Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължава проучването на античния град Улпия Ескус край Гиген

античният град Улпия Ескус
Снимка: pochivka.bg

В близост до брега на река Дунав при плевенското село Гиген се намира античният град Улпия Ескус. Римският град е възникнал през І в.н.е. Той е със статут на археологически резерват, посещава се от много чужди туристи.

От дълги години името на известния археолог доц. д-р Гергана Кабакчиева е свързано с древния град Улпия Ескус. И това лято разкопките продължават, финансират се от Министерството на културата по проект на Националния археологически институт с музей.

"През последните години проучваме една от най-големите сгради с най-голямо значение за живота в Улпния Ескус през периода втора половина на трети и четвърти век. Тази сграда първоначално е била замислена като резиденция на този, който е легат, генерала на легиона, но след това става най-важната административна сграда в града. Благодарение на запазената биография на император Константин Велики, онзи велик император, който премества столицата от Рим в Константинопол, който много обичал Сердика. Дъщеря му се излекувала от минералните води, дори искал Сердика да бъде столицата на римската империя, но Сената е взел друго решение. Той е посетил Ескус на 9 юли 328 година за откриване на мост през Дунав. Тази сграда, която проучваме, в нея е бил посрещнат императора и за целта се прави грандиозен, но много набързо направен ремонт", каза доц. д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на екипа.

Доц. Кабакчиева припомня и за едно уникално откритие от миналото лято- глава от варовикова статуя, вероятно на римския император Аврелиан, изключително ценна находка.

"Защо смятам, че е на Аврелиан, защото по исторически данни установих, че той лично е контролирал изграждането на късноримския легионен лагер. Но понеже Улпия Ескус не е бил в много добро състояние и затова император Аврелиан се настанява някъде извън града и от там е контролирал строежите на военния лагер. В Ескус има много забележителни сгради действително, но това, което прави впечатление, дори до края на 4-ти век запазени са плочите на уличните нива. Непрекъснато идват туристи от България и чужбина, и всеки се възхищава и казва- "Наистина ли вървим по древна оригинална настилка, оригинална улица" ,казвам -"Да, това са оригинални улици запазени от онова време и до днес."

Доцент д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт с музей към БАН казва, че има голям интерес от туристи да посещават античният град Улпия Ескус.

"Имам си мечта и мечтата беше да възстановя храма на Фортуна."

Но проектът, който е подготвян в продължение на 3-4 години, не е финансиран.

"Според мен по някакви административни причини, но някой ден, ако се намери политик, управник в нашата държава да подкрепи този проект, България ще спечели изключително много. Не се обръща достатъчно внимание на този голям и най-голям в цялата територия на днешна Северна България, древен град. При това най-красивия и бих казала най-красивия не само за нашето крайбрежие Дунавско. От Ескус до Кьолн по-красив град няма. Ескус не принадлежи само на нас българите, Ескус е част от общото наследство на Европа. Всяка държава би се гордяла с нещо подобно, още повече перспективите за показване на тази древност пред туристите е изключително голяма. Ако се разкрият улиците, ако се разкрие самия площад, който също е със запазени плочи, оригиналните плочи от преди 2000 години, вдигнат се храмовете това ще бъде просто една приказка", допълни доцент д-р Гергана Кабакчиева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32