Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легенда за първата флейта

За тайните на индианската флейта разказват Деан Кръстанов и Красимира Иванова

4
Деан Кръстанов и Красимира Иванова в студиото на "Нощен хоризонт"
Снимка: Кармен Манукян

„Тази флейта, звукът, мелодията й, могат да се усетят, когато затвори очи човек, може да влезе по-дълбоко в себе си и да усети едно пространство – на спокойствие, на хармония, което да изживее директно.“ Това разказа за индианската флейта Деан Кръстанов (Дян Мурти). Заедно с Красимира Димитрова Иванова (Нанди) от Дружеството на индианската флейта в България той гостува на предаването „Нощен хоризонт“.

„Мелодията на индианската флейта може да разкрие неподозирани измерения на съществуването, които не ги виждаме с отворени очи във външния свят“, смята Деан Кръстанов. 

За Красимира Иванова свиренето на индианска флейта е пътуване вътре в себе си, което може да се сравни с пътешествие в други страни или с пренасяне в приказка. „Затова се влюбих в тази музика, в свиренето на индианската музика, защото тя ми дава някаква свобода – да пътешествам в най-различни измерения в мен и извън мен, които ми бяха непознати.“

Създаването на Дружеството на индианската флейта в България е вдъхновено от духовен учител от Северна Македония - Перица Георгиев. „Сега все повече и повече имаме членове. Хора, които казаха: „Като чух тази флейта, тя ме грабна. Имах чувството, че събуди нещо в мен, което не подозирах, че го имам…“, обясниха Деан и Красимира.

Насладата в импровизацията

„Абсолютно свободно се събираме, сядаме на земята в кръг, пием чай и си говорим. В един момент един почва да свири, без никакъв концепт, без ноти. Ние дори не знаем ноти. Нашето свирене е абсолютна импровизация. Не свирим нещо заучено, просто по усет споделяме някакво настроение, което усещаме в сърцето си“, допълни Дян Мурти, чието духовно име означава “лице на медитацията“, „лик на спокойствието“.

Индианската флейта, колкото е по-дебела и дълга, толкова по-дълбок тон има, по-нисък тон, отбеляза още Кръстанов.

“Всъщност от всяко едно дърво може да се направи флейта. От някои стават прекрасни флейти. Да кажем, ние имаме от ароматен кедър флейта, от орех – от орех флейтите имат малко по-„убит“ звук. От ароматен кедър от Северна Америка – прекрасен звук. В едната от историите за първата флейта се разказва, че това дърво, за което става дума, е ароматен кедър и кълвачът е кацнал на него.“

Флейта за ухажване и флейта за лечение

Един от вариантите на легендата за първата флейта е „флейта за ухажване“, но има и „флейта за лечение“, уточни Деан Кръстанов. 

„Една от тях е за индианец, преживява много големи страдания. Всичките роднини му измират, той изпада в много тежко състояние и се моли на духа да му прати някаква помощ. Той му праща точно този кълвач, който му дава знак да го следва и го води до кедровото дърво, където намират клона. Така той прави този инструмент – първата индианска флейта и започва да свири. Полека-лека, постепенно, започва да лекува сърцето си от тази скръб, от тази печал, която изживява. Изгрява нещо в него. И се вдъхновява да лекува и другите хора.“

Да носиш с музиката си тишина

Карлос Накай е пионерът на индианската флейта, световноизвестен изпълнител от племето навахо. Роден е в Аризона. 

„Това е човекът, който популяризира индианската флейта по света. Прави различни съчетания с традиции, музикални, от цял свят. С будистки флейтисти свири, с различни филхармонии от цял свят, с японския фолклорен ансамбъл също има изпълнения. Той запазва тази автентичност на индианската традиция, като я смесва с други традиции и става интересно съчетание. Това, което в днешно време new age културата носи – става едно интересно преплитане на различни течения от цял свят. И това за мен е много хубаво – чрез музиката хората си подават ръка, от различни религии – няма значение, от различни раси се срещат и чрез музиката правят нещо красиво помежду си. Най-ценното от различните култури изпъква и се смесва с другите“, подчерта Деан Кръстанов, за когото изпълненията на Карлос Накай носят тишина, а е "много ценно един изпълнител да носи тишина в себе си", от която музиката става по-бистра и по-чиста.

Свещен инструмент и вид молитва

Индианската флейта е призната за един от трите най-стари инструмента в света. Наскоро е бил открит такъв инструмент, изработен от кост. Сега се правят и флейти от глина.

Според Красимира Иванова това е много лесен инструмент за свирене и дори хора, които нямат опит и умения, могат да извадят прекрасни звуци.

Като повечето племенни култури индианците не са имали писмен език и ноти, така че уменията за свирене са се предавали от човек на човек в традиции и ритуали.

„И всъщност за тях индианската флейта е свещен инструмент, за много от индианците е било като молитва, за контакт с по-висшата реалност, чрез музиката са се свързвали…“, връща ни назад във времето Деан Кръстанов.                                                                                                  

Красимира работи във верига ресторанти за здравословно хранене. Деан е завършил политически науки и, както признава, нещо в него много се бунтувало, обърнало се и тръгнал в съвсем друга посока. В момента е сладкар и прави сурови торти и сладкиши.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53