Тазгодишните данни за пожарите в Бразилия не са рекордни за страната. Преди 2010 година е имало горещи сезони с още по-опустошителни последици, коментира пред "Хоризонт" Илко Минев, бразилски писател от българо-еврейски произход, който повече от 40 години живее в Манаус, Бразилия. В продължение на 30 години - до 2011 година Илко Минев е почетен консул на Холандия в щата Амазонас. Като уважаван общественик и бизнесмен през 2012 година той получава званието "Почетен гражданин на Манаус".
В предаването "Преди всички" Илко Минев анализира пожарите в Амазония и дава своя прочит на събитията.
"Това е един много сериозен проблем за Бразилия и за всички нас, които живеем по Амазонка, но такива запалвания на горите - това става всяка година в сухия сезон, който започва през юли и свършва през октомври. Истината е, че тази година се увеличиха доста тези огнища и в момента има някъде 26 хиляди източници на топлина, което е сигнал, че има огън. Това е един естествен, доста примитивен начин на някои хора да приготвят земя или за пасища или за някаква земеделска активност. Една част от тези активности са легални, но в сегашния случай има голяма част, които не са легални. В момента се взимат мерки, включително военните влизат в този процес, за дасе контролира това."
Намесени са икономически и търговски интереси
Илко Минев прогнозира, че до 20-тина дена ситуацията ще бъде овладяна. Той вижда едно от обясненията за засиления интерес на международно ниво към тазгодишните пожари във вътрешнополитически план, свързан с опонентите на сегашния държавен глава. Друго обяснение според писателя са икономически интереси отвън. 66% от бразилските гори са запазени, посочи той, като допълни, че в неговия щат - Амазонас, 97 на сто от горите са запазени.
"Но има някои специфични места, които са близко до пояса, където се сади много соя и жито. Там има един натиск, наистина, за да се "отварят" нови територии за засаждане. От 2014 година насам всяка година тези площи се увеличават и се гори малко повече, но това е много по-малко, отколкото се гореше преди 2010 година. Виждам, че това цял свят го говори като един огромен проблем. Не е толкова голям проблем, но е сериазен проблем", изтъкна Илко Минев пред БНР.
В Бразилия има много гори и малко лесовъди
Писателят уточни, че най-големите огнища на пожари са се появили в район, който по площ е колкото половин България, а за който отговарят едва... трима лесовъди.
Бразилия има огромна джунгла, а има по-малко лесовъди, отколкото Финландия и това е проблем, който не е само на сегашното правителство, подчерта Илко Минев.
"Той идва от предишни правителства и продължава със сегашното правителство. Не го извинявам сегашното, но е много странно, че отведнъж стана един огромен проблем, а досега не беше. В Боливия има същият проблем, голям. Никой не говори за Боливия, а Боливия също е част от Амазонас."
Илко Минев добави, че Франция и Ирландия например имат свои сериозни търговски мотиви, свързани със споразумението "МЕРКОСУР" със страните от Южна Америка и използват актуалната ситуация, за да оказват натиск. "Не е чисто един проблем на човечеството. Има и търговски интереси по средата на това."
Снимките, които показват медиите за размера на пожарите в Амазония са стари, от 90-те години на миналия век, каза още Минев. "И това ми говори, че липсва сериозност в третирането на тоя проблем. Фотографът на тези, които са публикувани, умря през 2003 година."
НПО секторът в Бразилия има мотиви да преекспонира ситуацията
Бразилският президент, заявявайки волята си да ограничи финансирането нанеправителствени организации, също се изправя срещу повечето от тях, разказа още Минев. "По Амазонка има 200 и няколко от тях. От тия 200 и няколко може би има 20, които наситина вършат работа и 180, които харчат пари и т.н., обаче резултат от работата им няма. Представете си, че тези неправителствени организации също имат интерес да се покаже на света, че видиш ли сега, този нов президент отряза нашите пари и той е виновен за това."
Повече можете да чуете в звуковия файл.
С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..
Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност. "..
Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни. "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..
България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..
С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани над..
Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..