Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Победителката Мая Танева - за "Персенк Ултра" и за обичта, която бягането дава

На финала
Снимка: Персенк Ултра


"Не можах да се преборя с коляното, но след дълги колебания реших все пак да участвам на "Персенк Ултра". Където и да спра, все ще е купон - на всеки пункт имам приятели... Съвсем спокойно можете да залагате къде ще спра, няма да се сърдя, даже за един от позналите ще има подарък". 

Това написа 44-годишната Мая Танева от Асеновград преди старта на "Персенк Ултра" - ултрамаратонът се проведе миналия месец в Балкана над града, в който тя живее. Подаръци за позналите нямаше, защото Мая не просто успя, макар и контузена, да стигне финала на 160-километровото планинско трасе, но завърши първа сред дамите. При това подобри времето си с час и половина - 29 часа и 46 минути!

По време на състезанието

"Бях решила, че няма как да изпусна "Персенк" - това си е моето състезание, моя град, моя Балкан" - споделя в интервю за БНР Мая. Тя тренира в Балкана над града и смята, че това до голяма степен и помага да се справя добре с планинските състезания.

Казва, че бяга, откакто се помни, "но не повече от два-три километра до Асенова крепост, след училище, онзи период - за отслабване". Първото по-сериозно бягане е първият старт на "Персенк Ултра" през 2013 г. - тогава тя е на 39 години и се записва в 20-километровата, тогава абсурдно голяма за нея, но оказала се възможна дистанция. Оттогава Мая постоянно се състезава.

Мая Танева (вдясно)
В България вече се организират много красиви състезания и е обнадеждаващо развитието на този спорт, смята асеновградчанката. Тя съветва начинаещите бегачи "да са разумни и да не се вземат много насериозно, защото е хубаво всичко да е предимно за удоволствие". А бягането за нея е емоция, защото обожава природата, начин да видиш себе си от друга страна, възможност да изчистиш главата си за нови, свежи идеи, мотивация за успех и в други начинания, приятели и обич.

Интервю с Мая Танева чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 7 хиляди души у нас ползват радиоефира за спорт, хоби и общуване

В епоха, в която общуваме с докосване на екран, радиолюбителите ни напомнят, че понякога най-смисленият разговор започва със... сигнал, изпратен в тишината .   На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация..

публикувано на 28.07.25 в 13:11
Завръщането на зубъра в Източните Родопи е сред големите успехи на еколозите

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи

Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи. То е част от амбициозния проект на фондация „По-диви Родопи“ да възстанови популацията на вида, изгубен за България през средните векове. Зубрите пристигнаха в района в края на юни и съвсем скоро ще бъдат пуснати на свобода в дивата природа. В момента в Източните Родопи живеят над 30..

публикувано на 28.07.25 в 12:21

Йордан Янев от Сливен колекционира оръжия от 18 и 19 век и изнася лекции в училищата

Чували ли сте за мети сокак, за шишане, бойлия или тромбон. Може и да сте ги срещали някъде в историческите извори, но не и в ежедневието. Това са названия на оръжия от 18 и 19 век.  Кореспондентът ни в Сливен Стоян Радев ни среща с един местен колекционер на оръжия от това време – Йордан Янев, който освен, че колекционира такива оръжия, изнася..

публикувано на 28.07.25 в 12:11
Tel Aviv

Фестивалът „Манофим“ в Тел Авив превърна покрива на бивша сграда в промишлената зона в 900-метрова квартална овощна градина

По света от години се правят опити сивите и безлични промишлени зони да се превърнат в привлекателни културни атракции. В Тел Авив, поне от двайсет години, съществуват „архитектурните лечебници“, които дават „жива вода“ на изоставени пристанища и гари, превръщайки ги в притегателен център за малки и големи. В Ерусалим ежегодно се провежда..

публикувано на 28.07.25 в 11:52

От чертежите на архитектурата до пулса на човешкия живот – пътят на 29-годишния Петър Илиев

Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен.  29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува. След като става свидетел на катастрофа, при която е ранено..

публикувано на 28.07.25 в 10:45

Първият международен фолклорен фестивал „Кодица“ събра състави от три държави

Във видинското село Ракитница традициите оживяха с провеждането на първия международен фолклорен фестивал „Кодица“, който събра състави от България, Сърбия и Румъния. Събитието се превърна в празник на фолклора в региона, където музика, танци и обичаи преминаха отвъд граници и поколения. Сред най-вдъхновяващите фигури беше Тодор Михайлов –..

публикувано на 28.07.25 в 10:24
Законите на Мърфи

27.07.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 27 юли 2025 г. Месечен победител е законът, предложен от  Румен Узунов от с. Поликраище :  Политиката е като бейзбола: Без бухалка нищо не става.  Успехи и вдъхновение за всичики законотворци на "Рано в неделя" 

публикувано на 28.07.25 в 10:09