Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти по медицина от ромски произход насърчават младежи да учат медицински специалности

Снимка: БГНЕС

На 18 август 2019 г., в гр. Лом се проведе информационна кампания на тема „Здравословно хранене сред подрастващи и младежи“. Инициативата е на студенти по медицина от ромски произход, в рамките на проект „Менторска подкрепа за студенти от ромски произход, изучаващи здравни специалности“. Проектът се реализира от фондация „Тръст за социална алтернатива“ в рамките на Фонд "Активни граждани - България" по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.
      

Мария Методиева от организаторите сподели за БНР, че идеята на кампанията е била посрещната с голям интерес

„Имаше и около 30-ина жени, на които им беше измерено кръвното налягане. Целта всъщност е да дадем успешни примери на млади хора, които с много труд и усилия успяват да запишат трудни здравни специалности. Сред тях има медици – Георги, който е от Видин, а също и Алексей, който учи „Дентална медицина“. Те имат желанието да провокират и да насърчат други млади хора да последват техния пример. Освен тях имаше още четирима младежи от Враца. Две момичета сега завършват в местния колеж, който е филиал на Медицинския университет, като акушерка и медицинска сестра. Имаха огромното желание да ангажират с конкретна инициатива, която обаче да отговаря на нуждите на младежите. Те организираха кампанията съвсем сами, намериха информационни материали, подготвиха ги, имаше и кратка беседа за това как трябва да се храним, какво е здравословно и какви са причините за затлъстяването и за получаването на хронични заболявания“…

В началото на август е имало подобна беседа и в Бяла Слатина. Предстои такава в Сливен на 22 август. В нея ще участват местен общопрактикуващ лекар и здравен медиатор. Ще бъде измервана и кръвната захар на желаещите. 

Методиева коментира, че примерът на младите студенти в тези кампании е заразен. През миналата година фондацията е подкрепила 15 младежи да запишат курсове по химия и биология, за да кандидатстват. В момента 6 от тях изучават медицина или медицински специалности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..

публикувано на 21.07.25 в 21:28

Нидерландия ще допринесе "значително" за закупуването на системи "Пейтриът" за Украйна

Нидерландският министър на отбраната Рубен Брекелманс обяви в понеделник, че страната му ще има "значителен принос" за закупуването от ЕС на американски системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" от Съединените щати, които да бъдат предоставени на Украйна, съобщава De Telegraaf. В изказване пред пресата след видеосреща на министрите на..

публикувано на 21.07.25 в 21:10

Локализиран е пожарът, причинен от самозапалил се автомобил на АМ "Тракия"

Площ от 300 декара е обхванал пожарът в землището на сливенското село Скобелево, който тръгна от самозапалил се автомобил при километър 268 на автомагистрала "Тракия". Изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки.   Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник на..

публикувано на 21.07.25 в 20:28

НЗОК, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София

Здравната каса, ДАНС и още две агенции проверяват шест болници в София за извършените и отчетените от тях дейности, съобщиха от НЗОК. Сред лечебните заведения са две държавни, две частни, както и ведомствените МВР болница и Военномедицинската академия. Проверките са комплексни и се извършват с участието на инспектори от държавната..

публикувано на 21.07.25 в 19:57

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет на Западните Балкани

Европейската интеграция е единственият път към мир и просперитет в региона на Западните Балкани. Това е била общата позиция по време на срещи на външния министър Георг Георгиев в Лондон със специалния пратеник на Великобритания за Западните Балкани Карън Пиърс и с членове на Групата за приятелство с България в британския парламент.  България..

публикувано на 21.07.25 в 19:51

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки

Движението по АМ "Тракия" в района на Пазарджик е възстановено и в двете посоки, след като по-рано днес беше блокирано заради голям пожар. Заради пожар АМ "Тракия" е затворена и в двете посоки между Церово и Калугерово Трафикът се извършва нормално, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Движението се осъществява..

публикувано на 21.07.25 в 19:43

34 нарушения за шофиране в аварийната лента регистрираха ТОЛ-камерите през уикенда

34 нарушения за шофиране в   лентата за принудително спиране са  регистрирали камерите на Националното ТОЛ управление за почивните събота и неделя. Две трети от тях са в област Благоевград, на автомагистрала "Струма". Всички нарушители ще бъдат санкционирани след обработка на данните в МВР.  Над 1300 камери, монтирани на 295 рамки, вече..

публикувано на 21.07.25 в 19:20