Зад всичко това стои Ярив Лернер, който през 2011 година започва да снима филми за йога за сайта UDAYA. След това йога фестивалът, в който Лернер активно се включва, набира скорост.
„В началото правехме записи по време на фестивала, а после оставихме настрана записите и сe получи днешната форма на фестивала – една органична структура“, сподели пред „Хоризонт“ Ярив Лернер.
„Имаме 600 участници и те са от цял свят. А филмите, които правим за уеб сайта, са на английски, френски, испански. Самите учители, които са от различни държави, водят свои ученици. А те като се върнат у дома, споделят своите преживявания и впечатления от фестивала в България. И това се предава от уста на уста.“
„Що се отнася до музикантите, които участват, те са от световна величина, всеки един със свои стил и идентичност. През 2013 година записахме програма Liquid Asana Live, в която йога практиките са в съпровод на жива музика. Музикантите свиреха според движенията на тялото и дишането. Участници и музиканти се захранваха взаимно, водени от йога движения и ритми“, описа картината на фестивала Лернер.
По думите му подобни разпалват пламъка на йога по света. „Всички сме тук, за да практикуваме, да се усъвършенстваме, да се просветляваме... Всеки си „взима“ нещо ново, а после наученото го споделя с други.“
„За мен България е плодородна и богата земя. Йога наистина се разраства все повече през последните години. Разцъфва като цвете тук - подобно на експлозия. А ние като йога преподаватели се стремим там, където е ново и свежо, където учениците са жадни да научат, да изпробват... И това е нулевият център, това е точното място“, казва пред БНР друг известен инструктор - Дан Уорд.
Следващата година организаторите планират фестивалът да се проведе в Боровец заради големия брой участници, които всяка година нарастват с 10 – 15%. Това е като връщане към началото – първият фестивал е проведен именно в Боровец. Предвижда се повеждането на йога практики високо в планината.
За Ярив Лернер йога е обединение, свързване в една общност.
„Йога е начин на живот, не са само движения и пози. Днес още повече е необходимо да сме обединени, да сме заедно, да споделяме повече и да обърнем внимание на връзката с всеки един. Прекалено много се караме, спорим и това се наблюдава поради различията, които забелязваме. Трябва да се опитваме да стигаме по-често до съгласие и хармония. В живота имаме повече общи неща, отколкото различия“, убеден е Лернер.
„Това е преживяване. Човек трябва сам да го изпита. Можем много думи да изговорим за йога, но най-важна е опитността. Когато сте на урок - усещането, което имате след приключване на занятието. Това е и усещането, което ви кара отново да се върнете на постелката, към йога.“
Още за фестивала слушайте в звуковия файл.
Снимки в галерията: Славена Илиева
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..