В близост до брега на река Дунав при плевенското село Гиген се намира античният град Улпия Ескус. Римският град е възникнал през І в.н.е. Той е със статут на археологически резерват, посещава се от много чужди туристи.
От дълги години името на известния археолог доц. д-р Гергана Кабакчиева е свързано с древния град Улпия Ескус. И това лято разкопките продължават, финансират се от Министерството на културата по проект на Националния археологически институт с музей.
"През последните години проучваме една от най-големите сгради с най-голямо значение за живота в Улпния Ескус през периода втора половина на трети и четвърти век. Тази сграда първоначално е била замислена като резиденция на този, който е легат, генерала на легиона, но след това става най-важната административна сграда в града. Благодарение на запазената биография на император Константин Велики, онзи велик император, който премества столицата от Рим в Константинопол, който много обичал Сердика. Дъщеря му се излекувала от минералните води, дори искал Сердика да бъде столицата на римската империя, но Сената е взел друго решение. Той е посетил Ескус на 9 юли 328 година за откриване на мост през Дунав. Тази сграда, която проучваме, в нея е бил посрещнат императора и за целта се прави грандиозен, но много набързо направен ремонт", каза доц. д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на екипа.
Доц. Кабакчиева припомня и за едно уникално откритие от миналото лято- глава от варовикова статуя, вероятно на римския император Аврелиан, изключително ценна находка.
"Защо смятам, че е на Аврелиан, защото по исторически данни установих, че той лично е контролирал изграждането на късноримския легионен лагер. Но понеже Улпия Ескус не е бил в много добро състояние и затова император Аврелиан се настанява някъде извън града и от там е контролирал строежите на военния лагер. В Ескус има много забележителни сгради действително, но това, което прави впечатление, дори до края на 4-ти век запазени са плочите на уличните нива. Непрекъснато идват туристи от България и чужбина, и всеки се възхищава и казва- "Наистина ли вървим по древна оригинална настилка, оригинална улица" ,казвам -"Да, това са оригинални улици запазени от онова време и до днес."
Доцент д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН казва, че има голям интерес от туристи да посещават античният град Улпия Ескус.
"Имам си мечта и мечтата беше да възстановя храма на Фортуна."
Но проектът, който е подготвян в продължение на 3-4 години, не е финансиран.
"Според мен по някакви административни причини, но някой ден, ако се намери политик, управник в нашата държава да подкрепи този проект, България ще спечели изключително много. Не се обръща достатъчно внимание на този голям и най-голям в цялата територия на днешна Северна България, древен град. При това най-красивия и бих казала най-красивия не само за нашето крайбрежие Дунавско. От Ескус до Кьолн по-красив град няма. Ескус не принадлежи само на нас българите, Ескус е част от общото наследство на Европа. Всяка държава би се гордяла с нещо подобно, още повече перспективите за показване на тази древност пред туристите е изключително голяма. Ако се разкрият улиците, ако се разкрие самия площад, който също е със запазени плочи, оригиналните плочи от преди 2000 години, вдигнат се храмовете това ще бъде просто една приказка", допълни доцент д-р Гергана Кабакчиева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..