Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходка в сърцето на Варшава

10
Статуята на русалката във Варшава
Снимка: Марта Младенова

Защо русалка може да бъде покровител на полската столица Варшава, която няма излаз на море?

Според легендата, в рибарските мрежи в река Висла се появила русалка и запяла толкова красиво, че всички рибари се влюбили в нея. Тя обаче била забелязана и от търговец, който решил да я показва по площадите, като печели пари от минувачите. Търговецът уловил русалката, а песента й се превърнала в безспирен плач. Рибарите я спасили, а за да им се отблагодари, тя обещала да пази града завинаги и затова останала във Варшава. Най-известният й монумент е в Стария град. 

Повечето разказвачи няма да спрат историята до тук, защото ще припомнят, че това е сестрата на Малката Русалка - покровителката на Копенхаген. Всяка от тях отплувала в различна посока след последната им среща в Балтийско море, разказва и Агнйешка, който е професионален екскурзовод във Варшава.

„Русалките? Можем да видим как се е променяла представата за тях през историята. Ако погледнете горната част на портата, ще видите, че русалката почти прилича на човек, но има опашка и щит. В долната част на портата обаче ще видите изображение, което много напомня за съвременните представи за русалката.“ 

Катедралата „Свети Йоан Кръстител“ във Варшава е най-голямата и стара готическа катедрала в града. Витражите й описват сцени от историята на Полша. 

„Историята на Полша започва през 10-ти век, когато нашата страна е била покръстена. Тогава сме станали католици. Църквата е разделена на две части. В ляво може да видите следи от религиозния живот на страната през вековете. Някои от най-важните духовници са погребани тук. А в дясната част ще видите артефакти, свързани с това как Полша е станала република. И тук е ъгълът, посветен на Втората световна война.“ 

П о време на Варшавското въстание катедралата е място на борба между бунтовниците и германската армия. След като то е потушено, германците пробиват дупки в стената на катедралата и поставят експлозиви. Взривът унищожава голяма част от нея, а реконструкцията приключва около две десетилетия по-късно. 

Върху много от сградите наоколо на места има следи от куршуми, останали от Втората световна война. Следите са  видими не само в Стария град, но и върху сгради извън него - дори и пред президентството.

От времето на социализма и поляците имат много истории… и една огромна сграда - Двореца на културата и науката, подарен им от Съветския съюз. Често се шегуват, че най-красивото място във Варшава е неговият връх, защото се вижда панорама от целия град с изключение на най-грозната сграда в него - тази, от чийто връх наблюдавате града.

В парка „Лаженки“ се намира статуята на Фредерик Шопен, а всяка неделя на открито могат да се чуят концерти с негови композиции. Има и специални пейки, всяка от които дава информация на полски и английски език. Има и специален бутон - при натискане се чува фрагмент от негова композиция. 

В музея на Шопен може да се види оригинален ръкопис от композитора.

„Фредерик Шопен не е роден във Варшава, а в Желязова Воля - малко селце на около 50 км от тук. Баща му е бил французин. Той е дошъл тук, за да търси работа. Започнал е да дава уроци по френски на полските аристократи“, продължава да разказва екскурзоводът Агнйешка. 

„В една от тези къщи той се е запознал с полякиня. Влюбили се и се оженили в една много красива готическа църква, която все още съществува близо до Желязова Воля. Фредерик има три сестри, но единствено той бил роден в селото. Когато бил на шест месеца, баща му започнал да преподава френски в гимназия във Варшава, така че семейството се преместило да живее тук. Фредерик живее във Варшава от 6-месечна възраст до 20-та си годишнина. След това решил да обиколи Европа и напуснал Полша. Били размирни времена, когато териториите на страната са разделени. Говорим за 1830 година.“ 

Тогава е полското въстание, наричано "ноемврийското". Започнало като локален бунт срещу руския управител, резултатът от който бил изключително тежък за Кралството, защото са премахнати суверени негови институции и е установен авторитарен режим на царския наместник Иван Паскевич. Голяма част от интелектуалния елит на Полша тогава бяга в Западна Европа. 

„Той е искал да се прибере, за да бъде със семейството и приятелите си, но са го спрели, като са му обяснили, че тук не може да изнася концерти и да композира музика. Шопен никога не се завръща в Полша. Той продължава пътуването си и от Виена заминава за Париж. Това е сърцето на културния живот в Европа по онова време. В Париж композиторът прекарва втората част от живота си и умира през 1849 година от туберкулоза.“ 

Шопен е погребан в гробището „Пер Лашез“. Сърцето му обаче е във Варшава. Съгласно предсмъртното му желание, то е пренесено в Полша. По-голямата му сестра, която е заминала за Париж, за да се грижи за него, го е пренесла в стъклен съд, пълен с алкохол.

„Казват, че е било коняк и то с много високо качество. Знаете, че жените по онова време са носили рокли с множество фусти. Именно в полите си сестра му е успяла да скрие стъкления съд със сърцето на брат си. Сега сърцето е зазидано в колона в църквата "Свети Кръст", която се намира близо до парка.“ 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02