В деня на Съединението, в опит да бъде извадена историята от нейния напудрен и тържествен вид и да бъде разбрана от гледна точка на бързия дигитален 21-ви век, гост на предаването "Хоризонт за вас" е проф. Вера Бонева, преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии, която коментира историческите основи на Съединението, как ни изглежда днес то, каква е ролята на княз Александър I Батенберг, който умира твърде млад, плаща с трона си, честта му е засегната – лишен е от генералско звание, уволнен от руската армия...
Според проф. Бонева княз Батенберг се представя като един доста адекватен монарх:
"Александър I Батенберг наистина е посочен от руските императорски власти, но е избран за княз от първото Велико народно събрание и е компромисна фигура – Русия е имала и други варианти. Самият Александър е част от руската имперска система, той е участвал като офицер в Руско-турската война от 1877 г... Той израства и буквално пораства в България. Става един зрял мъж. Но допуска първоначално много тежка грешка – да отмени Търновската конституция през 1881 г. Плаща тази грешка с тежка политическа криза, с т.нар. "Режим на пълномощията", от който пак се излиза по негова инициатива. Батенберг се сработва с българските политици, усвоява част от особеностите на балканския политически пейзаж и успява, вече съзрял като политик и като мъж, да вземе решението да застане начело на Съединисткото движение. Има и още един момент – Батенберг познава руската имперска система, той знае, че голяма степен за него нещата са необратими – както казва Стамболов, да избере България или Русия. Батенберг застава на страната на народа, който го е избрал за български княз".
По-късно, когато настъпва един труден момент в началото на Сръбско-българската война, когато офицерите спорят дали да бъде отстъпена София и генералната битка да се след София или на Сливница, княз Александър I се вслушва в българското офицерство:
"Този консенсус, постиган в движение, в труден диалог, в спорове, също е един от тайните ключове на успеха на това Съединистко движение, защото българското общество е монархическо, по конституция България е монархия и ролята на монарха, дори и толкова млад и не съвсем опитен, е значима и знакова.
Проф. Бонева смята, че трябва да преосмислим последните години на т.нар. "робство", т.е. на Османското владичество:
"Последните 2-3 десетилетия на периода българите имат изградени самостоятелни структури на управление. Те управляват образованието си. Създават една изключително ефективна мрежа от над 1500 училища в градове и села. В някои градове като в Копривщица образованието е било задължително. Т.е. първата предпоставка за единението е наследството на нашето Възраждане. Ние придобиваме и църковна самостоятелност още през 1870 година. Българите са били приобщени към своята православна църква и тези общности – нашите църковни общини – са играли своеобразна роля на самоуправленски институции".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Вера Бонева, репортажа на Николай Христов, както и репортажа на Кремена Данева за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковите файлове.
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..
"И Явор Божанков, и Даниел Лорер бяха наясно предварително с решението ни да ги изключим при гласуване в полза на Пеевски - преди да натиснат бутона. Уважаваме правото им да гласуват и избират свободно, както и направиха". Това написа в публикация във фейсбук Николай Денков от "Продължаваме промяната", депутат от ПП-ДБ и бивш премиер. " Резултатът..
Служебният премиер Димитър Главчев свиква заседание на Централния епизоотичен съвет заради разпространяващите се в страната две опасни заразни болести по животните - шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Това съобщиха от правителствената пресслужба На заседанието ще бъде обсъдено как да се затегне контролът и да се подобри..
Ден след влизането в сила на прекратяването на огъня в Ливан между израелската армия и групировката "Хизбула", двете страни се обвиниха взаимно в нарушаване на условията за замлъкване на оръжията. Израел обяви, че бойци на "Хизбула" са се опитали да достигнат до склад за боеприпаси в Южен Ливан и затова там е нанесен въздушен удар и се въвежда..
В момента Русия избира мишени за нанасяне на удари срещу Украйна, които могат да включват "центрове за вземане на решения" в Киев. Това заплаши президентът Владимир Путин от Астана, където се провежда среща на Организацията на Договора за колективна сигурност. Масираните атаки срещу украинската енергийна система са "отговорът" на Москва на украинските..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..