Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томичовият псалтир за първи път в България, ще бъде показан във Велико Търново и в София

Страница от Томичовия псалтир
Снимка: Здравка Маслянкова, БНР

Томичовият псалтир ще гостува за първи път в България. Заедно с Манасиевата хроника и Лондонското четвероевангелие, той е от най-изящните образци на илюстрованата българска ръкописна книга от 14-и век. Изданието е изработено в Търновската книжовна школа и се съхранява в Държавния исторически музей в Москва. 

Велико Търново и София ще са двата български града, където по месец и половина тази есен псалтирът ще бъде показан. Инициативата е на депутата Валентин Ламбев от парламентарната група за приятелство с Русия. Произведението, създадено от Търновската книжовна школа и по-специално в Килифаревския манастир, е открито през 1901 година в Македония и се съхранява в Държавния исторически музей в руската столица.

„Това е една творба, която е създадена около 1360 година в Килифаревската книжовна школа, която изчезва през Средновековието и бива откривана в началото на XX век от един сръбски професор Сима Томич. По неговото име така е станала популярна като Томичовият псалтир. Тази книга се намира в Руския исторически музей в Москва и по мнението на специалисти като художествена стойност, като илюстрации тя не отстъпва на Лондонското четвероевангелие“, обясни Ламбев.

Томичовият псалтир никога не е излизал от фондовете на  Държавния исторически музей на Русия. Това е изключително произведение на изкуството от XIV век, коментира един от неговите изследователи проф. Димитър Кенанов:

„Съдържа текста на псалтира плюс допълнителни още текстове, 301 листа във формат фолио. Псалтирът е изключителна книга, това са песнопенията предимно на свети пророк и цар Давид. Тя отразява реална социална ситуация – бубонната чума. Изключително произведение на изкуството – на словесен текст и на изобразителен текст. Миниатюрите тълкуват и изобразяват словесния текст. Освен всичко това, този псалтир съдържа великолепни химнографски произведения като акатиста на Света Богородица, превеждан от стареца Йоан в Света гора. Той също е илюстриран с 25-30 миниатюри“.

Православната ни църква и до днес си служи с текстове от Томичовия псалтир. За разлика от Лондонското четвероевангелие и Манасиевата хроника, които са лична поръчка на цар Иван Александър, при псалтира на Томич липсват белези, указващи произведението да е създадено по поръчка на велможата. Анализът на хартията и тематичната насоченост на миниатюрите отвеждат към монашеското средище на Килифаревския манастир, част от Търновската книжовна школа.

Любопитна е историята на пренасянето на псалтира, разказа проф. Кенанов:

„След поробването на Търновград този ръкопис е изнесен. Той попада в Молдова. След това, тъй като молдовските князе са имали добри връзки с Атон, в манастира „Св. Павел“ попадат три ръкописа – Томичовият псалтир, Иваналександровия сборник от 1348 година, пази се в Руската национална библиотека, и третият ръкопис е Лондонскотоq или Иваналександровото четвероевангелие ат 1356 година. Самата библиотека на този манастир има тъжна история и малко преди да изгори манастирът с библиотекатаq тези три ръкописа са били изнесени по някакъв начин“.

Историците, филолозите и богословите нямат яснота къде е бил пазен Томичовият псалтир, преди да бъде открит случайно през 1901 година от сръбския учен Сима Томич и защо на следващата година е предаден за съхранени точно на музея в Москва. 

На финалната права са преговорите между министерствата на културата на България и на Русия за гостуването на Томичовия псалтир в историческия музей във Велико Търново и в Националния археологически музей в София, обясни депутатът Валентин Ламбев: 

„В момента завършва реставрацията на това произведение. Очакваме всеки момент Министерството на културата да организира техническите подробности, които са държавна гаранция, застраховка, условия на излагане. В интерес на истината руската страна изрази удовлетворение от тази наша инициатива, като сподели, че досега никога не е излизал от тяхното фондохранилище, а това е едно завръщане към нашите корени, към Второто българско царство и към уникалните произведения“.

Очакванията са Томичовият псалтир да пристигне във Велико Търново за националните чествания на Независимостта на 22 септември.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причина за връщане на швейцарското правило за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало" ще..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да, имали сме разговори с министъра на финансите, така диалогични, нормални..

публикувано на 20.02.25 в 12:34

Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ

Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..

публикувано на 20.02.25 в 12:31

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..

публикувано на 20.02.25 в 12:03

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25