„Има един култ към грандоманията – да се покажем, че можем да си позволим тази процедура, която в много случаи е скъпоструваща. Освен това липсва хармония, липсва последователност в употребата и приложението на тези средства.“
На Балканите прекаляваме с визуалния ефект
Д-р Веселина Бельова подчерта, че това в момента е балкански синдром и че дори в Латинска Америка, където подобни разкрасителни процедури се финансират от по линия на здравните каси, не се прекалява с ефекта. Тя изрази надежда, че сегашната тенденция ще затихне.
„Сега така е положението в България, но все повече идват хора, които просто искат да се погрижат за здравето си, да се почувстват по-добре, да върнат леко времето назад, да се чувстват добре на едни години, които вече са по-напреднали и вярвам, че това ще бъде една тенденция и занапред, а този хаос в момента ще отмине.“
Все повече навлизат като ежемесечна грижа за кожата апаратните процедури – лазерни и енергийно базирани, отчита дерматологът. Тези процедури са насочени към здравето на кожата и нямат моделиращи функции.
Честото миене дехидратира кожата
„Изключително важно е да се поддържа хидролипидния баланс на кожата. Някои хора смятат, че миейки се, те хидратират кожата. Напротив – нарушават баланса и много често това води до суха кожа“, поясни д-р Бельова и препоръча вместо често миене да се ползват различни тоници и серуми според типа кожа.
Голяма роля за фотостареенето играят UV-лъчите, проникващи в средния слой на кожата и увреждащи колагеновите фибри, посочи още д-р Веселина Бельова.
Слънцезащитните продукти работят на различен принцип
Фотозащитните продукти са два вида – с минерални и с химични филтри. Минералните, съдържащи титаниев диоксид и цинков оксид, са еднакво ефикасни както срещу UV-a, така и срещу UV-b лъчите. Минералните филтри блокират тези лъчи още на повърхността на кожата, докато химичните проникват вътре в кожата и там неутрализират UV-радиацията.
Относно биокозметиката на основата на различни естествени растителни масла, д-р Бельова отбеляза, че фототоксичност могат да предизвикат някои конкретни етерични масла – например съдържащите витамин С кремове и емулсии.
Плодове, зеленчуци и ядки = здрава кожа
Оранжево-червените зеленчуци, съдържащи бетакаротин, са сред най-полезните за кожата, защото й придават здравословен тен. Всички плодове, съдържащи антиоксиданти – например грозде и боровинки, трябва да присъстват в менюто ни. Препоръчва се и приемът на сурови ядки, продукти, съдържащи селен като орехите. Прясното мляко е вредно заради високото съдържание на хормони, стимулиращи секрецията на серум. Прекомерната консумация на захар и сол пък уврежда клетките и води до състаряване.
Д-р Бельова е избрала естетичната дерматология, защото в тази област най-бързо се усещат иновациите и технологиите, а освен това има връзка с изкуството.
Завършила е медицина през 2016 г. в Медицинския Университет - София. От 2017 г. специализира "Дерматология и венерология" в Клиниката по кожни и венерически заболявания към „Аджъбадем Сити клиник Болница Токуда“. Член е на Европейската академия по дерматология и венерология и на Българското Дерматологично дружество.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..