Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александрина Пендачанска: Нямаме право да се лишаваме от потенциала на големите майстори, но трябват стриктни правила и точни критерии

Участничките в майсторския клас на Александрина Пендачанска
Снимка: Аполония 2019

"Имах огромния шанс и късмет да бъда поканена тук от Маргарита Димитрова да изнеса този мой първи майсторски клас, да се изправя срещу себе си като педагог, да застана от другата страна. Това беше предизвикателство и щастие, което не очаквах да бъде толкова голямо. Не очаквах удоволствието да бъде толкова пълно. Не очаквах тези момичета да изпълнят душата и сърцето ми така, че вечер като си лягам, да мисля за тях като влюбен човек!" - с тези емоционални думи Александрина Пендачанска се обърна към публиката в Археологическия музей на Созопол на 30 август, когато завърши първият й официален майсторски клас в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония" 2019.

Активни участници бяха седем млади певици. Като артистична натура със свое специфично виждане Александрина Пендачанска пренареди този концерт с идеята многобройната публика да присъства по-скоро на открит урок, отколкото на оперна гала. Седемте талантливи момичета, които очевидно гледат на преподавателката си с огромен респект и блеснали погледи, бяха предразположени до последния момент да се учат, а не да се „надпяват“ – да бъдат на сцената и да блеснат с дадености, но и с готовността да се усъвършенстват още и още. За всяка от тях беше избран фрагмент от работена по време на майсторския клас ария, а Пендачанска разкриваше пред присъстващите тънкостите, трудностите и не на последно място добрите постижения от работата й с ученичките.

Идеята беше осъществена по прелестен начин, с много позитивна енергия, и публиката си тръгна щастлива от срещата с талантите, нищо че не беше чула целите арии, както обикновено се случва на такива концерти. Беше красиво преживяване, за което допринесе предразполагащото майчинско отношение на оперната ни прима към ученичките й и искреността й към зрителите. Обръщението й можете да чуете в първия звуков файл.

Не много отдавна Александрина Пендачанска смяташе, че не е дошло още времето да преподава и да съчетава тази взискателна дейност с толкова активната й изпълнителска кариера. Какво се промени?
"Започнах в последните няколко години да усещам, че имам нужда да коригирам, когато чуя нещо неправилно, нещо, което може да бъде изпято по-добре. Изпитвам някаква вътрешна необходимост и едва се сдържам, защото нямаме право (да го правим) със колеги и с хора, които не са поискали съвет."
(целият отговор чуйте в интервюто във втория звуков файл)

Примата изказа мнение и по повод дискусията, която се разгоря в социалните мрежи, свързана с конкурса за преподаватели в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София, предизвикал скандал между оперната певица със световна кариера в миналото Дарина Такова, директорката на училището Столина Добрева и намесата на министъра на културата Боил Банов:
"Абсолютно нямаме право да се лишаваме от знанието и от това, което могат да допринесат хора, които са доказали себе си - това със сигурност са и Дарина Такова, и от по-старото поколение толкова много хора - само си представете: нито Гена Димитрова беше професор, нито Никола Гюзелев, нито Александрина Милчева, нито Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова... Не сме се възползвали от този невероятен капацитет и от тези огромни майстори. Нямаме право да се лишим от тях! Твърде малко сме и просто е глупаво да се лишим от това знание.", заяви Александрина Пендачанска, но добави: "Със сигурност е въпрос на мярка. Принципно съм против това да бъдат нарушавани правилата. Реакцията на Столина (Добрева) категорично е била грешна, има някаква неадекватност, ако щете, но от друга страна, да бъде наказан човек, просто защото той спазва правилата, означава, че е очевидно, че правилата са грешни. Правилата са сбъркани. Въпросът е в политики. Политики на правителства. (...) Със сигурност има решение."

Интервютата с Александрина Пендачанска, излъчени в предаванията "Каста дива" и "Алегро виваче" по "Хоризонт", чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев повдигна завесата за сюжета на "Top Floor" пред БНР

Актьорът Ивайло Захариев е с голяма роля в продукцията на френския режисьор Жереми Минюи "Top Floor" или на български - "Последен етаж" . Актьорът е единственият българин във френската продукция . Коварната страна на социалните мрежи е основната тема, на които се спира филмът, а в центъра му е известна инфлуенсърка , която попада в..

публикувано на 25.09.24 в 12:15

Златин Цветков: Импровизаторът унищожава егото си, за да е в полза на другите

Най-изявените майстори в жанра на комедийната импровизация ще се включат в седмото издание на фестивала на комедийната импровизация 2024. Мотото на фестивала е "Дълбоко потапяне". "Това е фестивал, който е изцяло самостоятелно организиран. Около 80 души от чужбина идват специално за този фестивал. Нямаме никакво държавно финансиране, нито..

публикувано на 25.09.24 в 09:57