Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват звено за психологическа грижа в болницата по онкохематология

| обновено на 29.08.19 в 15:44

В Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания ще бъде представено звено за психологическа грижа за пациентите, техните близки и лекарите.     

Подкрепата за онкоболните и семействата им ще е безплатна под формата на индивидуални консултативни срещи, психотерапевтично проследяване по време на лечението при трансплантацията на стволови клетки. Ще се сформират и групи за емоционална подкрепа. Втората група дейности е свързана с консултирането на медицинските специалисти в комуникацията им с пациентите, както и превенция на бърнаут синдрома.

Ще бъдат провеждани т.нар. Балинт групи, в които се работи с емоционалните реакции на лекарите при практикуването на тяхната професия.

"Защо аз?" и "Защо точно на мен?" – това са първите въпроси, които си задават пациентите със злокачествени заболявания. По трудния си път на отричане и гняв хората имат нужда освен от добрата медицинска грижа и от психолози. Появата на такъв тип заболяване освен пациента засяга и цялото му семейство, посочи пред "Хоризонт"  Пиринка Петрова от Българското сдружение „Лимфом“.

„Най-вече поради шока, който изпитват всички близки в момента, в който се получи диагнозата. Минава се през шока, през гнева, през отчаянието, паниката, докато в един момент се стигне до решението „Давай да се боря, защото трябва да се излекувам“. Да се приеме по някакъв начин, че това е част от твоя път и ще трябва някак си да го изминеш“.

Стаята на пациента ще бъде място за психологическа помощ за болните, техните близки и лекуващите лекари

Пиринка Петрова смята, че много по-леко би бил изминат този път, ако пациентът бъде „обгрижен и психологически бъде разбран, бъде подпомогнат как да премине през всички тези трудни етапи“.

От година в сдружение "Лимфом" организират групи за взаимопомощ на пациентите, които се събират веднъж на два месеца. "Винаги има нови хора. новодиагностицираните са най-стреснати, другите им помагат. Групата ни се ръководи от клиничен психолог", пояснява Петрова, според която "интересът е страшно голям и стават все повече тези, които идват".

Нуждата от психолози беше огромна, твърди директорът на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания доц. Бранимир Спасов. 

"Лекувахме тежко болни, някои от тях са психически лабилни. Аз не можех да им бъда от полза в това отношение и си мечтаех да имаме квалифицирана психологическа помощ. Радвам се, че тази моя мечта на лекуващ лекар придобива вече форма", сподели доц. Спасов.

Екипът от клинични психолози ще се среща с пациенти, техните близки и лекари в новата Стая на пациента, съобщи д-р Велислава Донкина, клиничен психолог. Според нея там ще се работи по най-високия стандарт в психотерапията. 

Още информация по темата чуйте от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антъни Блинкън

Блинкън: Има значителен напредък в преговорите за прекратяване на огъня в Ливан

Има значителен напредък в преговорите за евентуално прекратяване на огъня между Израел и ливанската ислямистка организация "Хизбула". Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, предаде Франс прес. САЩ работят "много усилено" за постигане на споразумение, което да включва изтегляне на подкрепяното от Иран ливанско ислямистко движение..

публикувано на 01.11.24 в 08:09
Абдулрахман ал Халиди

На Абдулрахман Ал-Халиди е връчена заповед за експулсиране

Вчера служител на ДАНС е връчил на саудитския дисидент Абдулрахман Ал-Халиди заповед за експулсиране . Това го срутва, но същевременно не се е пречупил и се е включил в стачка в Бусманци, която е била заради промяна в правилата за доставки на продоволствия, на необходими за тях неща, както и за посещения.  Това заяви пред БНР Галина Лачева от..

публикувано на 31.10.24 в 12:12

Белла Дамянова, НМД: В цялата държава има само 2 детски психиатрии

Дете, което е обект на насилие, би могло в бъдеще да стане насилник. Въпросът е как още от малки децата биха могли да бъдат подкрепени.  Това заяви пред БНР Белла Дамянова - координатор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата, преди днешната конференция "Заедно срещу насилието над деца". " Надежда винаги има . Ние се опитваме да..

публикувано на 31.10.24 в 09:47

Извършено ли е престъпление в секция номер 4 в община Белица?

Извършено ли е престъпление в секция номер 4 в община Белица при броенето на резултатите от изборите ? Задължителното видеозаснемане на процеса показва как жена, член на секционната комисия, отбелязва с химикал номера на партии върху бюлетини и ги предава за преброяване като валидни.  Прокуратурата се самосезира по случая.  Антоанета..

публикувано на 29.10.24 в 17:26
Иван Радев

Иван Радев: Разделението и сложните обществени процеси се отразяват на всички

"Разделението в обществото и всички сложни обществени процеси, през които преминаваме, се отразяват на всеки един от нас. Дезинформацията също се отразява". Това заяви пред БНР Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти преди годишната конференция "Sofia Talks Media: Устойчиви на кризи". "Всички живеем в един доста забързан..

публикувано на 29.10.24 в 09:16

Тодор Петров: Вече няма рискови секции, има рискови общини

На тези избори дефинирахме точния брой на купените гласове. Това заяви пред БНР Тодор Петров, координатор на платформата "Ти броиш". " Един човек с 2% рейтинг, какъвто е Пеевски, взе 150 хиляди гласа – толкова има към момента.  Не просто се изкривиха резултатите. Ще наблюдаваме силно фрагментиран парламент, който няма да представлява волята на..

публикувано на 28.10.24 в 06:59

Людмил Илиев: Партийната система в този вид няма да оцелее дълго

" 8 или 9 формации в този парламент – аз виждам едно разбушувано море, което не мога да си представя, че ще има нещо, което да го успокои ". Това заяви пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев. "Чух някои версии, че предстои голяма подялба на постовете в съдебната власт, в държавните регулатори. Не мога да си представя, че това може да се..

публикувано на 27.10.24 в 23:56