Например заместник министър-председателят на Русия. Освен това, имаме богат опит в лечението на чужденци. Предлагаме широка гама от терапии за подсилване на имунната система - от акупунктура, през масаж, до използване на различни лечебни продукти като чайове от различни билки. Използваме лечебните им свойства и като готвим с тях“.
Ако един лекар на Запад би ви казал, че проблемите с очите имат връзка с възрастта, традиционната китайска медицина ще ви даде друг поглед върху проблема като: "Очите са прозорец на черния дроб, а нарушенията във функционирането му могат да доведат до проблеми със зрението“, казва Джой и посочва подходящите билки:
„Комбинацията между цветове от хризантема и годжи бери може да подобри зрението и състоянието на черния ви дроб. Защо? Според китайската медицина, ако черният ви дроб е добре, значи виждате добре!!! А докато лекувате уморените си очи с чай от хризантеми ще пречистите и черния си дроб. Чаят от соя пък подобрява работата на бъбреците. Имаме и чай от рози. Неговият ефект е да забавя стареенето, затова е предпочитан от жените. Освен това, ухае прекрасно! Чаят от черно годжи бери пък подсилва имунната система…Нашите чайове имат различно действие и облекчават различни болести“.
Джой споделя, че източната медицина не предписва универсални рецепти за подобряване на здравето, защото всяко тяло е уникална отделна вселена:
„Смятам, че не съществува една единствена рецептата за здраве, защото всеки има различни особености в организма си. Трябва да си направите тест, за да прецените какво е вътрешното ви състояние. Тогава можем да ви препоръчаме коя ще е най-подходящата рецепта за здраве - точно за Вас“.
Повече можете да научите от репортажа на Мира Стефанова в прикачения звуков файл.
Един музикален инструмент бе събуден след 50-годишно мълчане и събиране на прах в музея . Цигулката на сливенския композитор Мишо Тодоров отново зазвуча в залата на Читалище "Зора“ след 50 години мълчание. Тя бе реставрирана от казанлъшкия лютиер Адриан Андреев . На сцената цигулката "проговори“ в ръцете на виртуозната цигуларка Кремена..
Световноизвестният норвежки писател Том Егеланд се завръща на българския книжен пазар с новия си роман "666" на издателство "Персей" . "Том Егеланд винаги прави много сериозни проучвания за своите романи и неговият герой археологът Бьорн Белтьо винаги е въвлечен в такива интересни романи с елементи на напрегнат трилър, религиозни загадки..
На 16 ноември ще се състои историческа възстановка по случай 140 години от Сливнишката битка. Във възстановката ще има над 400 участници. "Всяка година ноември месец Сливница става център на събитията около честванията за Сръбско-българската война , като на всеки юбилей винаги става нещо по-голямо. Едно време се строяха паметници. Сега сме..
"Нашата работа като гражданска организация не е да вървим заедно с инспекторите и да обикаляме по магазините, а по-скоро да имаме ясен механизъм за това как да предаваме информация, която получим , да кажем някакъв сигнал или жалба, да можем ние по най-добрия начин да го формулираме и да го дадем на контролните органи". Това каза пред БНР Богомил..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и слизания по стръмната и камениста пътека. Така той подобри предишното постижение на Васил Гюзелов за най-много изкачвания и слизания по Хайдушката пътека за 24 часа, което е 11 пъти. Преодоляването на..
"Въпреки някои безплодни опити за решаване на кризата с "Лукойл", вариантът за назначаване на особен управител остава най-ефективният , поради факта, че въвеждането на особен управител дава възможност за снемане на санкциите. Цялата система на "Лукойл", свързана с "Нефтохим", ще бъде под държавен контрол, така че да бъде по аналогия с Германия, както..
"Основната цел на приложението на Българската православна църква (БПЦ) е да помогне на хората, които имат интерес към вярата , които живеят своя духовен живот, които се интересуват от тези неща, още по-лесно, по-достъпно да откриват основната информация, която църквата дава, като бъдат сигурни, че това е нещо проверено и е сигурно, че няма да бъдат..
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Инициатива "Правосъдие за всеки" организира в сряда поредния си протест пред Съдебната палата в София с настояване за съдебна реформа и с призив да се..
Премиерът Росен Желязков отбеляза, че въвеждането на еврото е безспорен успех за България и изрази увереност, че всички страхове около процеса ще..