Проектът "Черноморска кухня", чиято цел е да създаде и наложи нова марка, набира скорост. Има интерес към съвместни инициативи между страните, които участват в него - като кулинарни фестивали, например.
Необходима е подкрепа от държавата, като създаване на политики в туризма, както и от европейско финансиране. Това посочи пред БНР ресторантьорът Желязко Каракашев.
"Проектът е инициатива на Руската асоциация на хотелиерите и ние работим заедно с тях - България, Турция, Грузия, Румъния, Украйна, всички участват. Всеки от своята страна подбира типичната и специфична информация и съвсем скоро екип от специалисти ще я обобщи и ще каже кое е характерното за целия Черноморски регион. А от маркетингова гледна точка ще покаже кое би било интересно за чуждестранната публика, за да може тя да бъде привлечена в този регион".
Каракашев обясни, че в Черноморския регион има много различни култури и религии, а религията оказва голямо влияние върху обичаите и начините на готвене, а дори и върху вкусовите навици.
Според него българската кухня не е толкова популярна, както италианската, защото няма подходяща маркетингова стратегия и защото качествените български продукти са изчезнали от пазара и все повече навлизат вносни, които имат по-лоши вкусови качества.
По думите му липсва концепция за развитие на туризма в България: "Трябва да се работи дългосрочно, но проблемът с кадрите, данъчната политика, инфраструктурата изключително много затруднява малкия бизнес. Малките заведения спокойно могат да минат на патентен данък. Хората да се успокоят и да работят спокойно. За съжаление аз не виждам това да бъде тема на разговор".
Проектът "Черноморска кухня", ако получи държавна помощ, изключително много може да повлияе положително на българския туризъм. И то не само върху черноморския туризъм: "Ще бъде интересен акцент в рекламата на нашия продукт. Потенциалът е огромен".
Интервюто на Мила Младенова с Желязко Каракашев можете да чуете от звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..