Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба алармира за негативното влияние на фермите за кожи върху околната среда

Замърсяват се подпочвените води, почвите и въздуха в близост

Природозащитници и граждани предприемат периодично протести срещу фермите за ценни кожи.
Снимка: БГНЕС

В градинката пред "Кристал" в София днес ще представят изложбата "Влиянието на фермите за ценни кожи". Тя е организирана от Националната гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи. Изложбата се състои от платна, комбинация от графично поднесена информация, най-важните факти по темата и красноречиви изображения, без травмиращи кадри. 

Изложбата цели да информира за последствията от работата на фермите за ценни кожи върху околната среда. В тях животните се отглеждат единствено заради козината си, след което стават непотребни, посочват организаторите.

"Влиянията са много. Най-напред, разбира се, това е негативното влияние, което е върху животните. Неимоверното страдание, в което те живеят през целия си живот. Тесните пространства, невъзможността да упражняват естественото си поведение, да бъдат близко до каквито и да било природни ресурси. Това е изключителна жестокост към тези животни", каза за предаването "Преди всички" Петя Алтимирска, природозащитник от организацията "Кампания и активизъм за животните в индустрията". 

Замърсяват се подпочвените води, почвите и въздуха в близост до фермите

Над 130 000 норки умират всяка година във ферма за ценни кожи у нас. "Това влияние върху околната среда, то се изразява в замърсяване на подпочвените води, на почвите, на въздуха, на здравето на хората, които живеят в близост, на здравето, ако щете, на животните, защото такива обекти много често стават причина за разпространяване на болести", допълни още Алтимирска.

Въпросът с фермите за норки дава ясна представа как в България се неглижира проблемът със заразните болести по животните, включително свинската чума. Американски норки у нас се отглеждат по-масово от 2013-2014, а все още няма програма за изследване на заразните болести, които те пренасят. Няма и програма за справяне с тях. "Съответно означава, че контролните органи не знаят какво да контролират, защото те не са изследвали вида, не знаят какви са спецификите. И точно този проблем, с превенцията, всъщност, ние го виждаме в случая с чумата по свинете", коментира природозащитничката.

Бягащите животни пренасят зарази, отпадъците от фермите не се обезопасяват стриктно

Препоръки на Центъра за оценка на риска за тези заболявания съществуват от 2017 година. Често бягащите норки могат да разпространяват зарази, а изискванията за обезопасяване на отпадъците от фермата също не се изпълняват стриктно. Пример са откритите над 100 тона заровени норки в мина в Сливенско. Подаден е сигнал към прокуратурата в града, но все още няма официален коментар от институциите. 

Освен неморален, бизнесът с ценни кожи представлява заплаха за биоразнообразието и околната среда и не е устойчив. Това се потвърждава в доклад за социалните политики на Европейската банка за възстановяване и развитие от април тази година. Там фермите за ценни кожи са изброени редом с незаконни дейности като трафик на наркотици и оръжие, и няма да получават финансова помощ от банката.

Петиция с над 50 хиляди подписа отлежава

През юни миналата година природозащитниците внасят петиция с над 51 000 подписа и законопроект, чрез който да се забранят фермите за ценни кожи. Оказва се, че бизнесът разполага със силно лоби в парламента и затова законопроектът все още не е обсъждан от народните представители. 

"Имаме уверението на група депутати, че ще бъде внесен сега, в следващата пленарна сесия през септември. Ще видим дали ще се случи, защото такива обещания вече получихме много. За нас е много важно, преди всичко, този законопроект, така, както е направен, да бъде внесен за обсъждане. Ние искаме да разберем какво е мнението на народните представители по този въпрос. Съществуват ли такива хора, които наистина са съгласни този бизнес да се развива у нас и България да се превърне в едно място, в което, всъщност, се изнася и се изхвърля абсолютно вредния и непотребен, и жесток бизнес от цяла Европа", коментира Петя Алтимирска пред "Хоризонт". 

Изложбата ще бъде в центъра на столицата до 1 септември. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04