Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седемхилядникът Хан Тенгри през погледа на Пламена Петрова и Григор Вътев

Пламена Вътева и Григор Вътев
Снимка: Григор Вътев - Личен архив

В началото на миналата седмица четирима български алпинисти се завърнаха от планината Тян Шан в Централна Азия, където изкачиха седемхилядника Хан Тенгри. 

На 7 август Пламена Петрова, Григор, Жеко и Стефан Вътеви стъпиха на върха, висок 7010 метра. Той е част от проекта им “Големи върхове”.

Пламена и Григор се сгодиха миналото лято на Мальовица, а обявиха по-късно новината от връх Матерхорн - емблемата на Алпите. 

Григор е на 38 години. Два пъти държавен шампион и четири пъти републикански вицешампион по алпинизъм. Участва в редица експедиции, три от които в Патагония. През 2012 г. изкачва най-високия връх там - Фиц Рой, един от символите на катеренето по големи стени. Работи като мениджър в рекламна агенция. 

33-годишната Пламена Петрова е дългогодишен състезател по каяк, сега е преподавател и треньор, както и ски инструктор, запален планинар и алпинист. 

"Трудно беше. Нямахме познания за такава надморска височина - от гледна точка на реакция на организма най-вече", разказа след експедицията Григор. "На тази височина за мен специално, за моя организъм, беше шок, тежко", допълни той в предаването "Рано в неделя". 

За Пламена шокът бил в това, че "хеликоптерът те качва направо на 4 хиляди метра". "Пристигаш, спиш на 2 хиляди и на следващия ден тръгваш нагоре, имаш два дни базов лагер, в които не е добре само да стоиш, трябва да се движиш", описа част от преживяното тя. 

"Времето ни беше строго фиксирано. Нямахме шанс за втори опит. Трябваше много точно да изберем времето за атаката. То пък взе, че се получи", допълни Григор.

Изкачването на върха е като сън, разказа още Пламена Петрова.

"Тръгва се в 1 часа през нощта. В 12 ставаш, в един тръгваш, аз нямам почти никакъв спомен до зазоряване. Движиш в една тъмнина. Челникът... Само внимаваш как се включваш. Вече като се зазори, можеш да погледнеш цялата картина - къде си, колко си високо, къде се намираш, още колко ти остава...", спомня си Пламена.

Цялото интервю с Пламена и Григор Вътеви чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08