"В САЩ само за 2019-а г. са се случили 255 случая на масови убийства. Доказано е, че само 25% от тях са свързани с психиатрично разстройство. В почти 100% от случаите извършителите са мъже. Дори тези, които ги правят по психиатрични причини, имат разстройства, които са еднакво разпределени сред мъжката и женската популация. Така че въпросът за социалните фактори е 3 пъти по-голям от въпроса за психиатричните фактори". Това каза пред БНР д-р Румен Петров - психолог, психиатър, преподавател в Нов български университет.
Според психиатъра общият профил на тези извършители на масови убийства е на хора, изолирани в работата и в личния си живот. Хора в екзистенциална криза - "нещастни по природата на своя живот".
По думите му средата провокира най-много към такива действия: "Средата на либерален режим на достъп до оръжие; на модели на решение на конфликтите чрез позицията на силата; на социални модели на разрешено насилие, което се превръща в източник на забавление - колко от нас гледат криминални филми. Обществото отглежда насилнически модели на справяне с различията и едновременно с това разрешава насилническите средства - оръжията".
Д-р Румен Петров коментира в предаването "12+4" по програма "Хоризонт", че публичното лидерство винаги носи отговорност, защото задава тон на начина, по който се отнасяме към проблемите. Според него президентът на САЩ е застанал на страната на разделителното говорене: "Говоренето, което създава насърчаване на насилието като средство за решаване на конфликтите между хората".
Цялото интервю на Лъчезар Цветков с д-р Румен Петров можете да чуете от звуковия файл.

Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен ще състави нов Акт за установяване на административно нарушение на Община Ловеч заради констатирано неизпълнение на условията по управление на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци, което е в предаварийно състояние и дори може да се сигне до затварянето му. Община Ловеч все още не е..
Коледен бонус в размер на 150 лева ще получат работещите в столичния "Метрополитен". Решението е взето след среща на транспортните синдикати към КНСБ и КТ "Подкрепа" с изпълнителния директор на предприятието Николай Найденов. Допълните средства ще се изплатят заедно с ноемврийската заплата. От КНСБ съобщиха, че се очаква коледен бонус в същия размер..
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски отрече да е имало нападение срещу журналиста Владимир Перев, представител на българската общност в Скопие. Според Мицкоски "ако някой реши да се самонарани и да го представи като хибридна атака, това е друг проблем." В интервю за БНР вчера Перев потвърди, че е бил нападнат..
В Габрово на протест с искане за 20% увеличение на заплатите от следващата година излязоха служители на Агенцията по заетостта, Инспекция по труда и социални работници. "Ще протестираме толкова дълго, колкото трябва" – заканиха се недоволните. Недоволството от възнагражденията изведе навън служители на няколко държавни институции, които..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал. Спрените субсидии от МОН, които са една малка част от бюджетите на училищата, е по препоръка на настоящия генерален консул на България в Чикаго Светослав Станков. А поводът за затварянето на..
Наистина споделям този протест, защото с диалог сигурно този бюджет щеше да изглежда много по-добре. Не вярвам в "мантрата", че това е единственият възможен бюджет. Това каза пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова по повод протеста при т.нар. триъгълник на властта тази вечер. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта..
Депутатите от бюджетната комисия приеха на второ четене бюджета на НЗОК за 2026 година Минималните заплати на лекарите и медицинските сестри ще бъдат с фиксирани стойности - 1860 евро за лекар без специалност и 1550 евро за медицинска сестра. Това гласуваха депутатите от бюджетната комисия, като приеха на второ четене законопроекта за..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..
"Обществото ни е далече от това да приобщи децата с аутизъм. Те нямат подкрепа отникъде". Това заяви пред БНР Нонка Манчева, майка на дете с тази..