Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британските летища въвеждат 3D-скенери за ръчния багаж

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На летищата във Великобритания скоро може да не е необходимо течностите в ръчния багаж да се поставят в шишенца в прозрачни пликове, след като правителството обяви план да въведе 3D-техника за преглед на ръчния багаж, предаде АП.

Министърът на транспорта Грант Шапс посочи, че новата технология ще подобри сигурността и може също да сложи край на необходимостта пътниците да използват найлонови торбички или да разпределят това, което носят със себе си.

Според сегашните разпореждания за сигурност на пътниците е забранено да имат в ръчния багаж бутилки с течности над 100 милилитра, а шишенцата трябва да бъдат поставени в прозрачни найлонови пликове.

При новия режим на преглед на багажа тази практика може да отпадне, а освен това може пътниците да получат право да внасят в салона на самолета електронни устройства като лаптопи.

Новите скенери се изпробват на лондонското летище Хийтроу и постепенно ще заработят на останалите британски летища до 1 декември 2022 година, се посочва в съобщение на правителството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВиК "Йовковци" отрича внушенията за умишлено замътняване на водата във Великотърновска област

Водоснабдителното дружество във Велико Търново отрече да има умисъл или бездействие за мътната вода по водопроводната врежа за Великотърновска област от язовир "Йовковци". В позиция до медиите управителят на водния оператор Илиян Илиев посочи след снощния протест на стотици търновци с настояване за чиста вода, че проблеми с пречиствателната..

публикувано на 27.10.25 в 14:04
Снимката е илюстративна

Турция експулсира 10 бегълци издирвани с червени бюлетини, включително един от България

Турските власти са експулсирали 10 бегълци, издирвани с червени и национални бюлетини от България, Германия, Белгия, Русия и Грузия, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая, цитиран от сайта "Хюриет дейли нюз". По информация на министерството девет от бегълците са издирвани от Интерпол, а един се издирва на национално ниво...

публикувано на 27.10.25 в 14:01

Кипър: Данъчни облекчения за семейства в размер на 150 млн. евро

Данъчни облекчения за семейства от 150 млн. евро годишно включва новата данъчна политика на Кипър, съобщиха от финансовото министерство. От него заявиха, че шестте законопроекта за данъчната реформа ще бъдат внесени в парламента за обсъждане и гласуване в началото на ноември. Намаляването на данъчната тежест върху семействата с деца от..

публикувано на 27.10.25 в 13:56
НС на аБСП

Илиян Йончев: БСП има стремеж да провежда политики, а не да запазва хора по постове

Не приемам твърдение, че няма да мине БСП 4-процентната граница при парламентарни избори, това са внушения на някои от опозиционните сили, подразнени, че социалната политика е устойчива, заяви депутатът от БСП Илиян Йончев в интервю пред БНР. И посочи, че е вдигната МРЗ, предстои нови увеличение, променено е Швейцарско правило, "а и..

публикувано на 27.10.25 в 13:54

Русия обяви, че е превзела още три села в Украйна

Русия обяви, че войските ѝ са превзели още три села в Украйна, предаде Франс прес, като се позова на Министерство на отбраната в Москва. Според изявлението в социалните мрежи руските сили са превзели селищата Новомиколаевка и Привилне в Запорожка област и Егоривка в Днепропетровска област.  Обявеното напредване на фронта от Москва..

публикувано на 27.10.25 в 13:50
Литовският премиер Инга Ругиниене

Литва ще започне да сваля балони с хелий, които нарушават въздушното ѝ пространство

Литовският премиер Инга Ругиниене заяви, че страната ѝ ще започне да сваля балоните с хелий, които нарушават въздушното ѝ пространство от Беларус и причиняват смущения във въздушния трафик, предаде Ройтерс. Според Вилнюс балоните са изпращани от трафиканти, които внасят по този начин незаконно цигари. Снощи международното летище в..

публикувано на 27.10.25 в 13:44

ЕС предвижда рамка относно принудителното лицензиране с оглед на кризисни ситуации

Определени права върху интелектуалната собственост като патентите ще могат да бъдат използвани в ЕС без съгласието на техните притежатели, за да се гарантира наличието на продукти от критично значение като ваксини и предпазни средства в случай на криза, предвижда регламент, одобрен окончателно от страните членки. За да влезе в сила, той..

публикувано на 27.10.25 в 13:40