Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристина Тужарова адаптира история на изкуството за деца

Курсът включва кратка лекционна част и практически занимания с три основни техники

4
Снимка: Фейсбук

През август децата могат да посетят лекции за история на изкуството, адаптирани за най-малките ценители от Кристина Тужарова. В три поредни седмици любопитните ще могат да се запознаят с различни техники в изобразителното изкуство – графика, живопис и скулптура. 
   

Кристина Тужарова е графичен дизайнер и илюстратор, автор е на поредицата „История на изкуството за любители”. Всяко дете е художник. Важно е да запазиш това детско чувство в себе си и по-нататък в своята работа, вярва тя.

Децата разбират много неща съвсем интуитивно, споделя Тужарова своя опит с представянето на историята на изкуството пред детска аудитория. Децата запомнят различни факти от историята на изкуството с повече повтаряне, при възрастните е по-широк обхватът от стилове, събития и имена.

Августовските лекции са насочени към различни техники в изобразителното изкуство, уточни Кристина Тужарова в предаването "Закуска на тревата". „В първата седмица те ще видят различни начини за отпечатване и работата на някои от големите графици в историята на изкуството. Ще видим и Дюрер, и японски художници, или пък Рембранд – художници, които са постигнали невероятни висоти в печатните техники.“

„После ще рисуваме, ще имитираме някои от тези техники, тъй като те не са приложими в домашни условия или в едно такова ателие. Продължаваме след това с акварел, с историята на маслената живопис, рисуваме на платно в следващата седмица. Ще видят някои от големите имена като Ян ван Ейк, който се смята, че е развил изключително много маслината живопис. И продължаваме със скулптура – нещо, което децата наистина много обичат във всякакъв вид.“

Има за съжаление едно усещане, че все по-посредствен става нашият град, нашата държава и културата ни страда в общото затъване в ежедневни проблеми, смята още Кристина Тужарова, според която познаването на историята е добър начин да се подобри настоящето, както и визуално средата около нас.

Има ли неглижиране на предмета изобразително изкуство в системата на образованието? Според Кристина Тужарова има много учители ентусиасти, които се опитват да дадат най-доброто от себе си, а качеството на часовете по рисуване зависи именно от този ентусиазъм на преподавателя. Има място за много различни проекти, свързани с културата и изкуството в училище, посочи още тя пред "Хоризонт".

Кристина Тужарова ще води лекциите си за деца както през ваканционния август, така и през вече учебния септември. Детайли за графика на провеждане на заниманията могат да се открият на страницата История на изкуството за любители във Фейсбук.

Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България" . Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските..

публикувано на 01.07.24 в 16:20