„Т.нар. „инженеринг“ крие риск от компромиси и вратички за избиране на евтини и стари решения, които да бъдат продадени на висока цена на обществото. Техническото задание към тази поръчка е непълно и невъзможно, например не е показано дали трябва да има вторично захранване от генератор, нещо задължително за болница, не е посочено как ще се отоплява сградата - това е основателна причина поръчката да бъде спряна от КЗК и да бъде върната за доработка. На път сме да получим поредната скъпа обществена поръчка с незадоволително качество“. Това каза пред БНР Борислав Игнатов, председател на Управителния съвет на Камарата на архитектите, която заедно с Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране се обявиха против строежа на голяма детска болница в София заради пропуски в разписаната поръчка за изграждане на едно такова лечебно заведение. Двете камари са внесли обжалване в КЗК.
„Начинът на обвяване на обществени поръчки в строителството от години е компрометиран и се е доказал като неправилен през последните година. Т. нар. „инженеринг“ означава, че вместо първо да се направи проект, да се обмислят всички аспекти на една сграда или на едно съоръжение, директно се възлага строителството на строителна фирма, като се очаква тя да го измисли, да намери проектанти и специалисти без възможност възложителят, който винаги е държава или община, да има реален контрол върху това какво се случва. И виждаме резултатите – огромни средства, дадени за посредствени резултати. Щом за един път или една мантинела има толкова проблеми, то какво остава за един такъв сложен обект като болница“, допълни Игнатов в предаването „12+4“.
По думите му, „ако поръчката бъде обявена както трябва, то цената, която ще се плати, ще бъде по-ниска, а сградата – по-качествена“.
От Министерство на здравеопазването казаха за „Хоризонт“, че са запознати с жалбата и ще изпратят становището си до КЗК.
Интервюто с Борислав Игнатов можете да чуете в звуковия файл.
Архитекти и инженери се обявиха против начина, по който е зададена обществената поръчка за строителството на Националната детска болница, и подадоха сигнал до министъра на здравеопазването. Според тях тя е опорочена. Избраната процедура за..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че победата над палестинското движение "Хамас“ е по-важна цел във войната в Ивицата Газа от завръщането на държаните в анклава заложници, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии...
През последните три седмици в суданската провинция Северен Дарфур са били убити най-малко 542 цивилни, но "реалният брой на жертвите вероятно е много по-голям", заяви днес върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от..
Организираното доброволчество в България се разраства и макар по-бавно и изоставащо от други страни в света, все пак вървим в правилната посока . Това каза пред БНР Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците. "У нас все още..
Стоян Михалев ще депозира утре оставката си като зам.-кмет на столичния район "Оборище". Това обяви самият Михалев в публикация във "Фейсбук". "Аз съм последният човек, който би застанал на пътя на желанието на жителите на "Оборище“ да получат..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към..
Изкуствения интелект (ИИ) навлиза във всички човешки сфери и може да промени всяка една професия, трансформира всяко едно работно поле . Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова, футуролог, като уточни, че ако не замени дейностите, които..
Младото момиче от Хасково, чието тяло беше открито вчера, е убито чрез удушаване с примка, съобщи на брифинг окръжният прокурор на Хасково Иван Стоянов. 18-годишното момиче от Хасково е убито в деня на изчезването Тялото на Магдалена Русева,..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..