На територията на страната има не по-малко от 120 нерегламентирани сметища, заяви пред БНР председателят на политически клуб „Екогласност“ Емил Георгиев. В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ той предупреди, че липсата на ефективен контрол от страна на екоминистерството превръща някои регионални екоинпекции във феодални владения.
„На територията на Видин не се горят отпадъци, но се горят гуми. В града с най-голяма замърсяемост на фини прахови частици бездейства регионалната инспекция в Монтана, нещо повече - прикрива тези нарушения. По същия начин действат в Перник, по същия начин действат в Хасково, не знам точно каква е ситуацията в Стара Загора, но и там също се оформя голям проблем. Така че министерството трябва да реагира, защото наистина това се оформя като много голям проблем“, каза той.
Според Емил Георгиев построяването на новото регионално депо за преработка на отпадъци край дупнишкото село Джерман на 200 метра от магистралата ще доведе до екокатастрофа. Вина за това по думите му ще носят Министерството на околната среда и водите и общинските власти в Дупница.
„Темата за отпадъците, а оттам за нерегламентираните сметища, става все по-актуална. Особено след пожара на АМ „Струма“ в района на Дупница и това беше неминуемо, защото тоновете отпадъци се складират под магистралата със знанието на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и на регионалната инспекция. Говорейки за доведеното от отпадъци под магистралата, няма как да не споменем за задаващата се нова беда в района на Джерман. Аз и моите колеги от „Екогласност“, инициативен комитет, от години алармираме…“, коментира още Георгиев пред БНР.
Интервюто на Валерия Николова с Емил Георгиев можете да чуете от звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..